Obsah článku
Skořice (Cinnamomum zeylanicum) je koření, které se využívá nejen v kuchyni, ale také jako přírodní lék díky svým terapeutickým vlastnostem. Tento aromatický poklad je nejen vynikajícím zdrojem živin, ale také bohatým antioxidantem. Skořice se po staletí používá v tradiční medicíně k léčení různých onemocnění a zmírnění bolesti. Pokud chcete podpořit své zdraví a přidat do své stravy přírodní léčivo, pravidelná konzumace skořice je skvělé řešení.
1. Přírodní léčba skořicovým práškem
Skořicový prášek získáváme mletím skořicových tyčinek. Tento prášek se uchovává v hermeticky uzavřené skleněné nádobě, aby se zabránilo ztrátě cenných esenciálních olejů. Mletá skořice má trvanlivost přibližně šest měsíců od přípravy. Doporučená denní dávka je špetka (1 gram) skořice, kterou je vhodné užívat 3-6krát denně po dobu 30 dnů, následně s měsíční přestávkou. Můžete ji přidat do kávy, čaje nebo smíchat s medem.
2. Skořice a trávení
Skořice je vynikajícím tonikem pro trávení, které zlepšuje trávení a reguluje žaludeční kyselost. Podávání skořice před jídlem (1 gram) je účinné při problémech s gastritidou, jak při hyper, tak i hypoacidní formě, a také při trávicích potížích, včetně mentální anorexie. Pravidelná konzumace skořice zajišťuje lepší trávení a stabilizuje střevní mikroflóru.
3. Skořice pomáhá při hubnutí
Pokud se snažíte zhubnout, skořice je skvélé koření, které vám může pomoci při regulaci hladiny cukru v krvi. Po jídle (1 gram) skořice zlepšuje činnost pankreatu, vyrovnává hladinu cukru v krvi a prodlužuje pocit sytosti. Dále urychluje trávení tuků a stimuluje aktivitu trypsínu, enzymu, který štěpí bílkoviny v tenkém střevě, čímž se brání tvorbě nadbytečných tukových zásob.
4. Vyrovnává hladinu cukru v krvi a zabraňuje cukrovce
Skořice je známá pro svou schopnost přímo snižovat hladinu cukru v krvi. Podporuje sekreci inzulínu pankreasem a zvyšuje citlivost buněk na inzulín. Klinické studie prokázaly, že konzumace 3-6 g skořice denně může snížit hladinu cukru v krvi až o 18-29 % a její antidiabetické účinky mohou přetrvávat 2-3 týdny i po ukončení léčby. Skořice se tak stává skvélé přírodní prevencí proti cukrovce 2. typu.
5. Bojuje proti Helicobacter pylori
Skořice je jedním z nejsilnějších přírodních prostředků proti bakterii Helicobacter pylori, která způsobuje záněty žaludku, vředy a je odolná vůči běžným antibiotikům. Studie ukazují, že skořice účinně ničí tuto bakterii a zároveň brání rozvoji onemocnění, která může Helicobacter pylori způsobit, včetně gastritidy, žaludečních vředů a dokonce i rakoviny žaludku.
6. Pomáhá při Alzheimerově chorobě
Dvě sloučeniny obsažené v skořici, skořicový aldehyd a epikatechin, zastavují neurodegenerativní procesy spojené s Alzheimerovou chorobou. Výzkumy ukázaly, že pravidelný příjem skořice zlepšuje kognitivní funkce a pomáhá bránit degeneraci mozku ve stáří. Skořice se tak stává cenným přírodním prostředkem pro podporu mozkové činnosti.
7. Protirakovinné účinky skořice
Skořice obsahuje látky, které mají silné protinádorové účinky. Tyto účinné látky napadají rakovinné buňky a blokují jejich množení, aniž by ovlivnily zdravé buňky. Pravidelná konzumace skořice pomáhá prevenci některých typů rakoviny, včetně rakoviny žaludku, střev a dokonce i lymfomů či leukémie.
8. Odstraňuje zápach z úst
Zápach z úst je často důsledkem špatného fungování trávícího systému, především žaludku. Skořice reguluje žaludeční činnost a ničí mikroby, které způsobují nepříjemný zápach. Díky své silné vůni a prchavým esenciálním olejům skořice účinně neutralizuje zápach z úst.
Kontraindikace
Přestože skořice přináší řadu zdravotních výhod, její konzumaci by se měly vyhnout těhotné a kojící ženy. V takových případech je doporučeno poradit se s lékařem před zahájením pravidelného užívání skořice.
Závěr:
Pravidelná konzumace skořice má mnoho zdravotních výhod. Ať už jde o zlepšení trávení, prevenci cukrovky, podporu kognitivních funkcí nebo boj proti Helicobacter pylori, skořice je skutečným přírodním lékem. Zařaďte ji do své každodenní stravy a využijte všechny její terapeutické účinky