Když mi svíčka dohoří, vložím skleněnou nádobu do ledničky přes noc. Tento trik jste určitě neznali.

0
(0)

Dalibor , 11. 02. 2021

Patříte mezi milovníky vonných svíček? A máte rádi obzvlášť ty ve skle? Není divu, tyto svíčky nejenže hezky provoní celý byt, ale jsou i krásným dekoračním prostředkem, díky němuž si doma vytvoříte útulnou atmosféru. Navíc, když tyto svíčky dohoří, dá se sklenice prakticky využít. Proto sklenici po vyhoření nevyhazujte. Myslete ekologicky a dále ji využijte. Může vám posloužit jako váza na květiny, nádobka na drobné předměty nebo třeba jako základ při vlastnoruční výrobě svíček. Kreativitě se meze nekladou.

Horká voda nebo mrazák?

Shromažďujete tyto skleničky už dlouho, ale nakonec je stejně vyhodíte, protože se marně snažíte sklenici vyčistit od zbytků vosku? Pokud odpovíte ano, neztrácejte naději. Zde vám nabízíme pár triků, jak snadno a rychle zbytky vosku odstranit.

  • Odstranění vosku horkou vodou

Umístěte nádobu s voskem na ochranný povrch, například na utěrku nebo držák na hrnec. Uvařte dostatečné množství vody a poté ji nalijte do sklenice asi dva centimetry pod okraj. Teplo vosk roztaví a ten se bude vznášet na povrchu. Jakmile se voda ochladí, vosk ztvrdne a vytvoří vrstvu, která už jde jednoduše odstranit. Vodu sceďte a dejte pozor, aby se zbytky vosku nedostaly do odtoku dřezu.

  • Zbavte se vosku pomocí trouby

Troubu předehřejte na 150 stupňů. Plech vyložte hliníkovou fólií (alobalem) a sklenici na něj postavte dnem vzhůru. Vložte plech do vyhřáté trouby a vosk občas kontrolujte. Asi po 15 minutách se vosk roztaví a odteče na fólii. Poté plech z trouby vytáhněte a sklenici opatrně za pomocí rukavic sundejte z plechu. Až sklenice vychladne, opláchněte ji mýdlem a teplou vodou.

  • Dejte sklenici do mrazáku

Tato metoda se doporučuje především v případech, že máte ve skle větší kus vosku. Nádobu s voskem umístěte do mrazáku a nechte ji tam několik hodin, ale nejlépe přes noc. Ráno nádobu vytáhněte, otočte vzhůru nohama a vosk ihned sám vypadne. Pokud by se tak nestalo, zatlačte na vosk lžící nebo nožem a vosk se uvolní. 

Využití odstraněného vosku

Odstraněný vosk nevyhazujte, můžete si z něj vyrobit zcela novou svíčku. Kousky vosku (ideálně s podobnou vůní) smíchejte, vložte do mikrovlnné trouby a zahřívejte, dokud se vosk nerozpustí. Pak už jen stačí vložit do sklenice nový knot, a zatímco držíme jeho špičku, nalít roztavený vosk. Necháme vychladnout na pokojovou teplotu a následně vložíme na 10 minut do lednice. Až vosk ztuhne, máme na světě novou, vlastnoručně vyrobenou svíčku.

👍 Tento návod je užitečný