5 důvodů, proč vám smrdí z pusy. Modlete se, ať to není ten čtvrtý!

0
(0)

Dalibor , 25. 01. 2020

Každý se už v životě setkal se zápachem z úst. Pokud však se zápachem bojujete dlouhodobě měli byste zbystřit pozornost, možná děláte někde jen malou chybu nebo potřebujete odbornou pomoc.
 

Zápach z úst trápí až čtvrtinu dospělých lidí.

Může být příznakem různých onemocnění, ale i nedostatečné ústní hygieny. Lidský mozek je navíc k zápachu z úst mimořádně tolerantní, takže vlastní zápach z úst vůbec nemusíte cítit. Otázkou je, co na to vaše okolí, které ho cítí? Sesbírali jsme pro vás 5 nejčastějších důvodů, proč vám může zapáchat z úst.

1) Nemyjete si mezizubní prostory


Myjete si zuby po každém jídle zubním kartáčkem? Zbytky jídla se však zachycují zejména v prostorách mezi zuby. Kvasit a páchnout začnou již po několika hodinách. Po jídle, zejména po mase, používejte zubní nit nebo mezizubní kartáček, abyste zbytky jídla odstranili.

Tip: Každý večer si po umytí zubů, vyčištění zubních prostor, seškrabejte i jazyk. Postačí vám jednou škrabkou na jazyk stáhnout povlak, který se vám tam za celý den usadil.

2) Málo pijete


Suché ústa páchnou a lépe se v nich daří bakteriím, které rozkládají zbytky jídla. Ráno začínejte sklenicí vody. Ráno páchne z úst téměř každému, někomu méně, jinému víc. Pokud spíte s otevřenými ústy, zápach je výraznější. Když si kvůli svěžímu dechu dáváte po každém jídle žvýkačku, zadržte! Stejný efekt má vypláchnutí úst čistou vodou. To udělejte i po vypití kávy, čaje, alkoholu nebo sladké limonády či džusu.

Pokud málo pijete, ústa vysychají a necítíte to jen vy, ale i všichni kolem vás. Kromě čisté vody si občas dejte i vodu s citronem.

Bakterie v ústech se totiž s vitaminem C velmi nemusejí.


 
3) Jídlo


Cibule, pórek, pažitka i česnek obsahují účinná látku alliin. Ta se při vaření, krájení a pojídání přeměňuje na éterický olej alicin, který velmi intenzivně zapáchá. Trvá přibližně 12 hodin, dokud z těla vyprchá. Nezapáchá jen dech, uniká z těla každým tělesným otvorem a každou tekutinou. Nejvýrazněji ho však bude cítit z úst a potu.

Smradlavý dech vám mohou způsobit i ředkvičky, proto si je raději pokrájejte, osolte a nechte odstát alespoň 10 minut. Všemi otvory se vylučuje i alkohol, neprekryjete ho žvýkačkou ani umytím zubů. Budete muset počkat, dokud vyprchá.

4) Nemoc


Pokud vám zapáchá z úst může být za tím zubní kaz, kvasinková infekce hrdla nebo i hnisavá angína. Zde však bolestivě pocítíte. Jsou však onemocnění, která nebolí a také se dají z dechu vyčítat. Jedním z nich je cukrovka, projevuje se acetonovým zápachem. Zápach však může signalizovat onemocnění dutin, trávicího traktu nebo plic.

5) Máte dietu


Omezily jste sacharidy a váš jídelníček tvoří převážně bílkoviny? Pokud snížíte příjem sacharidů na méně než 100 gramů za den, v těle se spustí ketóza. Je to stav, kdy se spalují tuky namísto cukrů a její součástí je i dech, který páchne po acetonu.