Vzhledem k rozsahu užívání antibiotik by se všichni měli mít na pozoru před jejich vedlejšími účinky. V dubnu 2018 se totiž umístili na 1. místě nejběžněji předepisovaných třídy léků. Jejich prodej dosáhl celosvětově tržby 40 miliard dolarů.
V letech 2000 až 2015 stouplo u lidí užívání antibiotik o téměř 40%. A někteří ekonomové nyní říkají, že pokud se nic nezmění, bude mít ve světě rezistence na antibiotika do roku 2050 na svědomí 10 milionů úmrtí.
Je jasné, že mnoho lidí antibiotika užívá (a že se na nich hodně vydělává), ale neubližují nám nyní více, než pomáhají? Rezistence na antibiotika stále roste, tyto léky způsobují na celém světě stále více zdravotních problémů.
Vlastně, nedávný článek "Smrtící noční můra: CDC říká, že v roce 2017 nakazily bakterie rezistentní na antibiotika 221 Američanů" je pouze jedna z mnoha nedávných zpráv o děsivých vedlejších účincích antibiotik.
O krátkodobých i dlouhodobých vedlejších účincích antibiotik se vám toho chystám říci více ...
Co je antibiotikum?
Co přesně antibiotikum je? Definice antibiotik: Lék používaný k léčbě bakteriálních infekcí.
Když se antibiotika objevily na scéně poprvé, tvořily jejich přírodně odvozené substance vyrobené z mikroorganismu na selektivní potlačování růstu jiných mikroorganismů.
Dokonalým příkladem je penicilin objeven v roce 1926. plísní vytvářeny antibiotikum potlačovalo určité druhy škodlivých bakterií. Dnes máme na trhu mnohem více antibiotik a mnoho z nich je syntetických nebo vyrobených člověkem.
Znáte 10 nejrozšířenějších antibiotik a jejich použití? Mezi nejběžněji používané generické antibiotika patří:
- amoxicilin
- doxycyklin (Doxybene)
- cephalexín
- ciprofloxacin
- clindamycin
- metronidazol
- azithromycin
- sulfamethoxazol / trimethoprim
- amoxicilin / kyselina klavulanová
- levofloxacin
K nejběžnějším použitím antibiotik patří léčba akné, bronchitidy, zánětu spojivek, ušních infekcí, sexuálně přenosných nemocí, kožních infekcí, streptokokové faryngitidy, cestovatelského průjmu, infekcí horního respiračního traktu a infekcí močového traktu.
Zde je důležité poznamenat, že antibiotika mají nulový vliv na virové infekce, což je důvod, proč by se na ně neměli nikdy používat.
Příklady virových infekcí, při kterých se lidé nesprávně rozhodují pro použití antibiotik? Běžné nachlazení nebo chřipka.
Někteří lidé užívají antibiotika i na infekce hrdla, to by však nemělo nikdy doporučovat, pokud nejde o infekci způsobenou bakteriemi, jako jsou streptokoky. Jak uvádí organizace CDC: "Většina bolestí hrdla projde sama i bez antibiotik."
Běžným jevem jsou pacienti, kteří kvůli vedlejším účinkům přestanou užívat antibiotika předčasně. Mnozí lékaři varují, že předčasné ukončení užívání bakterie posílí, nebo je může udělat rezistentními vůči další léčbě.
Podle Světové zdravotnické organizace:
"Objevují se důkazy, že na některé infekce mohou být kratší doby podávání antibiotik stejně účinné jako ty déle.
Kratší léčba dává větší smysl - je vyšší pravděpodobnost, že správně zabere, má méně vedlejších účinků a také je pravděpodobně levnější.
Také zkracuje dobu vystavení bakterií antibiotikům, čímž snižuje rychlost, jakou si patogen vytváří rezistenci. "
Ať už užíváte antibiotika tehdy, když je to nevhodné (virové infekce), nebo když se to může považovat za oprávněné (bakteriální infekce), pojďme si něco říci o některých z mnoha možných vedlejších účinků antibiotik.
8 potenciálních závažných vedlejších účinků antibiotik
Jak ovlivňují antibiotika na tělo?
Toto je jen několik z mnoha možných a nežádoucích vedlejších účinků antibiotik na tělo:
1. Tělové infekce, rezistentní vůči antibiotikům
Každý rok umírá kvůli bakteriím rezistentním na antibiotika V USA více než 23 000 lidí (na Slovensku odhadem 400) a CDC varuje před "noční můrou" šířících rezistentních bakterií.
Jednou z největších celkových obav ohledně užívání antibiotik je fakt, že jsme svědky infekcí, které jsou nyní na antibiotika rezistentní. Proč se to děje?
Hlavním důvodem je jistě nesprávné a nadměrné užívání antibiotik, ale také používání antibiotik v potravě, kterou jíme. Rozmohly se zejména antibiotika v běžně prodávaném mase, mléčných výrobcích a rychlém občerstvení.
Jak upozorňuje CDC:
"Rezistence na antibiotika byla označena za jeden z těch nejtíživějších zdravotních problémů veřejného zdraví. Rezistence na antibiotika může způsobovat, že z onemocnění, které byly kdysi snadno léčitelné antibiotiky, se stávají nebezpečné infekce prodlužující trápení dětí a dospělých.
Bakterie odolné vůči antibiotikům se mohou šířit mezi členy rodiny, spolužáky a spolupracovníky a mohou ohrozit vaši komunitu. "
Dr. Katherine Fleming-Dutraová, zástupkyně ředitele Úřadu pro správu antibiotik v organizaci Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě, poznamenává:
"Antibiotika mohou při každém svém použití vyvolávat vedlejší účinky a vést k rezistenci na antibiotika."
2. Déletrvající léčba infekcí
V důsledku používání antibiotik se lidé déle léčí z infekcí, které se kdysi antibiotiky léčili snadno.
Mnohem těžší se nyní začínají léčit bakteriální infekce, jako jsou infekce močového traktu a zápal plic.
Druh antibiotik, nejčastěji používaný k léčbě infekcí močového traktu, se nyní v mnoha částech světa považuje za neúčinný u více než 50% pacientů.
Podle Rady pro zahraniční věci:
"Antibiotika po ani ne století od svého zavedení čelí existenční krizi. V důsledku jejich nadměrného užívání u lidí i zvířat se léky proti bakteriím stávají méně účinnými. "
Antibiotika nás postupem času očividně zrazují.
3. Alergie a astma
Nejnovější výzkum nyní dokazuje souvislost mezi užíváním antibiotik a vznikem alergií.
Velká studia zveřejněna 2. dubna 2018 analyzovala zdravotní záznamy přes 792 000 dětí, narozených v letech 2001 až 2013 a zjistila souvislost mezi dětmi, které užívaly antibiotika (nebo antacida) od narození do šesti měsíců věku a vznikem alergií, jakož i astmatu.
Podle hlavního autora studie Dr. Edwarda Mitra vystavení dětí antibiotikům zřejmě zdvojnásobuje jejich pozdější riziko astmatu, přičemž přispívá k 50% nárůstu rizika alergií na prach, srst a pyl (alergická rýma); očních alergií (alergický zánět spojivek); a anafylaxe.
4. Průjem
Průjem je nepříjemný, ale velmi běžný vedlejší účinek užívání antibiotik a může vést k dalším komplikacím, jako jsou dehydratace a nerovnováze elektrolytů.
Průjem může přetrvávat i několik týdnů po skončení užívání antibiotik, ať už je užívají děti nebo dospělí.
5. Vyčerpanost
Když už mluvíme o vedlejších účincích antibiotik, patří do seznamu možností rozhodně i vyčerpanost.
Takže, jakoby nestačilo, že jste nemocní a možná se už cítíte unavení, antibiotika mohou způsobovat, že se cítíte ještě vyčerpanější.
Tento vedlejší účinek antibiotik známe již celá desetiletí. Lidé užívající antibiotika se někdy cítí unavení, či dokonce pociťují extrémní únavu.
6. Oteklý, černý nebo "chlupatý" jazyk
Jaké jsou vedlejší účinky amoxicilinu, antibiotika penicilinového typu?
Inu, je jich mnoho, ale na prvních místech seznamu se nachází oteklý, černý či "chlupatý" jazyk? Co to proboha je? Ne, není to žert.
K běžným vedlejším účinkem amoxicilinu patří:
- nevolnost
- zvracení
- průjem
- bolest žaludku
- vaginální svědění nebo výtok
- bolesti hlavy
- vyrážky
- oteklý, černý či "chlupatý" jazyk
A pokud si myslíte, že jazyk s takovým velmi podivným popisem je to nejhorší, tak se znovu zamyslete. K dalším závažným vedlejším účinkem amoxicilinu patří:
kolitida, způsobená nadměrným množstvím bakterií Clostridium spp ve střevech:
- žloutenka
- záchvaty
- kopřivka
7. Narušený menstruační cyklus
Mohou antibiotika zasahovat do vaší periody? O schopnosti antibiotik narušovat menstruační cyklus se stále diskutuje, přičemž výzkum na toto téma sahá až do roku 1947, k studii o účincích penicilinu na menstruační cyklus.
Zdá se, že při užívání antibiotik některé ženy porušení svého cyklu nepociťují, zatímco jiné ano.
Protože antibiotika i hormony musí zpracovávat játra, dává smysl, že užívání antibiotik může u ženy nepříznivě ovlivňovat metabolismus estrogenu a progesteronu.
Při možném rozhození hormonální rovnováhy antibiotiky se pak mohou u ženy objevit nepravidelnosti v cyklu. Podle jiných teorií by mohly způsobovat oddálení vaší periody ne antibiotika, ale fyzický a emocionální stres z onemocnění.
8. Halucinace, psychotické reakce a přetržení šlach
Nedávno se o titulky zpráv postarala třída antibiotik známých jako fluorochinolony, protože odborníci předpokládají, že mohou poškozovat mitochondrie a způsobovat nevratné poškození nervů.
Výzkumníci se nyní snaží zjistit důvod.
Fluorochinolony byly dány do souvislosti se znepokojivě vedlejšími účinky, jako jsou deprese, mozková mlha, a dokonce i halucinace a psychotické reakce.
Asi před 10 lety FDA dokonce požádala výrobců flurochinolonové antibiotik o přidání varovné "černé skříňky", která měla lékaře i pacienty varovat před zvýšeným rizikem zánětu, a dokonce i přetržení šlach, jako možnými vedlejšími účinky těchto antibiotik!
Jak dlouho přetrvávají vedlejší účinky antibiotik?
To závisí na antibiotika, jeho konkrétních vedlejších účinků a jednotlivce, ví se však, že vedlejší účinky antibiotik přetrvávají několik týdnů.
Například při mírných případech průjmu z důvodu užívání antibiotik může průjem přetrvávat ještě dva týdny po skončení jejich užívání. V těžších případech mohou vedlejší účinky antibiotik přetrvávat několik týdnů.
Alternativy k antibiotikům
Naštěstí existuje spousta neuvěřitelných přírodních léků, o kterých výzkum dokázal, že jsou skoro tak, či dokonce stejně účinné jako antibiotika, a to bez jejich nežádoucích vedlejších účinků!
Pokud máme zastavit superbakterie rezistentní na antibiotika, pak je důležité zvažovat přírodní alternativy antibiotik, které se dají využít k získání účinného, no bezpečnějšího výsledku.
Na rozdíl od antibiotik není u těchto přírodních možností známo, že by vytvářely superbakterie.
V první řadě je tu surový česnek, česnekový olej a česnekové výživové doplňky. Česnek je známý svými antibakteriálními, antivirovými, protiplísňovými a antiprotozoální vlastnostmi.
Česnekový olej je jedním z mých oblíbených přírodních léků na ušní infekci.
Další neuvěřitelnou přírodní alternativou k antibiotikům je oregánový olej. Oregano, nebo také dobromysl obecná (Origanum vulgare), je rostlina, kterou už možná máte rádi pro její kuchyňské využití, ale má také dlouhou historii boje s infekcemi.
Oregánový olej obsahuje účinné složky jako karvakrol a thymol, u nichž vědecké studie prokázaly silné antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti. Oregánový olej je mou jednoznačně nejoblíbenější přírodní alternativou antibiotik.
Další neuvěřitelnou alternativou antibiotik je koloidní stříbro.
Výzkum in vitro, provedený v roce 2017, demonstruje, že přírodně syntetizované nanočástice koloidního stříbra vykazují působivou antibakteriální a protiplísňovou aktivitu.
Koloidní stříbro se často doporučuje jako alternativní léčba na sinusový infekci nebo nachlazení, což jsou dvě zdravotní situace, kdy se antibiotika často používají nesprávně, jelikož nachlazení vždy způsobuje virus a virům je nejčastěji způsobována i sinusová infekce.
Kromě česneku a oregana existují i další antibakteriální potraviny, které můžete jíst. K mým oblíbeným, které jím pravidelně, patří med Manuka, cibule, houby a kurkuma.
Závěrečné úvahy o vedlejších účincích antibiotik
Nadměrné a nesprávné užívání antibiotik vytváří nebezpečné, vůči antibiotikům rezistentní bakterie, známé jako superbakterie.
Antibiotika jsou účinná pouze proti bakteriálním (nyní ale ne vždy!), Ne proti virovým infekcím.
Vedlejších účinků antibiotik, o kterých víme, je velmi mnoho a s pokračujícím výzkumem se toho dozvídáme ještě více, například o souvislosti mezi užíváním antibiotik v dětství a vznikem alergií a astmatu.
Mnoho lidí užívá antibiotika a neuvědomuje si rozsah možných bizarních a vysloveně děsivých vedlejších účinků, což je důvod, proč by měla být nezbytná osvěta o možných vedlejších účincích předtím, než antibiotikum užijete nebo jej podáte svému dítěti.
Existují přírodní léky jako oregánový olej, česnek a koloidní stříbro, u kterých se prokázaly silné, antibiotikům podobné vlastnosti.