Jazyk jakožto zrcadlo vašeho zdraví. Sledujte změny svého jazyka pečlivě a předběhněte tak zdravotním problémům dříve, než bude pozdě.

0
(0)

Dalibor , 15. 07. 2020

Jazyk zdravého člověka má narůžovělou barvu a je hladký. Ne vždy však máme jazyk v tomto žádoucím stavu a je dobré vědět, co signalizují změny v jeho barvě a kvalitě povrchu.

Bílý povlak na povrchu jazyka

Pokud na povrchu svého jazyka zaznamenáte bílý povlak, měli byste záležitost co nejdříve konzultovat se svým lékařem. Může se totiž jednat o kvasinkovou infekci, která je projevem snížené imunity organismu. Mezi rizikové faktory vzniku tohoto onemocnění patří také kouření. Důležité je rovněž vyloučit rakovinové onemocnění, protože jedním z jeho příznaků bývá rovněž bělavý jazyk.

Hnědý nebo dokonce načernalý povlak na povrchu jazyka

Výskyt tohoto problému si většina z nás zřejmě automatický spojí s nedostatečnou hygienou ústní, může se však jednat také o medicínský problém, a to zejména u lidí trpící diabetem, tedy cukrovkou, nebo u pacientů s rakovinovým onemocněním, kteří procházejí chemoterapií. Někdy je takto zbarvený jazyk i následkem užívání některých antibiotik. Aby se případná infekce v ústech nešířila, je nutné zvýšené čištění zubů, a to za pomocí pasty nebo gelu a také dentální nitě. 

Jazyk je nateklý a na povrchu načervenalý

Takto nepřirozeně změněný jazyk bývá následkem toho, že tělo postrádá některý důležitý vitamín skupiny B, obvykle kyselinu listovou nebo vitamín B 12.

K navrácení rovnováhy se doporučuje zvýšit pravidelný příjem listové zeleniny, tedy zejména

  • špenátu
  • zelí
  • kapusty
  • hlávkového salátu, a
  •  

Popraskaný povrch jazyka

Pokud se na povrchu jazyka objeví prasklinky, může se jednat o poruchu autoimunitního systému a signalizovat tak větší náchylnost organizmu k různým onemocněním. Tak tomu však nemusí být ve všech případech, někdy tento problém sám odezní. Pokud však potíže přetrvávají, měl by o nich být informován praktický lékař nebo případně zubař.

Zvlněný povrch jazyka

Zvlněný povrch jazyka vnímáme nejen vizuálně, ale také při kontaktu jazyka a patra nebo jazyka s cizím předmětem. Tuto situaci byste rozhodně neměli podceňovat a měli byste vyhledat lékaře, aby mohl vhodným vyšetřením a podrobnějším rozborem krve vyloučit onemocnění štítné žlázy.

Léze nebo vřídky

Pokud se na vašem jazyku objeví léze nebo vřídky a trápí vás déle než dva týdny, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Příčinou těchto jevů může být nahromaděný stres, kterému se v moderní hektické době jen málokdo vyhne, ale bohužel také nádorové onemocnění, u něhož je nutná co nejdřívější diagnostika a nasazení potřebných léčebných postupů.