4 minutové cvičení, které vám pomůže spálit tuk jako divé

0
(0)

Dalibor , 25. 03. 2020

Patříte mezi ty, kteří mají problém ve svém denním rozvrhu najít hodinu času na návštěvu tělocvičny? Pak máme pro vás něco extra účinné na hubnutí a vyformování si postavy.

Jde o jedno z nejefektivnějších vysoce-intenzivních cvičení na spalování tuku a budování svalové hmoty, které vám nezabere více než 4 minuty denně.

Zázračné cvičení Tabata


Jde o cvičení s názvem Tabata. Je ideální pro zaneprázdněné lidi, kteří jsou si vědomi toho, že cvičení je pro zdraví nenahraditelné, ale nemají mnoho času nazbyt.

 

Celé cvičení netrvá více než 4 minuty, ale přináší neuvěřitelné výsledky!

Dělá se následovně:

  • Sprintujte během 20 sekund nejvíce, jak to jen dokážete.
  • Odpočívejte 10 sekund.
  • Cvičení takto opakujte během 4 minut, včetně přestávek. Vyjde to na zhruba 8 opakování.
  • Tabata byla vyvinuta Dr. Izumi Tabata z Japonska. Vypadá sice jednoduše, ale nenajdete nic lepšího na spalování tuků. Nevyrovnají se mu ani dlouho trvající kardio cvičení.

Co dokáže cvičení Tabata


V Národním institutu zdraví a výživy v Tokiu v roce 1996 analyzoval Dr. Tabata se svým týmem během 6 týdnů dvě skupiny lidí.

Náš tip: Přírodní léčba štítné žlázy: Zjistěte, jak se navždy zbavit únavy, přibírání, nedostatku energie či vypadávání vlasů. Více informací zde
První skupina prováděla cvičení střední intenzity delší dobu každý den a druhá skupina zase dělala cvičení vysoké intenzity denně, ale pouze krátký čas.

Zjistili, že první skupině se zvýšila aerobní kapacita o 9,5% a anaerobní o 0%. Avšak v druhé skupině došlo ke zvýšení aerobní kapacity o 14% a anaerobní až o 28%.

Jinými slovy, druhá skupina si zlepšila kapacitu plic a využití kyslíku tělem.

Cílem Tabatovho cvičení je zvýšení atletického výkonu, ale zároveň přitom dochází ik extenzivnímu spalování tuků.

Začněte s méně intenzivními sprintu trvajícími o něco více než uvedených 20 sekund a s delšími přestávkami mezi jednotlivými sprintech. Udělejte také jeden běh středně intenzivní na 60 až 90 sekund, po kterém si dáte minutu přestávku.


 
Potom postupně zvyšuje intenzitu běhu a zkracuje přestávky mezi jednotlivými běhy. Na začátku ať má celé cvičení ne více než 2 minuty. Později to zvyšte na uvedené 4 minuty.

Přínosy cvičení Tabata pro tělo


Toto cvičení vám přinese následující přínosy:

  • vybuduje svalovou hmotu
  • spálí tuk a zlepší využití glukózy tělem
  • zvýší hladinu endorfinů, které vám přinesou pocity štěstí

Nejlepší na Tebat je, že k ní nepotřebujete žádné cvičební stroje a celé trvá ne více než 4 minuty denně.

Jeho principy však nemusíte uplatňovat pouze při běhu, ale můžete je zakomponovat i do jiných cvičení. Například do cyklistiky, dřepů, skákání na švihadle, kliků, přitahování na hrázi a podobně.

Závěr


Před cvičením Tabata se nezapomeňte rozcvičit, hlavně strečinkové cvičení, abyste si nenatáhli svaly a vyhnuli se případným úrazům. Po cvičení se znovu trochu protáhněte.

Pokud se vám zdá toto cvičení náročné, tak vězte, že přesně takové má být. Proto se na požadovanou úroveň dostávejte postupně.

Dokonce ho ani nemusíte cvičit každý den. Postačí i 3 až 4 krát týdně.