V toto roční období a hlavně během přechodných výkyvů ve vnější teplotě zvyknou mnozí lidé být více náchylní na záněty průdušek.
Jde o stav, kdy se na výstelce trubic vedoucích z plic zachytí bakterie nebo viry, které se tam rozmnoží a následně způsobí zánět. Ten průdušky zúží, ztíží dýchání a může také vyvolat záchvaty kašle.
Akutní zánět průdušek může být mírný, ale i poměrně intenzivní, kdy již v podstatě jde o život a je nezbytná odborná lékařská pomoc.
Dnes vám prozradíme 8 domácích receptů, které vám pomohou zmírnit zánět průdušek, usnadnit dýchání a urychlit proces léčby.
1. Voda
Zní to příliš jednoduše, ale obyčejná voda dokáže udělat při zánětech průdušek velký rozdíl.
Vypijte 1 sklenice (2 dcl) čisté nebublinkovej vody každé 2 hodiny. Voda pomůže zředit hleny a otevřít stažené průdušky.
2. Domácí zábaly
Na začátek budete potřebovat olivový olej, kokosový olej a včelí vosk přibližně ve stejném poměru (zhruba po 0,5 dcl).
Všechny suroviny vložte do skleněné uzavíratelné nádoby. Tu pak ponořte na 10 minut do vařící vody, aby se včelí vosk roztál.
Následně do toho nakapejte pár kapek eukalyptového esenciálního oleje. Vše dobře protřepejte a nechte vychladnout.
Tuto směs si pak naneste na hrudník v oblasti průdušek a na to položte bavlněnou látku. Zábal nechte působit několik desítek minut.
3. Napařování
Jednoduše v hrnci nechte převařit vodu, do ní kápněte pár kapek eukalyptového nebo borovicového esenciálního oleje a pomocí ručníku překrývajícího hlavu proveďte napařování.
Dávejte si při tom pozor, aby vás pára nepopálila. Lepší je udržovat si mezi hrncem a hlavou dostatečnou vzdálenost.
Napařování funguje dobře, protože eukalyptový olej působí antibakteriálně a také změkčuje hleny v zúžených průduškách. Borový esenciální olej zase výborně podporuje odhlenění.
4. Pálivá červená paprika nebo chilli koření
Konzumace štiplavého chilli koření ať už v jídle nebo rozředěného ve sklenici čisté vody ztenčuje hleny v plicích i průduškách.
Rovněž usnadňuje vykašlávání hlenů, aby se dostali ven z dýchacích trubic.
5. Oregánový olej
Oregano není dobré pouze jako koření na pizzu.
Podle známého amerického lékaře Dr. Axe1 je vhodné využívat jeho extrémně mocné protizánětlivé, antibiotické a antivirální účinky i při zánětech průdušek.
Oregánový olej je velmi koncentrovaný a proto se vždy užívá pouze po kapkách, případě se ředí s jiným, takzvaným nosným olejem (slunečnicový, olivový či kokosový).
6. Směs hřebíčku a zázvoru
Zázvor je známý svými účinky při boji s chřipkou a nachlazením. Pokud se navíc zkombinuje s další mocnou bylinkou jakou jsou hřebíček, vznikne neporazitelná kombinace.
Postupujte následovně: Dejte převařit zhruba 0,5 litru vody. Po sevření do toho nasypte nastrouhaný 3 cm odřezek zázvoru a 6 až 7 hřebíčku. Nechte povařit pár minut, následně čaj sceďte, nechte trochu vychladnout a můžete jej začít konzumovat po malých doušcích.
Pokud chcete, čaj si ochuťte trochou medu.
7. Česnek
Hlavní výhodou česneku je, že působí tak na viry i bakterie, proto se nemusíte trápit, zda je vaše onemocnění způsobené jedněmi nebo druhými patogenními organismy.
Česnek je nejúčinnější tehdy, pokud se konzumuje čerstvý, mačkaný a smíchaný s medem. Tuto směs si můžete například natřít na chléb s máslem.
Pokud vám vadí ostrá chuť česneku, alternativou je vyrobit si česnekové mléko. Popučené 3 až 4 stroužky česneku vložte do 2,5 dcl mléka, přilijte 1 dcl vody, přiveďte to do varu a na mírném ohni vařte 1 minutu.
Následně nechte mléko vychladnout, potom ho sceďte a můžete začít pomalu pít.
8. Med
Med je zmíněn jako součást předešlých receptů, ale můžete jej při zánětu průdušek užívat i samostatně.
Vhodný je nejen kvůli svým antibakteriálním účinkem, ale také proto, že zklidňuje podrážděné sliznice v hrdle.
Jednoduše si čajovou lžičku medu přidejte do vašeho oblíbeného čaje nebo do vlažné vody s citronovou šťávou.