5 minutové cvičení jógy, které obnoví činnost vaší štítné žlázy

0
(0)

Dalibor , 09. 03. 2020

Jóga se občas může jevit jako příliš esoterický nauka zaměřena převážně na páteř či duševní rozvoj. Ve skutečnosti však toho dokáže pro vaše tělo udělat mnohem více.

Navíc, jóga není určena jen pro jogínů nebo různých guruů, kteří ji cvičí celý život. Jednotlivé cviky můžete cvičit i sami doma pouze na základě popisu nebo shlédnutí si videa.

Jóga a vědecké poznatky

Vědci zjistili, že jógová cvičení pomáhají při množství různých onemocnění a dokonce podporují úlevu i při mnoha psychických potížích.

Mezi onemocnění, se kterými vám jóga umí pomoci, ale málo se o tom ví, patří i snížená funkce štítné žlázy.

Správně fungující štítná žláza je důležitá nejen pro regulaci hormonů v těle, ale i pro silnou imunitu, zvládání stresu, odstraňování toxinů z těla a množství dalších tělesných funkcí.

Štítná žláza se poměrně snadno dostane mimo rovnováhu. To však není žádná výmluva pro to, aby člověk hned sáhl po chemických lécích, které často nadělají více škod než užitku.

V dnešním článku si ukážeme dvě jednoduché 5 minutové jógová cvičení, které vám pomohou poměrně rychle znovu nastartovat vaši štítnou žlázu.

1. Sarvanga Asana

Asana znamená "stát v klidu". Sarvanga zase znamená "celé tělo". Sarvanga ASANA je cvik podobný naší "svíčce", čili stání na loktech nohama nahoru.

Tato póza reguluje cirkulaci krve do vaší štítné žlázy a podporuje její činnost.

Tím, že je tělo vzhůru nohama, gravitace táhne více krve do krku a hlavy a kromě štítné žlázy ovlivňuje i ostatní žlázy v mozku, které jsou se štítnou žlázou funkčně propojeny.

Jak cvik provést?

Nejprve ulehněte zem. Nadechněte se a obě nohy zvedněte nahoru. Následně zvedněte i záda a rukama si podepřete boky. Zhluboka dýchejte.

V této poloze vydržte zhruba 10 až 15 sekund a pak se vraťte do výchozí polohy. Uvolněte se a hlavu otočte do obou stran, aby se uvolnil možný nahromaděný tlak.

Chvíli si odpočiňte a celé cvičení zopakujte ještě 2 až 3 krát.

2. Matsya Asana

Matsya ASANA znamená "plavat jako ryba v divoké vodě".

Je to trošku náročnější cvičení jako předchozí, ale poměrně efektivně. Jeho prováděním si posílíte štítnou žlázu a také nervový systém.

Jak ho provést?

Sedněte si na zem a nohy dejte do lotosový pozice. Pokud to nedokážete, bude potřeba nějaký čas si překřížení nohou nacvičovat, abyste zvýšili jejich pružnost.

Následně zakloňte tělo dozadu až tak, že hlavu opřete temenem o zem a váš trup vytvoří jakoby můstek. Rukama si chyťte palce na nohách.

Vydržte v této poloze zhruba 10 až 15 sekund, pak se pomalu vraťte zpět do výchozí polohy. Rukama si můžete pomoci.

Chvíli si odpočiňte si cvik znovu 2 až 3 krát zopakujte.

Pokud jste začátečník, cvičte tento cvik s pomocí další osoby, která vám pomůže, pokud byste měli problém se dostat do nebo z dané pozice.

Nemusíte cvičit oba tyto cviky, stačí si vybrat jeden, který vám více vyhovuje.

závěr

Samozřejmě, pokud by vám tyto cviky způsobovaly přílišné nepohodlí nebo bolesti, tak je pro jistotu více nedělejte. Raději si pak vyberte jiné způsoby na podporu štítné žlázy , o kterých píšeme na naší stránce.

Tak jako každé cvičení, i tyto je třeba cvičit v rámci svých sil a možností. Pokud si nejste jisti, zda jejich zvládnete nebo zda jsou pro vás bezpečné, poraďte se nejprve se svým lékařem.