8 nenápadných signálů, že můžete mít v těle krevní sraženinu. Rozhodně je nesmíte ignorovat!

0
(0)

Dalibor , 05. 03. 2020

Krevní sraženina je shluk krve, která se pohybuje v krvi. Koagulace je normální pro naši krev, protože je přirozenou součástí procesu hojení. Bohužel, když krevní sraženina přechází do těla, tehdy může být nebezpečná.
 

Podle Americké hematologické společnosti, toto jsou některé rizikové faktory krevních sraženin:

  • obezita
  • těhotenství
  • sezení po dobu delší než 4 hodiny (dlouhá cesta),
  • perorální antikoncepce (antikoncepční pilulky)
  • některé operace
  • lidé nad 60 let
  • s rodinnou anamnézou krevních sraženin
  • chronické zánětlivé onemocnění (revmatoidní artritida)

Krevní sraženina, která se táhne po vašich žilách, se může zaseknout a blokovat tkáň v nohách, ramenech nebo dokonce v mozku nebo jiných orgánech. To může vést k tomu, že ty části těla pomalu začnou umírat z nedostatku kyslíku v krvi.

Pojďme se podívat na 8 varovných znaků, které mohou naznačovat, že máte krevní sraženinu a když potřebujete vyhledat lékařskou pomoc a co můžete udělat, abyste tomu zabránili.


Č. 1: Nádory krevních sraženin

Krevní sraženina vyvíjí tlak na žílu za sraženinou. Tento tlak se může vyvinout a jít ven a přetahovat okolní tkáně. Nádor krevních sraženin se vyskytuje nejčastěji v nohách.

Č. 2: Nepřetržitá bolest


V hrudníku krevní sraženina se projevuje jako váha ležící na hrudi, ne pichlavá bolest. Pocit tlaku nebo tupá bolest doprovázející jiné příznaky je znakem toho, že můžete mít krevní sraženinu.

Č. 3: Bledá pokožka


Nedostatek přívodu krve, způsobuje, že vaše pokožka je bledá a pak modrá, když kyslík opouští krev.

Č 4: Návaly horka


Pocit tepla je obvykle cítit v rukou nebo nohou. To může být doprovázeno pocením nebo citlivostí v postižené oblasti.

Č. 5: Ztráta pocitu


Příznaky trávení nebo necitlivosti v nohou nebo ramenech mohou být znakem krevní sraženiny. Jelikož krev je seříznutá do oblasti sraženinou, krev nemůže v této oblasti cirkulovat. To je podobné tomu, jak cítíte, když vaše ruka změkne po usnutí v nepohodlné poloze.

Č. 6: Bolest hlavy se ztrátou zraku a schopností mluvit.


Krevní sraženina v mozku se nazývá ischemická mozková příhoda. Bolest hlavy je poměrně častá, takže byste se neměli obávat krevní sraženiny, pokud je to váš jediný příznak. Ale hrudka v mozku může způsobit problémy s očima a může ovlivnit vaši schopnost mluvit.

 

Č. 7: Průjem s bolestí břicha


S příznaky zvracení může jít o otravu jídlem, nebo to může být krevní sraženina v žaludku. Sraženina břicha může způsobit silnou bolest, na rozdíl od bolesti s jinými druhy sraženin.

Č. 8: Dušnost s bolestí


Krevní sraženina v plicích se nazývá plicní embolie nebo PE. Stejné příznaky se mohou vyskytnout při krevní sraženině v srdci. Nedostatek dechu, pocit, že nemůžete zachytit dech, bolest na hrudi, závodění, pocení, horečka a vykašlávání krve, jsou všechny příznaky krevní sraženiny v plicích.

Je nezbytné rychle konzultovat s lékařem, zejména s příznaky krevní sraženiny v mozku, srdci, břiše nebo plicích. Lékař může použít neinvazivní ultrazvuk na kontrolu krevních sraženin v končetinách a krevní test na kontrolu koagulace krve.


 
Léčba krevních sraženin obvykle zahrnuje použití léků na ředění krve a rozdělení krevních sraženin. Léky a ředidla krve, jako například aspirin, warfarin, rivaroxaban, apixaban a heparin, mohou významně snížit riziko vzniku závažných krevních sraženin.

To neznamená, že byste měli užívat léky, které nemají volnou léčbu, jako například aspirin, aby se zabránilo vzniku krevní sraženiny. Pokud užíváte aspirin, poraďte se se zdravotnickým odborníkem, protože máte jiné zdravotní komplikace, které mohou způsobit úzkost v kombinaci s ředidlem krvi.

Podle kliniky Mayo můžete také přijmout opatření k prevenci krevních sraženin. doporučují:

Vyhněte se dlouhému sezení. Pokud cestujete letadlem, pravidelně choďte po uličce. Během dlouhé jízdy autem na silnici, často zastavujte a jděte.
Změňte svůj životní styl. Snižte hmotnost, snižujte vysoký krevní tlak, přestanete kouřit a cvičte pravidelně.

Další způsoby snížení rizika krevních sraženin zahrnují zvýšení příjmu omega-3 mastných kyselin s doplňky jako rybí olej. Omega-3 má mnoho výhod, a je to jedna z věcí, která vám pomůže žít déle.

Masáž, cvičení, jako je chůze a zdravá stravu s nízkým obsahem tuků, která je vysoká v zdravých zrnech a zelenině, také usnadní průchod vaší krvi. Česnek, cibule, zázvor, kurkuma, ginkgo, borůvka, kajenský pepř jsou vynikající přísady, které se přidávají k vaření, aby se snížila pravděpodobnost vzniku krevních sraženin.

Jaké cvičení pomáhá?


Cvičení na rotopedu podporuje prokrvení dolních končetin, což je přínosem pro snižování a prevenci vzniku krevních sraženin v nohách. Začněte pomalu a postupně zintenzívňujte trénink. Stačí, abyste prošli pěšky alespoň 30 minut denně.

Po schodech


Chůze vás udrží aktivními a podporuje krevní oběh v dolní části těla. Pokud vám úroveň aktivity neumožňuje provádět cvičení po dobu 30-minut, zkuste alespoň vyjít jednou denně pěšky po schodech alespoň pět pater.

 

Trénujte si lýtkové svaly, stoupejte na bříška chodidel. Dělejte výpony na podporu krevního oběhu v této lokalitě.

 

Opakujte 15-20 krát. Odpočiňte si a pak opakujte alespoň dvakrát za den.

 

Přečetli jste si článek až do konce? Zaujal Vás? Potom můžete práci redaktora odměnit tím, že dáte článku na Facebooku lajka nebo jej budete sdílet děkujeme.

Upozornění: Tento článek má pouze informační charakter a jedná se o překlad ze zahraničních webů. Nenahrazuje lékařskou léčbu, vyšetření lékařem ani konzultaci jiným odborným zdravotnickým pracovníkem. Příspěvky mohou obsahovat informace, které se neshodují s názory redakce.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku.
Přestože jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psané s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s lékařem.