7 nejčastějších příznaků trombózy

0
(0)

Dalibor , 19. 10. 2022

Sraženiny se v těle tvoří, když se krev, která je za normálních okolností tekutá a volně proudí tělem, srazí a stane se želatinovou.

Proces srážení krve je užitečný v případě poranění, protože pomáhá zastavit krvácení, ale pokud na kůži není otevřená rána, jsou sraženiny nebezpečné nebo dokonce smrtelné.

Nejčastěji postihuje

Zvýšenému riziku srážení krve jsou vystaveni lidé s diagnostikovanou poruchou srážlivosti krve, těhotné ženy, lidé s nadváhou a lidé se sedavým zaměstnáním.

Jaké příznaky však ukazují na problém s krevním oběhem způsobený krevní sraženinou? Hlavní z nich si můžete prohlédnout níže.

Srážení krve: sedm záludných příznaků, které byste neměli ignorovat

1. Křeče v nohou

Sraženiny, které se tvoří v dolních končetinách, často způsobují svalové křeče. Křeče jsou důsledkem tzv. hluboké žilní trombózy, což je sraženina, která se vytvoří v jedné nebo více žilách hluboko v těle, zejména v nohách. Kromě křečí může hluboká žilní trombóza způsobovat bolest nebo otoky nohou, ale může být i bezpříznaková. Možnou a závažnou komplikací tvorby sraženin v nohách je plicní embolie.

2. Necitlivost končetin

Dalším častým příznakem trombózy je přetrvávající necitlivost jedné z končetin. Tomuto příznaku byste měli věnovat zvláštní pozornost, pokud máte kardiovaskulární rizikové faktory, jako je hypertenze.

3. Zbarvení kůže

Sraženiny, které se v těle vytvoří, narušují normální krevní oběh, což vede k postižení vzhledu kůže. Typickým příznakem trombózy je změna barvy (většinou bledost) kůže lokálně v oblasti jedné z obou nohou.

4. Horká nebo studená kůže

Sraženiny mohou také ovlivnit teplotu končetin, které jsou na dotek teplejší nebo studenější. Stejně jako v případě změny barvy kůže je příznak způsoben narušením normálního průtoku krve.

5. Bolest zad

Bolest zad je jedním z paradoxních příznaků způsobených trombózou. K tomu dochází, když se sraženina nachází v pánevní oblasti (tj. v pánvi) nebo v dolní duté žíle, hlavní žíle nacházející se v břiše. Sraženiny v této oblasti těla jsou obzvláště nebezpečné, protože pokud se neléčí, mohou vést k přerušení průtoku krve končetinami.

6. Nadměrné pocení

V kombinaci s jedním nebo více výše uvedenými příznaky může nadměrné pocení znamenat sraženinu v plicích nebo v srdci. Tyto sraženiny jsou velmi nebezpečné a měly by být co nejdříve ošetřeny.

7. Dušnost

Dušnost je jedním z nejčastějších příznaků plicní embolie neboli trombózy v plicích. Taková sraženina může být život ohrožující.

Zdroj: giatros-in.gr