Jaké počasí nás čeká v červenci? Meteorologové zveřejnili měsíční výhled

Jan , 06. 07. 2026

Červenec bude ve znamení tepla – a to pořádného. ČHMÚ zveřejnil měsíční výhled, který napovídá, co nás čeká v nejbližších čtyřech týdnech.

Obsah článku

Léto konečně ukazuje, co v něm je. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil měsíční výhled počasí, ze kterého vyplývá, že červenec bude převážně teplý a slunečný – alespoň v jeho první polovině. Kdo plánuje dovolená nebo výlety do přírody, má dobrý důvod k optimismu.

Tento týden: od deště ke slunci

Začátek týdne nepřál ani plážím, ani zahrádkám. Teploty se pohybovaly těsně nad dvacítkou, obloha byla zatažená a déšť se objevoval na většině území. Výjimkou bylo jen pár míst na jižní Moravě, kde teploměry šplhaly k 27 stupňům. Zlom přichází ve středu – srážky postupně ustávají a oblačnost se rozpadá. Nejvyšší denní teploty by se měly pohybovat mezi 20 a 25 stupni Celsia.

Čtvrtek a pátek pak přinesou polojasné počasí s teplotami nejčastěji mezi 25 a 30 stupni. Víkend vypadá ještě lákavěji – jasno až polojasno a maxima mezi 27 a 31 stupni Celsia. Přeháňky se sice občas objeví, ale půjde spíš o výjimky než o pravidlo.

Příští týden: vrchol letního tepla

Podle měsíčního výhledu ČHMÚ bude příští týden teplotně nadprůměrný. Průměrná denní maxima by mohla dosahovat až 27 stupňů Celsia. To jsou podmínky, které potěší každého milovníka léta – a naopak mohou potrápit ty, kdo horko špatně snášejí. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim a vyhýbejte se polednímu slunci.

Od 20. července: mírné ochlazení

Druhá polovina července by měla přinést jisté ochlazení. Meteorologové očekávají, že se teploty přiblíží dlouhodobým normálům pro toto období. Maxima by přesto měla zůstat poblíž 25 stupňů Celsia, takže o skutečném konci léta rozhodně nemůže být řeč. Jde spíš o příjemnější, méně dusné dny.

Srážky: kdy čekat déšť?

Co se týče dešťů, současný týden bude ze čtyř nadcházejících nejsušší. Další dva týdny by měly přinést srážky v normálním nebo mírně podprůměrném rozsahu – úhrny se odhadují mezi 5 a 15 milimetry. Největší vydatnost srážek meteorologové předpokládají na přelomu července a srpna, kdy by mohlo napršet 10 až 25 litrů na metr čtvereční. ČHMÚ ale upozorňuje, že předpověď pro toto období je zatím nejméně spolehlivá.

Jak se na horké dny připravit?

  • Větrejte ráno a večer, přes den okna zavřete a zastíněte.
  • Připravte si zásobu studených nápojů – ideálně vody nebo bylinkových čajů.
  • Náročnější aktivity venku plánujte na dopolední hodiny.
  • Nezapomínejte na ochranu pokožky – opalovací krém je v létě nutností.
  • Domácí mazlíčci a starší lidé potřebují v horku zvláštní pozornost.

Červenec tak celkově nabízí typicky letní počasí – hodně slunce, příjemné teploty a jen občasný déšť. Využijte příznivé podmínky naplno, ať už vyrazíte k vodě, do hor, nebo si jednoduše dopřejete čas na zahradě.