6 způsobů, jak trvale odstranit bolest ischiatického nervu

0
(0)

Tomáš , 05. 08. 2021

Ischiatický nerv je jedním z nejdelších nervů v našem těle. Vzhledem k mimořádně důležité roli, kterou hraje ve fungování nohou, není divu, že jeho bolest je velmi nepříjemným stavem. Ischiatický nerv začíná v dolní části zad a pokračuje přes hýždě až k noze. Bolest je obvykle způsobená jeho stlačením a bývá ostrá a bodavá. Může se objevit i brnění nebo necitlivost nohou. K trvalému poškození nervu dochází jen ve vzácných případech.

Problém se týká téměř poloviny lidí

Podle některých odborníků se problém s ischiasem týká asi 43 % lidí, a proto není možné ho ignorovat. Stejně jako u mnoha dalších zdravotních problémů i u tohoto léky poskytují jen dočasnou úlevu od bolesti, aniž by odstranily příčinu problému. V tomto článku se tedy dozvíte o šesti technikách, které bolest trvale odstraňují a zaměřují se na její zdroj.

Pomůže metoda střídání teplot. Na bolavé místo přiložte například sáček mražené zeleniny, případně led zabalený v utěrce. Bolest by měla po 15–20 minutách začít odeznívat. Tato metoda poskytne jen dočasnou úlevu, takže pro zvýšení účinnosti je třeba ihned po sundání ledového balíčku na místo přiložit naopak horký termofor, případně si dát horkou koupel. V důsledku toho se zlepší lymfatický a krevní oběh, což urychlí proces hojení nervu.

Alternativní medicína

Akupunktura je velmi komplexní systém znalostí, který se používá už od starověku. Může zlepšit nervovou funkci a snížit různé druhy bolesti, pomáhá tedy i při ischiasu. Vyzkoušet můžete i chiropraxi, což je rovněž forma alternativní medicíny. Specializuje se na léčbu mechanického poškození muskuloskeletálního systému, hlavně páteře. Může ale snížit i tlak na sedací nerv, čímž zmírňuje bolest a zlepšuje pohyblivost nohou.

Masáž může být velmi účinná při léčbě bolestí způsobených ischiasem a také doprovodných svalových křečí a necitlivosti nohou. Masáž uvolní napjaté zádové svaly, které vyvíjejí tlak na kořen sedacího nervu. Rovněž uvolňuje endorfiny, přirozené tlumiče bolesti v lidském těle, a tím poskytuje okamžitou úlevu.

Bylinky, které pomáhají

Pokud chcete vyzkoušet sílu bylinek, vsaďte především na kurkumu, vrbovou kůru, čertův dráp, kořen lékořice nebo lipový květ. Působí totiž protizánětlivě a lze je použít k léčbě bolestí. Můžete je použít ve formě esenciálních olejů, kapslí, tinktur a čajů. V tomto případě je léčba o trochu zdlouhavější, avšak stejně účinná jako jiné metody.

Přestože spousta lékařů v první řadě doporučuje především klid na lůžku a vyhýbání se zvýšené fyzické aktivitě, může být právě cvičení tím nejlepším řešením. Nečinnost bolest často jen zhoršuje. Dočasně zmírní bolest a zabraňuje jejich opětovnému návratu snížením tlaku na sedací nerv. Jednoduchá jógová cvičení fungují nejlépe. Samozřejmě se ale nejprve poraďte s lékařem, jaký léčebný postup je pro vás nejlepší.

👍 Tento návod je užitečný