Pro odpůrce chemikálií zakoupených v obchodě může být skořice skutečnou záchranou. Málokdo ví, že toto voňavé koření je také velmi užitečné pro pokojové rostliny.
Mletá skořice: má antiseptické účinky; pomáhá zlepšovat metabolismus; chrání před parazity a škůdci; zvyšuje obranyschopnost organismu; stimuluje vývoj a růst. Stejně jako v lidském těle dokáže skořice zázraky i v květináčích vašich pokojových rostlin.
Použití skořice na pokojové rostliny
1. Pokojové rostliny jsou ve srovnání s rostlinami pěstovanými v přirozeném prostředí citlivější. Pokud jim dopřejete správnou výživu (stačí jednou za čas), odmění se vám krásou a
2. Jednou za měsíc stačí do zeminy v nádobě (o objemu 1,5 až 2 litry) přidat lžičku skořicového prášku a poté zalévat jako obvykle. Pokojová rostlina nebude náchylná k infekčním a houbovým chorobám.
3. Oslabené rostliny, které sotva přežily přezimování, lze přihnojit nanesením roztoku po obvodu květináče (pozor, abyste nepoškodili kořeny) - vždy stačí malé množství roztoku. Za tímto účelem rozpusťte polévkovou lžíci skořicového prášku v litru teplé vody a nechte jeden den na slunci louhovat.
4. Při přesazování není na škodu posypat kořeny rostlin skořicovým práškem a přidat do půdy dvě polévkové lžíce skořice.
Skořice je přírodní fungicid
Lahodná vůně skořice , která v lidech vyvolává příjemné pocity, dokáže odehnat mravence, mouchy a mšice. Pokud jí posypete půdu kolem rostlin, hmyz se jim vyhne.
Látky obsažené ve skořici ničí plísně na pokojových rostlinách . Pokud na rostlině objevíte stopy hub nebo plísní, vyměňte zeminu v květináči a novou zeminu posypte skořicí. Části rostliny, kde se patogen vyskytl, poprašte. Stejným způsobem můžete ošetřit i půdu na zahradě nebo ve skleníku. Skořice zabrání růstu a množení houby.
Bezpečná semena a sazenice
Často se stává, že semena nebo sazenice jsou doslova napadeny plísní. Pokud při výsadbě přidáte do výsadbové drážky a jamky pro sazenice trochu prášku, můžete své rostliny účinně ochránit a posílit.
Jako stimulátor růstu kořenů
Prášek může pomoci při zakořeňování řízků. Pokud se rozhodnete použít k zakořenění rostlinné řízky a nemáte po ruce stimulátor zakořenění, posypte mokré řízky skořicí a vložte řízky do země. Zakořenění je zajištěno, protože skořice má silný stimulační účinek.
Chcete-li vysadit sazenice a vyhnout se problémům s přežíváním, připravte si silný stimulátor růstu rostlin.
Budete potřebovat:
- 4 tablety kyseliny acetylsalicylové (aspirin)
- 2 polévkové lžíce mleté skořice
- litr odtučněné vody
Postup
- Rozdrťte aspirin, přidejte koření, zalijte vodou, promíchejte a nechte stát přes noc
- Ráno vložte řízky na 1,5-2 hodiny do připraveného nálevu a zasaďte jako obvykle
- Pokud máte řízky s otevřeným kořenovým systémem, namočte kořeny před výsadbou na dvě hodiny do roztoku aspirinu a skořice
- Pokud jsou sazenice v samostatných nádobách, pak pro každou rostlinu nalijte 2 až 3 polévkové lžíce solného roztoku pod kořeny hodinu a půl před výsadbou
- Zbylý přípravek nalijte na záhon
Skořice k ošetření poškozených rostlin
Při řezání, prořezávání nebo ničení plevele na zahradě nebo při přesazování a řezu pokojových rostlin může dojít k náhodnému poškození rostlin. K ošetření těchto poškození stačí posypání skořicí. Nejenže neumožní rozvoj patogenů v ráně, ale také stimuluje hojení tkání.
Pokud posypete povrch půdy v květináčích, sklenících a venkovních zahradách mletou skořicí, nejenže ochráníte rostliny před chorobami, ale její jemná vůně zlikviduje nežádoucí hmyz.