Nejběžnější praxí procházení těhotenství v industrializovaných zemích je dnes syntetická hormonální perorální antikoncepce (tedy antikoncepční pilulky).
Navzdory důkazům naznačujícím existenci mnoha možných nebezpečí antikoncepčních pilulek, pro užívání těchto hormonálních léků se každý rok rozhodnou miliony žen.
Vlastně, 67% všech žen uvádějících "užívání antikoncepce" v současnosti využívá metody nepermanentní antikoncepce, hlavně ty hormonální - kam patří tabletky, implantát, náplast, injekce a vaginální kroužek - nebo nitroděložní tělísko a kondomy.
Okolo 25% těchto žen se spoléhá na každodenní užívání antikoncepčních pilulek, ačkoli většina si je vědoma, že "pilulka" má vliv na celé jejich tělo.
I když jsou antikoncepční pilulky při předcházení nechtěnému otěhotnění šikovné a skutečně účinné - studie tvrdí, že při správném užívání mají účinnost více než 99% a při dodržení jejich doporučeného každodenního užívání otěhotní každý rok méně než jedna žena ze 100 - mnohé mají pocit, že co se týká jejich duševního a fyzického zdraví, rizika antikoncepce převyšují její přínosy.
Bylo zjištěno, že k nebezpečím antikoncepčních pilulek mohou patřit vedlejší účinky, jako jsou cystické akné, úzkost či náladovost, citlivost prsou, přibývání na váze nebo jisté problémy s otěhotněním po skončení užívání pilulek. Antikoncepční pilulky mohou dokonce způsobovat depresi.
Pokud momentálně užíváte nějakou antikoncepci (tabletky, injekce, náplast apod.), Tak vás důrazně nabádám, abyste místo ní zvážili raději alternativy přírodní antikoncepce.
Existuje mnoho dalších bezpečnějších způsobů prevence otěhotnění, jako je používání kondmov či vyhýbání se sexu během jistých dnů měsíce, které nevyvolávají vedlejší účinky spojené s užíváním antikoncepčních pilulek.
Co je antikoncepční tabletka?
Ministerstvo zdravotnictví definuje antikoncepční pilulky, známé také jako perorální antikoncepce či jen "tabletka", jako druh léků, každodenně užívaných ženami pro předcházení nechtěnému těhotenství.
Zatímco většina žen se rozhoduje pro užívání antikoncepčních pilulek proto, aby náhodně neotěhotněly, malé procento jejich užívá i z jiných důvodů, než jsou regulace či dočasné zastavení jejich menstruačního cyklu nebo zmírnění příznaků souvisejících s premenstruačním syndromem a hormonální nerovnováhou (jako jsou akné, silné krvácení během menstruace či bolestivé křeče).
V roce 2012 jen v samotných USA hlásí užívání antikoncepčních pilulek okolo 11 milonů žen a celosvětově představuje toto číslo více než 100 milionů žen!
Celkový počet žen používajících jakýkoliv druh "syntetické hormonální antikoncepce" je ještě vyšší, neboť do většiny údajů nejsou započítány ženy užívající ranní "pilulku po" - druh silné hormonální antikoncepce, která je v mnoha zemích dostupná bez předpisu.
Průzkumy ukazují, že tabletky s největší pravděpodobností užívají bělošky, ženy ve věku do dvaceti let a dvacátnice, ženy, které ještě nebyly vdané a žijící s partnery jako jejich družky, bezdětné ženy a ženy s vysokoškolským vzděláním.
Druhy antikoncepčních pilulek (perorální antikoncepce)
Existují desítky antikoncepčních pilulek různých značek, ale většina z nich se řadí do jedné ze dvou kategorií: kombinované pilulky nebo výlučně gestagenu tabletky.
Kombinované antikoncepční pilulky:
- Jak vyplývá z názvu, kombinované antikoncepční pilulky obsahují více než jeden druh ženského hormonu. Vyrábějí se s chemickými hormony, napodobujícími účinky estrogenu a progestinu, které zabraňují otěhotnění zastavením ovulace. K ovulaci dochází každý měsíc, když vaječníky uvolní vajíčko, což může potom po oplodnění vajíčka spermií vést k otěhotnění.
- Kromě toho, že zamezují otěhotnění, způsobují kombinované pilulky další změny v ženské reprodukční soustavě, které zabraňují oplodnění vajíčka, jako jsou ztenčení výstelky dělohy a zhoustnutí cervikálního hlenu (hlenu děložního hrdla).
- Kombinované tabletky se užívají v cyklu každý měsíc, se obvykle asi 21 - 24 "aktivními dny" užití tabletky, po kterých následují 4 - 7 dní bez tabletky. K menstruačnímu krvácení dochází obvykle ve dnech, kdy se tablety neužívají. Žena nemůže otěhotnět ani ve dnech, kdy tabletku neužije.
- "Běžné balení" antikoncepčních pilulek způsobují každoměsíční krvácení, zatímco "rozšířené balení" mohou vést k tomu, že žena o svou periodu po většinu měsíců přichází. Rozšířené balení mohou obsahovat až 84 aktivních tablet, což znamená, že žena krvácí jen asi čtyřikrát za rok (či někdy vůbec).
- Kombinace antikoncepčních pilulek, obsahující méně než 50 mikrogramů ethinylestradiolu (druh estrogenu), se považuje za "nízkodávkové pilulky", obvykle se doporučují ženám citlivým na značky antikoncepce obsahující vyšší dávky.
Výlučně gestagenu antikoncepční pilulky (někdy nazývané také "minipilulky"):
- Tyto pilulky obsahují pouze progestin (žádný estrogen). Obvykle se doporučují ženám, které kvůli vedlejším účinkům či interakcím nemohou užívat kombinované pilulky.
- Minipilulek obvykle ovulaci nezastavují, ale způsobují spíše zhoustnutí cervikálního hlenu a ztenčení výstelky dělohy.
- Značek výlučně gestagenu tabletek je dostupných mnohem méně a zvyknou způsobovat silnější krvácení.
Vedlejší účinky antikoncepce
Antikoncepční pilulky, náplasti a injekce přispívají v těle ženy k stále stoupajícím hladinám estrogenu, což není ani přirozené, ani bezpečné.
Přirozený menstruační cyklus ženy sestává během měsíce ze stoupajících a klesajících hladin estrogenu a progesteronu.
Antikoncepční pilulky fungují tak, že estrogen udržují celý měsíc na nepřirozeně vysoké úrovni - natolik vysoké, že dokonce oklamou tělo, aby si myslelo, že je už těhotné!
Jelikož tělo vnímá vysoké hladiny estrogenu jako znamení těhotenství, přestává ovulovat, a tak při užití tabletky nemůže dojít k dalšímu otěhotnění.
Podle Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) bylo zjištěno, že k účinkům neustále rostoucích hladin estrogenu v ženském těle během užívání antikoncepčních pilulek mohou patřit:
- Potenciální zvýšené riziko rakoviny prsu
- Potenciální zvýšené riziko krevních sraženin, infarktu a mrtvice. Riziko krevních sraženin při užívání pilulek je nejvyšší u žen s velkou nadváhou
- Bolesti hlavy či migrény
- Problémy se žlučníkem nebo játry, včetně nezhoubných nádorů
- Zvýšený krevní tlak
- přibývání
- Změny nálad, přičemž některé ženy zažívají příznaky deprese nebo úzkosti
- Nevolnost, křeče, nepravidelné krvácení nebo "špinění" mezi periodami
- citlivost prsou
- Pilulka také nechrání před sexuálně přenosnými infekcemi, včetně HIV. Pokud tedy nepoužíváte jinou formu ochrany / antikoncepce, můžete se nakazit kterýmkoliv druhem sexuální přenosného onemocnění, které lze má váš partner.
Antikoncepční pilulky obsahují přesně tytéž druhy syntetických hormonů jako hormonální substituční léky, běžně používané u žen v menopauze nebo po ní.
Vědci nyní shromáždili údaje týkající se závažných problémů, které se spojují s účinky syntetických hormonů a některé naznačují, že by je ženy neměly užívat vůbec.
Totéž lze říci o antikoncepčních tabletách: zatímco někteří lékaři a úřady zdravotnictví udávají, že jsou "bezpečné a účinné", jiní důrazně doporučují vyhnout se jim pokaždé, když je to možné.
A co ženy, které lze antikoncepční pilulky užívají hlavně kvůli zmírnění příznaků premenstruačního syndromu, jako jsou bolestivé křeče či nepravidelné periody?
Možná vás překvapí, že se u mnoha žen zdá, že tabletka tyto problémy skoro vůbec neřeší. V některých případech užívání antikoncepčních pilulek stávající hormonální problém ještě znásobuje a způsobuje zhoršení příznaků - ačkoli, abychom byli spravedliví, každá žena reaguje jinak (co se týče různých značek nebo dávek téhož druhu pilulek).
Některé ženy mají z užívání pilulky nesnesitelné, estrogenem vyvolané nežádoucí účinky, které se zhoršují, když do situace přibudou další syntetické hormony.
Jak vysvětluje na své stránce Dr. Carolyn Deanová, MD., ND., Křeče nebo bolestivé a nepravidelné periody jsou často důsledkem nedostatku progesteronu a nadbytku estrogenu. A tak antikoncepční pilulky obsahující estrogen - v současnosti nejběžnější předepisovány pilulky na trhu - problém často znásobují.
Jeden poučný citát ze stránky Dr. Deanovy:
"Cyklus pohlavního hormonu reguluje 150 tělesných systémů, které jsou hormonální antikoncepcí všechny potlačovány a které jsou všechny ve vzájemném vztahu se všemi ostatními tělesnými systémy (včetně endokrinního, nervového a imunitního systému).
Hormonální antikoncepce proto ovlivňuje: hladiny energie, paměť a koncentraci, motorickou koordinaci, hladiny adrenalinu a podobně ... "
5 nebezpečí antikoncepčních pilulek
1. Mohou přispívat k výživovým deficitem
Většina lidí neví, že aby mohlo tělo tabletku metabolizovat, potřebuje extra dávky vitamínů komplexu B, vitamínu C, hořčíku a zinku.
To znamená, že pokud žena někdy tabletku roky užívala (dělá tak mnoho žen, počínaje již ve své dvacítce, ba dokonce ještě dříve), vytváří situaci, kdy je u ní pravděpodobný výživový deficit.
Deficity, jako například nedostatek železa nebo hořčíku, jsou jedny z hlavních přispěvatelů většiny onemocnění (dalšími faktory jsou strava, genetika, stres a toxicita).
Když užíváte pilulku, je pro zachování střevního zdraví a předcházení vedlejším účinkem deficience, jako jsou únava, špatné trávení, bolest svalů a problémy se spaním, velmi důležitá konzumace na živony bohaté, léčivé stravy.
2. Mohou způsobovat nebo zhoršovat kandidózu
Zatímco kvasinky ( Candida albicans ) obvykle osidlují trávicí trakt, běžné volby životního stylu, jakými jsou užívání antikoncepčních pilulek, antibiotik, strava bohatá na rafinované obiloviny a cukr a vysoké hladiny stresu, často vedou k přemnožení kvasinek, které infiltrují další části těla, což vede k příznakům kandidózy .
Podle webové stránky Organizace zdravých žen přemnožení kvasinek úzce souvisí s dominancí estrogenu v ženském těle, které je silně ovlivňováno užíváním tabletky.
Ženy užívající hormonální antikoncepci (ne pouze tabletku, ale i náplast nebo kroužek) mohou mít ještě více kvasinkových infekcí než ty, které ji neužívají. Toxiny z přemnožených kvasinek mohou vést k celé řadě dalších problémů projevujících se způsoby daleko přesahujícími běžnou vaginální infekci.
S nadměrným množením kvasinkové infekce se dávají například do souvislosti symptomy, jako jsou migrény, neplodnost, fibromyalgie, endometrióza, psoriáza, premenstruační syndrom, deprese a poruchy trávení.
Důkazy jasně ukazují, že když se zaměříte na nadměrné množení kvasinek, symptomy se zlepší nebo ustoupí.
Pokud se přesto rozhodnete antikoncepční pilulky užívat, vyzkoušejte perorální antikoncepci s pilulkami obsahujícími výhradně progestin, protože tyto se spojují s menším výskytem kvasinkových infekcí.
3. Často způsobují náladovost (příznaky úzkosti a deprese)
Způsobují antikoncepční pilulky depresi, nebo jen zhoršují náladovost a stávající symptomy?
Existuje důkaz, že když jsou hladiny estrogenu a progesteronu v těle vychýlené ze své přirozené rovnováhy v důsledku užívání tabletky, následně se mění mozkový reakční systém, což vede u mnohých k prožívání vedlejších psychologických účinků.
Část žen vyjadřuje při užívání antikoncepce obavu z nízké chuti na sex, nedostatku apetitu, bezmocnosti, nezájmu a celkově smutného rozpoložení - no jejich lékaři jim často říkají: "Vše je ve vaší hlavě" .
Studie provedená v Dánsku, které se zúčastnilo přes milion žen, zjistila nápadný nárůst míry deprese u žen užívajících antikoncepci ve srovnání s ženami, které ji neužívají.
S vyšší mírou diagnóz deprese a předepisování antidepresiv se spojovaly zejména výlučně gestagenu tabletky, transdermální náplast a vaginální kroužek.
Abychom však byli spravedliví, jiné studie, jako například ta, která v roce 2012 zveřejnili v časopise Archives of Gynecology and Obstetrics , stejný vztah nezjistila. Zdá se proto, že ohledně psychologických účinků existují individuální rozdíly.
Některé důkazy nyní naznačují, že většina vedlejších účinků hormonální antikoncepce může být ve skutečnosti důsledkem psychologické stresové reakce na používání antikoncepce (snahu zabránit otěhotnění a přesto mít sex).
4. Mohou zvyšovat riziko rakoviny
Národní ústav pro boj s rakovinou nám říká, že riziko vzniku rakoviny prsu je v běžné populaci přibližně jedna k osmi.
No studie provedené lékaři jako Chris Kahlenborn, MD., Z Altoonskej nemocnice v pennsylvánské Altoone naznačují, že "ženy, které užívaly perorální antikoncepci předtím, než měly první dítě, mají o 44% vyšší riziko vzniku rakoviny prsu".
Pokud je to pravda, pak by se vaše riziko vzniku rakoviny prsu zvýšilo na jedna k pěti, což je neuvěřitelně vysoké riziko.
Podle webové stránky organizace Rakovina prsu:
"Jsou obavy, že jelikož antikoncepční pilulky používají k zamezení otehotenia hormony, mohou nadměrně stimulovat prsní buňky, což může zvyšovat riziko vzniku rakoviny prsu.
Obava je vyšší, pokud máte vysoké riziko rakoviny prsu z důvodu silné rodinné historie onemocnění, předešlých biopsií prsu dokazujících abnormální buňky, nebo pokud vy či někdo z vaší rodiny má abnormální gen rakoviny prsu. "
Mnoho pokračujících diskusí probíhá o souvislosti mezi rakovinou prsu a depresí. Jedna studie zveřejněná v časopise Cancer Research například zjistila zvýšené riziko rakoviny prsu u žen užívajících antikoncepční pilulky s vysokými dávkami estrogenu.
Při posouzení 54 studií z roku 1996 bylo zjištěno, že mírně zvýšené riziko rakoviny prsu měly ženy, když užívaly antikoncepční pilulky obsahující estrogen i progestin, a pak i během 10 let, kdy tabletky užívat přestali.
A výsledky studie Zdraví zdravotních sester z roku 2010 zaznamenaly mírně zvýšené riziko zejména u žen užívajících trifázické pilulky měnící dávky hormonů ve třech stádiích měsíčního cyklu.
Proč vám o tomto neříká lékař?
"Jsou bezesporu silně zainteresovaní - farmaceutické společnosti se spoustou peněz, vládní agentury, které dávají spoustu peněz na antikoncepci. Když se objeví taková studia, nevypadají dobře, " řekl Dr. Kahlenborn.
5. Zvýšené riziko krevních sraženin (plicních problémů, embolie a trombózy)
Souvislost mezi užíváním estrogenu a vznikem krevních sraženin v žilách (nazývaných žilní trombóza) byla zjištěna již před více než 20 lety.
Nyní vychází mnoho literatury, která popisuje, jak se stoupajícími dávkami estrogenu roste riziko embolie. Když se vytvoří sraženina v hluboké žíle, obvykle v noze, nazývá se to hluboká žilní trombóza a když se ta sraženina uvolní a dostane do plic, nazývá se to plicní embolie, což je vážný stav (v 10 až 15% případů způsobuje náhlé úmrtí) .
Zdá se, že estrogen faktory srážení v krvi zvyšuje, vytvářejíc sraženiny s vyšší pravděpodobností.
Bylo zjištěno, že kombinace hormonálních antikoncepčních pilulek, obsahující progestin zvaný desogestrel, zvyšuje riziko krevních sraženin více, než antikoncepční pilulky, které obsahují jiné druhy progestinu.
Jedny z nejoblíbenějších dostupných druhů jsou antikoncepční pilulky s obsahem drospirenonu.
Zadýchanosť, bolest v hrudi (zejména při hlubokém dýchání), vykašlávání krve, přetrvávající bolest nohou či Zarudnutí, otok nebo teplo v dolní části vašich nohou, jsou všechno příznaky sraženin.
Riziko je nejvyšší u žen, u kterých se již sraženiny v rodině objevili, ženy, které kouří a které jsou obézní či vedou sedavý způsob života - pokud se vás tedy něco z tohoto týká, důkladně si proberte možnosti se svým lékařem.
Jaké jsou přírodní alternativy antikoncepce?
Po celá staletí se páry chránili před nechtěným otěhotněním přirozeně, bez použití léků. V úvahu přichází mnoho bezpečných a účinných kontraceptivní, které jsou časem ověřenými strategiemi a které nyní zkoumá a potvrzuje i věda.
K některým možnostem antikoncepce, které jsou přírodní a nevyžadují užívání léků, patří:
1. Kondomy pro muže : S přibližně 98% mírou účinností, když se používají správně, jsou téměř stejně účinné jako tabletka.
2. Kondomy pro ženy : Ačkoliv pro většinu lidí nejsou až tak známé, kondomy pro ženy mají 95% účinnost a menší pravděpodobnost přetržení než kondomy pro muže.
Ženský kondom sestává z malého váčku, který se před pohlavním stykem vloží do vagíny, bránící tak spermii vstoupit do ženského těla, kde může oplodnit vajíčko.
3. Pesary : Tyto musí zavést lékař a jejich účinnost v zamezení otěhotnění je 92 až 98%. Jde o tenkou, měkkou gumu, upevněnou na kroužcích, které se vkládají do horní často vagíny tak, aby překryly krček a vytvořily překážku pro spermie.
4. Cervikální čepička: Jde o gumovou čepici, která pevně přilne na děložní čípek. Aplikovat ji musí lékař a na svém místě může zůstat 48 hodin. Její účinnost je asi 91%.
5. Přirozené plánování rodičovství / poznání plodných dnů : Jde o zcela přirozenou metodu, umožňující ženám sledovat své přirozené cykly, zjišťovat období plodnosti, řešit předmenstruační symptomy a vyhodnocovat účinky stresu.
6. Metoda sledování kalendáře: Zdržení se sexu během týdne, ve kterém žena ovuluje, pomáhá předcházet početí. Tato technika funguje nejlépe tehdy, když je menstruační cyklus ženy velmi pravidelný a přesně načasovaný.
Kalendářová metoda nefunguje velmi dobře párům, které používají jen ji (asi 75% míra úspěšnosti), účinná však může být v kombinaci s metodami sledování teploty a hlenu popsanými níže.
7. Metoda sledování teploty : Jde o způsob přesného stanovení dne ovulace, abyste mohli vyhnout pohlavnímu styku několik dní před ním a po něm.
Vyžaduje každodenní měření bazální teploty těla (vaší ranní teploty hned po probuzení) přesným bazálním teploměrem a zaznamenávání zvýšené teploty, ke kterému dochází po ovulaci.
Tato metoda vám sice v prvním měsíci používání fungovat nebude, ale po několika měsících sledování svého cyklu dokážete určit, které dny jsou nejplodnější a v těch dnech se sexu vyhnout.
Dávejte si však pozor na to, že tuto metodu mohou udělat nespolehlivou faktory jako je změna tělesné teploty, nemoc či nedostatek spánku, ale když se kombinuje s hlenovou metodou, může být přesným způsobem posouzení plodnosti.
Kombinace těchto dvou metod může dosahovat míru úspěšnosti až 98%.
8. Hlenová (Billingsova) metoda: Tato vyžaduje sledování změn v množství a textuře vaginálního výtoku, který odráží stoupající hladiny estrogenu v těle.
V prvních dnech po vaší periodě často žádný výtok není, ale když začne estrogen stoupat, objeví se zakalený, lepkavý hlen. Když začne být výtoku více a stane se čirým a táhlý, ovulace je blízko. Návrat k lepivému, zakalená hlenu nebo žádný výtok znamenají, že se ovulace skončila.
Upozornění týkající se antikoncepčních pilulek a alternativ
Vedlejší účinky a potenciální nebezpečí antikoncepčních pilulek popsané výše platí pro některé ženy ještě více než pro ostatní.
Faktory jako historie vašeho menstruačního cyklu, věk, celková historie zdravotního stavu a užívání léků mohou rozhodnout o tom, že byste se měli rozhodně vyhnout všem druhům antikoncepčních pilulek (dokonce i těm nízkými dávkami).
Nejlépe vám při rozhodování, zda je pro vás antikoncepce riskantní nebo špatnou volbou, pomůže váš lékař.
Při užívání peroálnej antikoncepce, z důvodu interakcí a vedlejších účinků, by měly být velmi obezřetné ženy, které:
- Jsou už těhotné nebo kojí. Pokud si nejste jistá, zda jste těhotná, nebo máte nevysvětlitelné krvácení a nepravidelné periody, určitě se před užitím jakýchkoli hormonálních léků dejte vyšetřit.
- Jsou starší než 35 let.
- Kouří cigarety nebo užívají rekreační drogy.
- Se léčili na vysoký krevní tlak, cukrovku, mrtvici, nemoc srdce, hlubokou žilní trombózu či plicní embolii.
- Se léčili či léčí na rakovinu prsu.
- Mají s cukrovkou související komplikace, postihující krevní oběh a nervy (jako jsou diabetická neuropatie, nefropatie či retinopatie).
- Zotavují se po nějaké velké operaci.
- Užívají třezalka, antikonvulzivní nebo protituberkulózne prostředky, které mohou reagovat s antikoncepčními pilulkami
Závěrečné úvahy o nebezpečích užívání antikoncepčních pilulek
Antikoncepční pilulky užívá celosvětově více než 100 milionů žen. Spojují se však s nimi nebezpečí, vyplývající z toho, že ženě nepřirozeně mění hladiny estrogenu, že jejich příliš zvyšují, což často způsobuje příznaky dominance estrogenu.
K rizikům spojujícím se s antikoncepčními pilulkami, mohou patřit náladovost či deprese, citlivost prsou, výživové deficity a možné vyšší riziko vzniku některých druhů rakoviny.
Existují bezpečnější, přírodnější způsoby prevence těhotenství (či řešení příčiny nepravidelných period a křečí), jako jsou používání kondomů nebo pesarů, metoda sledování teploty nebo hlenová (Billingsova) metoda.