Chladnější podzimní počasí přispívá k šíření respiračních chorob, jako je chřipka nebo viróza. Naštěstí již po mnoho století existují osvědčené přírodní prostředky, díky kterým se můžete nejen léčit, ale také docílit nejlepší prevence. Dnes se podíváme na tři nejběžnější, nejpoužívanější a nejúčinnější byliny, které můžete při nachlazení využít. Jedná se o:
· podběl,
· echinacea,
· jitrocel.
Podběl
Podběl roste na samém počátku jara. Venku se s ním můžete setkat koncem února, nebo začátkem března. Pořídit ho ale samozřejmě můžete klasicky v lékárně během celého roku. Účinný je primárně proti kašli. Obecně zklidňuje kašel a všechny nemocné tak rozhodně potěší. Látky, které obsahuje, pokrývají zanícené sliznice průdušek a poskytují jim tak úžasnou ochranu. Trpíte-li chronickou bronchitidou, rozhodně si pro něj do lékárny zaběhněte.
Nejlepším prostředkem konzumace je pochopitelně čaj. Nikdy byste ho ale neměli dělat pouze z podbělu, protože byste se mohli snadno předávkovat. Ideální je smíchat 30 g podbělu, 20 g islandského lišejníku, 12 g eukalyptu, 12 g heřmánku, 10 g anýzu, 8 g echinacei a 8 g tymiánu. Směs pořádně promíchejte a uložte do uzavíratelné nádoby. Při přípravě čaje použijte jednu a půl polévkové lžíce na půl litru horké vody a nechte ji 15 minut louhovat.
Echinacea
V přírodě ji celkem dobře poznáte, protože má chlupaté, načechrané listy a žluté květy. Stejně jako jiné byliny, i tato zmírňuje zánět v těle, rozpouští hleny a snižuje intenzitu kašle. Kromě toho pomáhá eliminovat i suchý kašel a urychluje vykašlávání hlenů. Pořídit ji můžete ve formě sušených bylin, anebo si můžete v lékárně koupit klasický sirup.
Máte-li raději naprosto přírodní složky a rádi pijete čaj, máte šanci. Do směsi dejte 20 g echinacei, 30 g tymiánu, 20 g anýzu, 20 g kořene jarní prvosenky, 10 g kořene lékořice, 10 g podbělu. Čaj vyrobíte stejným způsobem, který je popsán výše. Jak vidíte, byliny se ve všude opakují, jen pokaždé v jiném poměru. Co si tedy zvolíte a co vám bude více chutnat, je pouze na vás.
Jitrocel
Jitrocel má velmi silný kořenový systém. Díky tomu se dokáže uchytit prakticky kdekoli a jedná se tak o rostlinu, která vydrží i drsné podmínky. Pozitivních účinků má skutečně hodně. Jeho listy se používají v lidovém léčitelství při léčbě opařenin a otevřených ran. Nejčastější použití ale má právě v případě kašle. Jde o jednu z nejdůležitějších a nejúčinnějších bylin, které můžete proti kašli použít.
Stejně jako v předchozím případě, v lékárně vám odborníci zaručeně nabídnou nespočet produktů s jitrocelem. Vybírat můžete sirup, ale také pastilky. A jeho úžasných vlastností nemusíte využívat jen při nachlazení nebo virovém onemocnění, ale také v případě, že jste silní kuřáci nebo máte problémy s kašlem ve stáří.