7 potravin, které bojují s únavou

0
(0)

Dalibor , 17. 10. 2022

Cítíte, že vám klesá energie a přichází únava? Vyvážená strava jako celek i některé jednotlivé potraviny nás mohou povzbudit a dodat nám energii, čímž působí proti pocitu únavy.

Potraviny, které zatočí s pocitem únavy

Med

Dodává nám okamžitou energii a také antioxidanty, které jsou okamžitým "lékem" na únavu. Med je příjemný na chuť, ale zároveň je jedinečnou náhradou cukru, a tak může vašemu unavenému tělu dodat potřebnou vzpruhu.

Zařaďte ho do svého jídelníčku buď k snídani, nebo jako večerní svačinu spolu s jogurtem a ořechy.

Ořechy

Nedostatek hořčíku v těle může být jednou z hlavních příčin naší únavy. Drasticky proti tomu působí častá konzumace ořechů, které jsou bohaté nejen na hořčík, ale také na koenzym Q10, který prokazatelně zlepšuje náladu a výrazně bojuje proti únavě a melancholii.

Tučné ryby

Jsou pravděpodobně nejdůležitějším zdrojem prospěšných omega-3 mastných kyselin, které mimo jiné přispívají k dobrému zdraví mozku a zejména ke schopnosti zapamatovat si.

Ryby také obsahují aminokyseliny, které ovlivňují hladinu serotoninu v mozku, a tím zlepšují naši náladu.

Ovoce a zelenina

Stresové situace zvyšují naši potřebu antioxidantů, a to jak vitaminů, tak i nevýživných látek.

Protože ovoce a zelenina patří mezi nejdůležitější zdroje antioxidačních látek, dbejte na jejich každodenní konzumaci v množství 5 porcí ovoce a zeleniny, z nichž jedna může být 100% přírodní šťáva, jak doporučují oficiální agentury pro zdraví a výživu.

Čokoláda

Stačí dva nebo tři kousky hořké čokolády, které vám... zvednou náladu. Dva nebo tři kousky čokolády vám mohou pomoci cítit se dobře, ale dejte si pozor na množství (pouze dva nebo tři kousky) i kvalitu (dejte přednost hořké čokoládě před mléčnou nebo bílou).

Čaj

Podle studie University College of London se u skupiny lidí, kteří pili čaj přibližně čtyřikrát denně po dobu 6 týdnů, snížila hladina kortizolu (známějšího jako stresový hormon) po vypjatém okamžiku.

Voda

Nedávný průzkum mezi sportovci ukázal, že 92 % respondentů uvedlo, že jsou obzvláště unavení, když jsou zásoby vody v jejich těle zcela vyčerpány. Jedním z prvních příznaků dehydratace je kromě trvalé žízně také neschopnost soustředění, výpadky paměti a neustálá únava.

Vyhněte se proto standardním svačinám, které byly během výroby dehydratovány, aby se uchovaly, a raději volte svačiny připravené přímo před vámi, například čerstvý salát.

A konečně, nikdy nevynechávejte zlaté pravidlo vypít přibližně 2 litry vody denně.

Zdroj: newsitamea.gr