5 surovin, které mají moc zvrátit stárnutí.

0
(0)

Dalibor , 25. 01. 2020

Stárnutí je sice přirozený proces, ale váš životní styl a způsob stravování ho umí udělat lepším, případně horším.

Můžete si sice na trhu koupit různé přípravky, které stárnutí zamaskují, ale přijdete o přínosy, které nabízí konzumace určitých druhů potravin.

Kromě toho, syntetické přípravky přinášejí zlepšení jen na krátkou dobu. Po jejím uběhnutí jsou známky stárnutí obvykle ještě viditelnější než dříve.

Na druhé straně, takzvané superpotraviny obsahují množství antioxidantů, enzymů, vitamínů, minerálů či jiných látek. Ty vám poskytnou nejen lépe, ale i trvanlivější výsledky.

Ne nadarmo se říká, že jste tím, co jíte. Toto staré rčení platí v dnešní době více než kdykoliv předtím.

 

Zde je 5 superpotravin, které stárnutí dokáží nejen výrazně zpomalit, ale v případech předčasného stárnutí dokonce i zvrátit.

1. Špenát


Špenát, přestože dnes už běžný iu nás, je původem z Asie. Za superpotravinu se považuje díky svému vysokému obsahu nutričních látek.

Kromě známého železa v něm najdete i následující látky potlačující známky stárnutí:

množství vitaminu C, E a beta-karotenu, které chrání pokožku před poškozením UV paprsky
antioxidanty, které potlačují volné radikály způsobující předčasné stárnutí pokožky
antioxidanty podporující růst nových kožních buněk
vitamin K a kyselinu listová, které potlačují záněty, akné, svědění pokožky či tmavé kruhy pod očima a zároveň urychlují hojení kůže


2. Zelený čaj


Zelený čaj je další hvězdou pro "anti-aging", která dokáže vaši pokožku udržet bez vrásek a působící mladistvě. Za prostředek pro udržení zdraví pokožky se považuje už dlouhá léta.

Za své účinky vděčí hlavně svým silným antioxidantem, které pokožku chrání a regenerují.

Podobně jako špenát předchází vzniku zánětů, akné a jiných kožních problémů. Je účinný i při psoriáze, protože zpomaluje tvorbu nadměrných kožních buněk.

3. Koření


Koření jako kardamon, chilli papričky, skořice, koriandr, zázvor, lékořice či kurkuma mají na pokožku množství pozitivních účinků.

Chilli papričky jsou dobrým zdrojem vitamínů C a A, které plní roli antioxidantů a potlačují volné radikály poškozující kožní kolagen.

Kurkuma je silně protizánětlivá. Její konzumace léčí kožní problémy jako jsou akné, vyrážky a ekzémy. Na zesílení jejího účinku ji užívejte se špetkou pepře.


 
Kardamon pomáhá čistit pleť, odstraňuje z pokožky toxiny a zlepšuje její přirozený lesk.

Zázvor obsahuje přes 40 druhů antioxidantů, které podporují detoxikaci, stimulují prokrvení pokožky a její zásobování kyslíkem a živinami.

Skořice zase podporuje tvorbu krevních žil a vlásečnic, čímž se více živin dostává až na povrch pokožky. Také zvyšuje hladinu kolagenu a to až na 6 hodin po jejím požití nebo povrchové aplikaci.

4. Goji bobule


Bobule goji (na úvodním obrázku) pocházejí z Číny a jejich popularita se v současnosti rozšířila téměř do celého světa.

Určitě jste už o nich i vy slyšeli, ať už ve formě sušených plodů nebo džusu.

Tyto světlo oranžové plody jsou odnepaměti ceněné kvůli jim antioxidačním a výživným vlastnostem. Obsahují několik mocných druhů antioxdantov, které jsou nezbytné pro získání jemné a zářivé pokožky.

5. Rajčata


Rajčata jsou nejen hodnotná součást vašeho jídelníčku, ale k překvapení mnohých se považují za skutečnou superpotravinu.

Podle jedné německé studie, lykopen z rajčat pomáhá chránit pokožku před oxidací UV paprsky, které ji poškozují a způsobují předčasné stárnutí.

Studie zahrnovala 2 skupiny dobrovolníků. První skupině byla denně podávána rajčatová pasta s olivovým olejem a druhé pouze olivový olej po dobu 10 týdnů.

Skupina, která konzumovala rajčata, měla až o 40% méně popálenin od slunce ve srovnání se skupinou, která konzumovala jen olivový olej!

Závěr


Je úžasné, jak obyčejná strava dokáže ovlivnit naše těla, včetně pokožky.

Pamatujte však na to, že nemusíte nyní omezovat váš jídelníček pouze na zmíněné superpotraviny.

Tajemství mládí spočívá pestré stravě a v pravidelném přísunu pro pokožku prospěšných látek.

👍 Tento návod je užitečný