8 varovných signálů, že vaše srdce nefunguje správně!

0
(0)

Jan , 06. 02. 2020

Podle statistik každoročně pouze na Slovensku umírá kolem 10000 lidí na problémy se srdcem. Týká se to tak mužů i žen a hlavní příčinou je způsob jejich životního stylu.

Existují však jisté varovné signály, které vám začne vysílat srdce pokud nastal nějaký problém v jeho fungování.

O těchto příznacích je dobře vědět, abyste mohli zasáhnout a problém napravit dříve, než se objeví vážnější onemocnění jako je srdeční infarkt či srdeční selhání.

Dnes vám prozradíme 8 takových to možných příznaků, kterým byste měli věnovat pozornost.

1. Bolest, která se šíří do ramene

Při špatně fungujícím srdci muži obvykle pociťují bolesti v levé ruce, zatímco u žen to může být jakákoliv ruka, případně obě najednou.

Ženy také udávají, že těsně před infarktem se u nich objevila bolest v lokti.

Bolest v ruce pociťujete, protože ze srdce se nervové signály šíří do míchy, kde jsou nervy často navzájem propojeny.

Mozek je pak smeten z toho, odkud bolest ve skutečnosti přichází a myslí si, že je to ruka, zatímco ve skutečnosti se jedná o srdce.

2. Kašel, který nepřestává

Kašel může mít různé příčiny.

Jednou z nich je i kardiovaskulární onemocnění a to hlavně tehdy, pokud kašel dlouhodobě nepřestává, případně pokud vykašlány hleny obsahují krev, která je typická při srdečních selháních.

Kašel může být také podpríznak mnohem vážnějšího onemocnění dyspnea, což znamená náhlá ztráta dechu.

3. Otékající nohy, kotníky a chodidla

Když vaše srdce nepumpuje krev dostatečně, tekutina z krve proniká do okolních tkání. Obvykle jsou kvůli síle gravitace nejvíce postiženy dolní končetiny, kde se to projevuje otoky.

Jde o poměrně častý příznak u pacientů se špatně fungujícím srdcem, proto byste otokům měli věnovat náležitou pozornost.

4. Nechuť k jídlu a nevolnosti

Mnozí pacient trpící chorobami srdce se vyznačují nechutenstvím nebo nevolnostmi a to dokonce i tehdy, když snědli jen málo jídla.

Důvodem je hromadění tekutin v okolí jater a střev, které znemožňují správné trávení. Kromě toho se u nich často vyskytují i ​​bolesti břicha.

Pokud se u vás objeví všechny tyto příznaky najednou, měli byste pro jistotu vyhledat lékařskou pomoc.

5. Extrémní a neobvyklá úzkost

Několik studií ukázalo, že lidé postižených extrémní úzkostí v mladém věku mají větší sklon na srdeční onemocnění.

Úzkost může být způsobena ať stresujícím životním stylem nebo různými psychickými onemocněními jako jsou panická porucha nebo úzkostlivá fobie.

Mezi vlivy úzkosti na srdce partie tachykardie (neobvyklý tlukot srdce), zvýšený krevní tlak a snížená srdeční frekvence.

6. Stmívání vědomí nebo odpadávání

Ztrácení vědomí a odpadávání jsou časté projevy u pacientů se zhoršenou srdeční funkcí.

Když srdce nedostatečně pumpuje krev, může to být kvůli ucpané artérií nebo zúženým srdečním komorám.

Pokud pociťujete lapání po dechu, případě odpadají v krátkém časovém rozmezí, ihned zavolejte lékaře a dejte si zkontrolovat srdce.

7. Bledá až namodralá pokožka

Nejde sice o typický projev problémů se srdcem. Pokud se však vyskytne, je to kvůli špatnému prokrvení a sníženému objemu červených krvinek.

Hlavním důvodem bledé až modravé pokožky bývá překonání šoku. Objevit se může na celém těle nebo jen v některé tělesné části, například na rukou, nohou či obličeji.

Pokud na sobě zpozorujete, že jste vybledly, nepanikařte. Ujistěte se, že jste právě neprodělali nějaký psychický šok nebo zda důvodem není náhodou anémie.

8. Vyrážky nebo neobvyklé ekzémy na pokožce

Dvě výzkumné projekty provedené žurnály alergií a klinické imunologie a žurnálu Americké školy kardiológiezistili, že ekzémy jsou vysoce rizikové faktory při onemocněních srdce.

Lidé s ekzémy mají 48% pravděpodobnost, že trpí také na vysoký krevní tlak a 29% pravděpodobnost vysokého cholesterolu.

Kromě toho, pacienti s pásovým oparem měli až o 59% vyšší riziko srdečního infarktu než lidé bez tohoto onemocnění.

Závěr

Pamatujte si, že prevence je nejlepším lékem na všechny nemoci.

Dodržování zásad zdravého životního stylu, cvičení, nekouření a abstinence (případně jen střídmé pití alkoholu) hrají významnou roli při udržování zdravého srdce.

Uvedené varovné signály se nemusí objevit u každého pacienta se zhoršenou funkcí srdce, ale jde o ty nejčastější příznaky.