Rada mého chiropraktika. 5 způsobů, jak se zbavit vybočení palce bez chirurgického zákroku

0
(0)

Dalibor , 25. 07. 2020

Vybočení palce na noze neboli halux je nepříjemné, a hlavně neestetické onemocnění, které je obvykle zapříčiněno především nesprávnou (velmi těsnou) obuví, která je nošena často a v níž se chodidlo postupně deformuje. Vedle nesprávné obuvi může mohou vybočení kosti na palci u nohy způsobit také další faktory, kterými jsou především nesprávné dietní návyky, ploché nohy, revmatismus nebo genetická predispozice. Odstranění problému lze řešit chirurgicky, existuje však několik metod, kterými lze kost zpátky vyrovnat, jedná se však o poměrně dlouhý proces.

Řešení problémů s haluxy chirurgicky

Výskyt haluxu je možné řešit především chirurgicky – dle akutnosti případu provádí lékař diagnostiku, na jejímž základě je následně navržen způsob léčby na základě specifických příznaků. Obvykle se tak uplatňuje vyrovnání kosti odstraněním její části, odebrání tkáně kolem otoku na kloubu palce, fixace kloubu palce nebo vyrovnání delší kosti chodidla, která je na palec navázána. Chirurgický zásah je obvykle rychlým řešením, jehož rekonvalescence je rovněž poměrně krátká, mohou se však během něj vyskytnout komplikace, které celý proces léčby prodlužují. Je-li to možné, vyzkoušejte nejdříve některý z neinvazivních způsobů vyrovnání haluxu.

Korekce haluxu nechirurgicky

Korekci vybočeného palce lze realizovat také nechirurgicky, tento proces je však mnohem delší. Pro vyrovnání vybočení lze použít následující prostředky:

  • pořiďte si vhodnou obuv
  • boty si vybavte ortopedickými vložkami
  • nechte se otejpovat
  • aplikujte korektor na haluxy
  • provádějte speciální cvičení

Všechny uvedené způsoby korekce haluxů vyžadují především velmi odpovědny přístup. Výměna obuvi či pořízení ortopedický vložek může pomoci snížit bolesti, které halux způsobuje. Při výběru bot je potřeba dbát na to, aby na palec nevytvářela tlak, podpatek by neměl být vyšší než 3 cm. Otejpování či používání korektoru působí specificky proti tlaku kloubu a kosti a postupně palec vyrovnávají. Korektory se nosí buď denně, nebo v dané pravidelnosti. Pro nápravu haluxů můžete provozovat také speciální cvičení, jež je rovněž nutné realizovat pravidelně a dle doporučení.

👍 Tento návod je užitečný