8 varovných příznaků, že vaše tělo má nedostatek bílkovin ze stravy.

0
(0)

Dalibor , 21. 01. 2020

Je známo, že bílkoviny hrají důležitou roli ve fungování našeho těla. Pokud máte nedostatek bílkovin, vaše tělo bude trpět.

Jedna studie říká, že až přibližně 1 miliarda lidí na celém světě trpí jejich nedostatkem. Jak zjistíte, zda se to týká i vás?

Problém je, že při našem stravování obvykle myslíme na nedostatek vitamínů a minerálů. Avšak stejně důležitý je i obsah bílkovin.

V našem dnešním článku si řekneme více o příznacích souvisejících s jejich nedostatkem, abyste věděli, když u vás nastane problém.

1. Žádostivost po jídle


Pokud máte vždy pocit hladu nebo zvýšenou chuť k jídlu, může to být z důvodu stravy obsahující nízký podíl bílkovin a velký podíl sacharidů a cukru.

Problémem dnešní doby je téměř neomezený přístup k potravinám s vysokým obsahem kalorií, v nichž však množství bílkovin je nízké ve srovnání ke kaloriím.

2. Ztráta svalové hmoty a bolesti kloubů


Svaly jsou největším zásobníkem bílkovin v těle. Svalová slabost, bolest a ztráta hmotnosti je znakem jejich nedostatku.

Výzkumy říkají, že se to běžně vyskytuje hlavně u starších lidí. Bílkoviny jsou nezbytné pro růst a udržování svalů.

3. Problémy s kůží a nehty


Nedostatek proteinů může vést k tomu, že vaše nehty jsou slabé, křehké a v několika případech budete pozorovat na nehtech bílé proužky nebo nahnědlé skvrny.

Nedostatek proteinů může ovlivnit i pokožku, protože bílkoviny umožňují regeneraci buněk, vytvářejí nové buňky a nahrazují mrtvé.

Pokud se to stane, pak zjistíte, že vaše pokožka je suchá, šupinatá a popraskaná.

4. Vypadávání vlasů


Naše vlasy tvoří z 90% bílkovina známá pod názvem keratin. Pokud se vlasům nedostává dostatek živin, stanou se tenké a vybledlé.

Dochází k tomu proto, že tělo přestane používat proteiny na nepodstatné věci, jako je růst vlasů ve snaze zachovat jiné, potřebnější funkce.

5. Stukovatelá játra


Stukovatelá játra je jedním z nejčastějších příznaků nedostatku bílkovin.


 
Pokud se ponechá neléčená, může způsobit vážnější onemocnění jater, vyvolat její zánět, zjizvení či dokonce potenciálně selhání jater.

Jde o běžný stav u těch, kteří konzumují hodně alkoholu a obézních lidí. Dnes se však už vyskytuje dokonce iu dětí kvůli špatné stravě.

6. Zvýšené riziko zlomenin kostí


Stejně jako svaly, nízký příjem bílkovin může ovlivnit i kosti. Nedostatek proteinů vede k oslabení kostí, čímž se zvyšuje riziko zlomenin.

Je to hlavně proto, že "protein je nezbytný pro vstřebávání vápníku a pomáhá při metabolismu kostí", jak říká známý americký Dr. Axe.

7. Spánková deprivace


Pokud máte problémy se spánkem nebo trpíte jeho nedostatkem, pravděpodobně to souvisí s nedostatkem bílkovin.

Proteiny z jídla působí jako stavební prvky tryptofanu. Je to aminokyselina, jejíž nízká hladina způsobuje problémy se spánkem.

Znamená to, že před na večeři je dobré konzumovat potraviny bohaté na bílkoviny, abychom dosáhli lepší spánek.

8. Zamlžení mysli


Je velmi důležité zajistit tělu správný příjem proteinů na podporu zdravých funkcí organismu a hlavně mozku.

Pokud máte nedostatek motivace, slabou paměť nebo problémy s naučením se něčeho nového, je to znamení, že zřejmě trpíte nedostatkem bílkovin.

Jedna studie zjistila, že neurotransmitery dopamin, epinefrin a serotonin váš mozek potřebuje na to, abyste dokázali soustředit.

Doporučený denní příjem bílkovin


Doporučený minimální denní příjem bílkovin pro dospělé je 56 g pro muže a 46 g pro ženy. U dětí se to pohybuje od 19 g do 34 g denně, v závislosti na jejich věku.

Adekvátní příjem bílkovin se však může lišit v případech, pokud jste těhotná nebo nemocná. Tehdy je třeba o něco vyšší množství.

👍 Tento návod je užitečný