Obsah článku
Mnozí považují tuto léčivou bylinku za plevel, avšak když zjistíte, jaké léčivé účinky skrývá, ihned změníte názor. Najdeme na každém jednom poli, louce a dokonce a vlastní zahrádce. Řeč je o přesličce.
Zvláště lidé po 40-tce by tuto rostlinku měli mít poctivě nasušené a pravidelně si dopřát čaj z této kouzelné bylinky. Kdysi se přeslička využívala nejen na léčivé účely, ale také na mytí nádobí (díky pevné struktuře lístků) a v sušené podobě také jako leštěnka na dřevěné předměty. Nejjednodušší způsob, jak si ji dopřát a udělat něco pro své zdraví po 40-tce, je udělat si z ní jednoduchý čaj.
Přesličku lze taktéž být konzumovat čerstvou nebo sušenou. Využívá se ve formě zapářky, tinktur, obkladů a již zmíněného čaje.
Tato rostlina je bohatá na minerály, zejména vysoký obsah křemíku, takže efekt je povzbuzující, ale také obsahuje flavonoidy, které mají antioxidační a močopudné účinky. Obsahuje vitamin C, éterický olej, draslík.
Jako věk postupuje, naše tělo čelí menším i větším problémem, a nejjednodušší způsob, jak mu pomoci je sáhnout po správných přírodních prostředcích. Přeslička vám po 40-tce pomůže lépe distribuovat a rozložit energii, jejíž už tělo nemá až tolik, jako v 20-tce. Také vám pomůže překonat první významnější zdravotní komplikace související s věkem.
Přeslička rolní je výborným zdrojem vitamínů a pravidelné užívání ve formě čaje pomáhá našemu tělu správně fungovat i po 40-tce:
- posiluje kostní tkáň,
- pomáhá chránit zdraví kostí,
- podporuje regeneraci chrupavky,
- pomáhá ledvinám,
- účinek na odstranění kyseliny močové,
- chrání játra před toxiny,
- zabraňuje zvyšování hladiny cholesterolu,
- vápník je snazší využit v organismu,
- má dobrý účinek na krevní oběh,
- přispívá k prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
- Při jakých problémech byste měli pít takový čaj?
- revmatismus,
- průjem,
- problémy s kůží,
- perorálně vředy,
- menstruační poruchy a problémy spojené s klimakteriem,
- záněty močových cest,
- fyzické vyčerpání,
- inkontinence,
- v případě náhlé ztráty hmotnosti a ztráty energie,
- léčí žaludeční vředy, žaludeční křeče,
- prevence aterosklerózy.
- Přeslička pomáhá i při:
- kornatění cév,
- čištění cévní soustavy,
- zastavení krvácení z nosu a ran,
- hemeroidech,
- při léčbě tuberkulózy,
- zánětu hrdla,
- čištění krve,
- bolesti kloubů,
- dně.
Jak čaj připravit?
Dvě lžíce vysušené přesličky vařte 30 minut v půl litru vody. Pijte 2 – 3 krát denně, pokud se dá co možná nejčastěji. Vhodný je i koupel z přesličky, který si připravíte tak, že 100 gramů přesličky zalijete litrem studené vody a necháte louhovat 12 hodin.
Pak přilijte do koupele a kupte se 20 minut tak, aby voda sahala nad vaše ledviny.
Po koupeli se neotírejte, ale zabalte do deky a pár minut se hrejte zabalení pod peřinou. Přesličkový odvar připravíte ze dvou lžic přesličky na půl litru vody, které povaříte asi 15 minut.
Přesličková kúra po 40-tce
Dejte lžičku sušené rostliny do hrnku s horkou vodou, nechte ji 3 minuty louhovat, pak přefiltrujte a nechte chvíli ochladit. Doporučuje se pít jeden šálek čaje každý den po dobu 3 týdnů a kúru opakujte každé čtyři měsíce.
Pozor na jedovatou příbuznou!
Při sklizni přesličky rolní třeba dávat pozor na její záměnu s přesličkou bahenní, která je jedovatá. Ta roste zejména při bažinách a má velmi tuhé, hrubší, prostě rozvětvené kratší stonky s výraznými vrásčitými žebry. Léčivá přeslička rolní má naproti tomu tenčí zelenou stonek, která je výraznější rozvětvený.