Jen v tomto roce bude v Česko 400 žen diagnostikovaných a 250 umře na rakovinu vaječníků. Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o jediný druh rakoviny, jsou tato čísla přímo devastační.
Hlavní příčinou tohoto stavu je, že rakovina vaječníků patří mezi ty, které se nejobtížněji diagnostikují.
Její příznaky se často zaměňují s běžnými zdravotními stavy a mnohé ženy si neuvědomují riziko, dokud není příliš pozdě.
Rizika a složitá diagnostika rakoviny vaječníků
Rakovina vaječníků začíná, jak se dá očekávat, ve vaječnících. Jde o poměrně malé reprodukční orgány ženy, v nichž se tvoří vajíčka.
Pokud se toto onemocnění nezjistí včas, rakovina se začne rychle šířit do dalších reprodukčních orgánů. Nejčastějším druhem rakoviny vyskytujícím se na vaječnících je až v 90% případech takzvaný epiteliální karcinom.
I přesto, že jde o poměrně běžný typ nádoru, lékaři iv dnešní moderní době mají s jeho odhalením dost velké potíže.
V době, kdy se obvykle zjistí, bývá už pozdě. Proto je důležité znát časné příznaky tohoto druhu rakoviny a jejich včasné zaregistrování, pokud se objeví.
6 časných příznaků rakoviny vaječníků
Takže na které příznaky si třeba dávat pozor a všímat si je? Jde o následující:
1. Přetrvávající bolesti v oblasti pánve
Pokud míváte chronické neutuchající bolesti v oblasti pánve, jde o jasný signál, že něco není v pořádku.
Může se jednat o nezhoubné cystu na vaječníku, ale také o rakovinu.
Proto bude lepší, když vyhledáte lékařskou pomoc. Platí to zejména tehdy, když bolest trvá dlouhou dobu a standardní léky proti bolesti pomáhají jen málo nebo dočasně.
2. Nafouklé břicho
Nafouknuté břicho je signálem toho, že v břišní dutině se zřejmě nachází nadbytečná tekutina.
Pravidelně se proto sledujte. Pokud zaznamenáte na sobě příznaky otoků nebo častého nadýmání, nemusí jít jen o potíže s trávením, ale také o možné rakovinové onemocnění.
Podobně jako v předchozím případě, vyhledejte pomoc lékaře.
3. Potíže s močením
Časté nebo nevýrazné močení je dalším možným příznakem problémů s vaječníky.
Nádor a případný zánět s otokem na vaječnících může tlačit na močový měchýř a močovody, což způsobuje buď časté močení, nebo potíže se slabým proudem moči.
Tento příznak je obzvláště snadné přehlédnout a připsat jej na účet běžným zánětem močových cest, které se u žen vyskytují poměrně často.
4. Problémy s jedením
Rakovina vaječníků má potenciál narušit hormony kontrolující metabolismus. Můžete se pak cítit plnější delší dobu, následkem čehož bývá snížena konzumace potravy.
Pokud se vás to týká, navštivte pro jistotu lékaře.
5. Špinění mezi menstruacemi
Když zaznamenáte neobvyklý výtok v době mezi dvěma menstruacemi, může se jednat o několik příčin, mezi které bohužel patří i možná rakovina vaječníku.
Na její vyloučení je vhodné vyhledat pomoc gynekologa, aby provedl příslušné testy.
6. Změny v pravidelnosti stolice
Změny ve frekvenci stolice nemusí hned znamenat rakovinu. Často se jedná o běžné problémy s trávením, stavy po užívání antibiotik, málo vlákniny ve stravě a podobně.
Pokud však tyto změny trvají déle nebo se k nim přidruží i některé z předešlých příznaků, teoreticky může jít io rakovinu vaječníků.
V případech kdy zaznamenáte dlouho trvající průjmy, zácpu nebo jiné změny týkající se vyprazdňování střev, konzultujte to se svým lékařem.
Závěr
Jak bylo iv článku nejednou zmíněno, mnohé příznaky mohou být způsobované jinými onemocněními. Často se tak přehlížejí a nepřipisuje se jim náležitý význam.
Proto se pro jistotu pravidelně monitorujte a pokud zaznamenáte více uvedených příznaků současně nebo jejich delší přetrvávání, neváhejte vyhledat odpornou pomoc.