V našem těle je vše propojeno a kdybychom si ho častěji všímali, mohli bychom předejít i vážnému onemocnění. Člověk však nemá na návštěvu lékaře čas a tak začíná další etapa – viditelné příznaky.
Ty se při zanedbání dostanou do neléčitelné formy a tehdy už je pozdě!
Proč vyrážky vznikají
Lidé se domnívají, že vyrážky na obličeji nebo těle jsou problémem dospívání. Není to vždy tak a vyrážky se nevyhýbají ani dospělým. Důvodem může být selhání vnitřních orgánů či jiné onemocnění.
Vyrážky v oblasti čelisti a krku
Může jít o zvýšenou hladinu cukru v krvi, nadměrnou aktivitu nadledvin. Měli byste podstoupit test na kontrolu hladiny cukru v krvi a nejedná se pouze o cukrovkáře. Tyto příznaky může vyvolávat i hormonální nerovnováha, proto je nutné zkontrolovat, zda máte normální hodnotu mužských a ženských hormonů.
Vyrážka v této oblasti mohou znamenat i potíže v zažívacím traktu se snížením trávicích procesů. Vyhněte se sladkostem, tučným jídlům a potravinám s konzervanty. Odstraňte z jídelníčku mléko, protože to na 100 % zaručuje výskyt vyrážek či akné.
Proč máte pupínky na bradě? U žen tento symptom naznačuje gynekologický problém, proto se poraďte s gynekologem. U mužů to může být spojeno s onemocněním jater.
Oblast krku a části zad
Vyrážky může vyvolávat porucha nervového systému, nadměrné nervové napětí či silný adrenalin. To je důvod, proč se vyrážky na zadní straně zad vyskytují u sportovců, kterým při aktivním tréninku do těla vstupuje stres. Mimo jiné může jít o důsledek silného nervového šoku či nedostatečná osobní hygiena.
Vyrážka na zádech
K akné na zádech přispívá syntetické oblečení a nadměrné pocení. Proto je důležité, abyste nosili věci vyrobené z přírodních vláken.
Pokud se jedná o poruchy v žaludku, měli byste jíst vyváženější stravu. Konzumujte více vitamínů, protože jejich nedostatek umí zapříčinit i zmíněné vyrážky na zádech. Jiným důvodem umí být hormonální porucha, týkající se narušení funkce endokrinního systému.
Vyrážka na hrudi
Pokud se objevují na tomto místě, obvykle jde o alergickou reakci na potraviny, oblečení, parfémy, či hygienické výrobky pro péči o tělo.
Vyrážka na hrudi a jiných místech hovoří o tom, že trávicí systém nepracuje tak, jak by měl. Je přetížen a proto neprovádí všechny své povinné funkce, což se odráží na kůži. Koneckonců, právě kůže je jedním z vylučovacích orgánů. Jezte méně sladkostí, masa, salámů, mléčných výrobků, také chleba a moučných výrobků, které ucpávají žaludek.
Vyrážka na loktech
Pupínky na loktech a kolenou jsou důsledkem nedostatku vitamínů. Každý den jezte mrkev, nejlépe s máslem, aby se vitamin A dobře absorboval. Kromě vitaminu A se snažte přijímat vitamin E a doplňovat je minimálně jednou za měsíc.
Také může jít o nedostatek zinku v těle. Na druhé straně však dokáže způsobit nevolnost a jiné vedlejší účinky. Pokud je jeho užívání potřeba, nechte si ho předepsat od lékaře. Jako preventivní opatření jezte nalačno syrová dýňová semínka, ve kterých je přítomen zinek. Úplně vám postačí jedna hrst denně.
Vyrážka na břiše
Jeden z nejnebezpečnějších typů vyrážek, může být způsoben porušením vnitřního orgánu nebo jiným závažným onemocněním. Je proto nutnost zkontrolovat funkčnost všech systémů v těle a zjistit hladinu cukru v krvi.
Pupínky na zadku a v intimních partiích
Jedním z důvodů je syntetický materiál oblečení, které se tře o pokožku a způsobuje podráždění. Spodní prádlo by mělo být pohodlné, bezpečné a příjemné na dotek. Pokud vás vyrážka svědí a bolí, byť jen trochu, měli byste navštívit dermatologa, protože se může jednat o infekci.