8 mýtů o zdravém životním stylu, kterým lidé stále věří

0
(0)

Bláha Tomáš , 06. 12. 2018

Zdravý životní styl je nyní trendem, který vyznávají mnozí z nás. Vždyť kdo by nechtěl být zdravý, krásný a spokojený? Z každé strany se však na nás valí informace, které neumíme vždy správně třídit. Je každodenní cvičení zdravé? Jsou sacharidy škodlivé? Dnes vám dáme odpovědi na některé z otázek, které jste si určitě občas položili i vy.

Obaly potravin říkají vždy pravdu

Pokud jste si mysleli, že na obalech potravin najdete vždy správné a korektní informace, máme pro vás špatnou zprávu. Výrobci mají mnoho triků, které využívají, aby výrobek působil zdravěji. Vždy proto kontrolujte obsah kalorií na hmotnost výrobku a nikoli na 100 gramů. Pokud má například čokoláda 200 gramů a počet kalorií je uvedených pouze na 100, je třeba si počet kalorií zdvojnásobit.

Druhá věc je jakési maskování cukru. Výrobci vám sice uvedou, že výrobek obsahuje cukr, ale pokud ho je hodně, ostatní zamaskují pod pojmy fruktóza, fruktózo-glukózový sirup nebo ovocné šťávy. Nejlepší je řídit se starým dobrým pravidlem. Čím méně složek produkt obsahuje, tím lépe.

Večeři dejte nepříteli

Tuto větu už slyšel zřejmě každý. Nejnovější studie ale ukazují, že se skutečně jedná o mýtus. Pokud vynecháváte večeři, dosáhnete jedině zpomalování metabolismu. Také se vám snižuje hladina cukru v krvi a únava je podstatně silnější. Nejlépe uděláte, když si na večeři dáte jen něco snadné s obsahem bílkovin, které se během spánku vstřebávají lépe.

Nejlepší je cvičit každý den

Toto sice platí, ale pouze v případě, že jste profesionální sportovec. Dokonce i oni vědí, jaká je regenerace po sportu důležitá. Svaly potřebují svůj čas na zotavení. Pokud sportujete každý den intenzivně, zkuste pár tréninků vyměnit například za jógu. Ideální je cvičit 5-krát týdně.

Čím více se zapotím, tím více hubnu

S tímto mýtem souvisí nejen sport ale i sauny nebo různé upravené oblečení, které zaručuje lepší pocení. Množství potu ale váš trénink nebo váhu neovlivňuje. Například během hodiny sportu, kdy se potíte, spálíte asi 270-300 kalorií. Při cvičení, kdy se až tak nepotíte, ale přece provádíte nějakou aktivitu spálíte téměř stejně. Také sezení v sauně nemá na váhu žádný vliv. I proto tam nemusíte zbytečně vysedávat kvůli tomu, abyste více a lépe hubli.

Snídaně je nejdůležitější jídlo dne

I vy jste už slyšeli o tom, že snídaně je základ dne a bez nich se nedá žít zdravě a ani zhubnout? Nejnovější výzkumy však ukázaly, že lidé, kteří vynechali snídani snědli během dne mnohem méně jídla než ti, co si snídani dopřáli. Je tu však jedna velmi důležitá poznámka pod čarou. Jednalo se o studii, která byla prováděna na lidech, kteří se do snídaně museli nutit. Proto je závěr takový, že byste měli poslouchat své tělo. Pokud se ráno probudíte hladoví, dejte si snídani. Pokud zvládnete pár hodin i bez jídla, dejte si například ořechy a klidně trochu později.

Pokud chci zhubnout, potřebuji mít silnou vůli

Mnoho lidí věří tomu, že hubnutí závisí na pevné vůle. Pravdou však je, že je to io psychickém rozpoložení, genetice, celkové stavby těla, zdraví, životním stylu a tedy proces hubnutí je velmi individuální záležitost.

Běh je pro každého

Věděli jste, že až 79% lidí, kteří pravidelně běhají si tak přivolají různé zdravotní problémy a zranění? Běh není vhodný pro lidi, kteří mají velkou nadváhu, ani pro ty, kteří mají problémy s malými kostičkami v patách a celkově chodidlech. Běh se nedoporučuje ani starším lidem. Pokud se rozhodnete běhat, netřeba to přehánět. Doporučuje se maximálně 30-50 minut denně.

Sacharidy a bílkoviny nemohu jíst současně

Dělená strava. Každý o ní slyšel a každý dobře zná pravidlo, nikdy nemíchat bílkoviny se sacharidy. Důvodem má být odlišný proces trávení těchto dvou složek. Naše tělo je ale mnohem moudřejší, než si myslíme a bílkoviny se sacharidy se tráví úplně normální. Sacharidy se začínají štěpit již v ústní dutině, bílkoviny v žaludku a tlustém střevě.

Věříme, že jsme tímto článkem některé mýty zbourali a možná vám pomohli lépe pochopit, že i na vyznávání zdravého životního stylu vám postačí vůle a zdravý rozum.

👍 Tento návod je užitečný