20 přírodních léků z vaší kuchyně proti bolesti.

0
(0)

Dalibor , 07. 02. 2020

1. Zmírněte si bolesti svalů a hlavy se zázvorem
Nedávný dánský výzkum ukázal, že každodenní konzumace zázvoru pomáhá zmírnit bolesti svalů a kloubů, otoky a ztuhlost až o 63%.

Zázvor obsahuje silné protizánětlivé látky zvané gingerol. Doporučujeme vám konzumovat lžičku sušeného zázvoru nebo dvě lžičky čerstvě nastrouhaného zázvoru denně.

2. Postupujte podle bolesti zubů s hřebíčkem


Podle výzkumníků z Kalifornské univerzity, žvýkání hřebíčku pomáhá zmírnit bolesti zubů a onemocnění dásní již za několik hodin.

Hřebíček obsahují přírodní látku eugenol, která funguje jako účinné anestetikum.

Přidáním 1/4 lžičky mletého hřebíčku do jídla si navíc ochráníte své srdce, pomůžete regulovat hladinu cukru v krvi a snížíte hladinu cholesterolu během tří týdnů.

3. Vylečte pálení žáhy s jablečným octem
Přidejte si lžíci jablečného octa do 2,5 dcl vody. Tento nápoj vypijte před jídlem a vyléčíte tím pálení žáhy již za 24 hodin.

Jak vysvětluje Joseph Brasco, gastroenterolog v Centru pro choroby trávicího systému ve městě Huntsville:

"Jablečný ocet je bohatý na kyselinu jablečnou a vinnou, které podporují trávení, urychlují odbourávání tuků a bílkovin. Dokáží rychle vyprázdnit váš žaludek a zmírnit bolesti při pálení žáhy. "

4. Vylečte bolesti uší s česnekem
Nalévejte si 2 kapky teplého česnekového oleje do postiženého ucha během 5 dní. Podle odborníků z Univerzity Nové Mexiko je tato metoda lepší než léky na předpis.

Česnekový olej obsahuje účinné látky, jako jsou síra a selen, které působí proti bolesti vyvolané přítomností mnoha bakterií.

Pokud si chcete připravit vlastní česnekový olej, zahřívejte tři stroužky česneku v půl šálku olivového oleje asi dvě minuty. Uskladňujte ho v chladničce 2 týdny.

5. Zažeňte bolesti kloubů a hlavy s višněmi
Nejčastějšími onemocněními těchto dní jsou artritida, bolesti hlavy a dna. Zažeňte jejich přirozeně každodenní konzumací mísy třešní.

Třešně obsahují antokyany, které mají silné protizánětlivé účinky. Dokonce 10 krát silnější než acylpyrin a ibuprofen.


Jak vysvětluje Muraleedharan Nair, PhD, profesor potravinářských věd na Michiganské univerzitě:

"Antokyany pomáhají zastavit tvorbu silných enzymů, které jsou přítomny při zánětech, čímž předcházejí nebo léčí různé druhy bolestí."

6. Bojujte proti bolestem žaludku s rybami
Zánětlivé onemocnění střev, syndrom dráždivého tračníku či poruchy trávení můžete zmírnit konzumací asi 500 g ryb týdně.

Nejvhodnějšími druhy ryb jsou sardinky, pstruh, sleď, makrela, losos a tuňák.

Podle biologického chemika Barryho Sears, PhD, vedoucího Nadace pro výzkum zánětů v Marblehead, omega-3 nenasycené mastné kyseliny EPA a DHA jsou silné protizánětlivé látky nacházející se v rybách bez vedlejších účinků.

Navíc výrazně zlepšují funkci celého trávicího systému. Snižují křeče, zánět a bolesti břicha.

7. Předcházejte premenstruačního syndromu (PMS) s jogurtem
Podle odborníků z Univerzity v Yale má téměř 80% žen zkušenosti s PMS. Příčinou je citlivost jejich nervového systému, který reaguje na výkyvy hladiny estrogenu a progesteronu během měsíce.

Odborníci z Kolumbijské univerzity v New Yorku tvrdí, že konzumace dvou kelímků jogurtu denně pomáhá zmírnit příznaky spojené s PMS o 48%.

"Jogurt je bohatý na vápník, který zklidňuje nervový systém, předchází bolesti, dokonce i když se hladina hormonů mění.", Vysvětluje Mary Jane Minkin, profesor gynekologie na Univerzitě v Yale.

8. Zatlačte chronickou bolest s kurkumou
Bylo vědecky dokázáno, že kurkuma je třikrát účinnější při zmírnění bolesti jako acylpyrin, paracetamol nebo ibuprofen.

Podle výzkumníků z Cornvellovej univerzity kurkuma pomáhá zmírnit chronické bolesti až o 50% u lidí, kteří trpí artritidou nebo fibromyalgií.

Její účinná látka kurkumin má schopnost zastavit tvorbu enzymu, který je zodpovědný za produkci hormonů způsobujících bolest.

Konzumujte 1/4 lžičky kurkumy denně.

Nejlépe se hodí k masu, zelenině, drůbeži a rýži. Vhodné je kurkumu smíchat se špetkou pepře, které usnadňuje vstřebávání její účinných látek.

9. Zmírněte bolesti endometriózy s ovsem
K endometrióze dochází tehdy, když malé kousky děložní sliznice rostou mimo ni, což způsobuje extrémní bolest.

Pokud si chcete ukončit bolest a křeče, konzumujte stravu bohatou na oves, která zmírní bolesti při endometrióze až o 60%.


Jak vysvětluje Peter Green, profesor medicíny na Kolumbijské univerzitě, oves neobsahuje lepek, který je nejčastějším spouštěčem zánětu.

10. Zmírněte bolest nohou se solí
Máčení ztvrdlých nehtů v teplém solném lázni pomáhá léčit bolestivé infekce za méně než 4 dny.

Sůl má antibakteriální a protizánětlivé účinky a je schopná ničit choroboplodné zárodky zodpovědné za bolest a otok.

Jednoduše rozmíchejte sůl (nejlépe himalájskou nebo mořskou) v teplé vodě a máčejte si v ní nohy asi 20 minut.

11. Předcházejte zažívacím problémům s ananasem


Podle odborníků ze Stanfordovy univerzity, šálek čerstvé ananasové šťávy zmírní nadýmání do 72 hodin.

Ananas obsahuje enzymy (např. Bromelain), které urychlují rozklad bílkovin způsobujících bolest v žaludku a tenkém střevě.

12. Uklidněte si bolest svalů s mátou peprnou
Pokud se bolest svalů neléčí, problémy mohou přetrvávat i několik měsíců.

Podle neurologa Marka Stengleara, autora knihy The Natural Physician 's Healing Therapies (Léčebné terapie od přírodního lékaře), si můžete zmírnit bolesti svalů teplým koupelí s pár kapkami máty peprné.

Jak vysvětluje:

"Tato metoda může zmírnit svalové křeče až o 25% účinnější než léky proti bolesti a také snížit sílu dalších bolestí o polovinu."

13. Pečujte o svůj hřbet s hroznem
Podle posledních studií z Univerzity v Ohio, denní konzumace jednoho šálku hroznové šťávy uvolňuje cévy a zlepšuje prokrvení poškozených tkání.

Pro jejich léčbu je rozhodující správný průtok krve. Zádové obratle jsou totiž závislé na okolních cév, které je zásobují kyslíkem a výživnými látkami.

14. Zmírněte křeče v nohách s rajčatovou šťávou
Křeče dolních končetin jsou poměrně častým onemocněním, které mohou být velmi nepříjemné a bolestivé.

Příčinou je nedostatek draslíku, zvláště když ho ztrácíte diuretiky a cvičením. Abyste urychlily vaše zotavení a snížili riziko únavy, pijte 3 dcl husté rajčatové šťávy denně.

15. Zvyšte účinky léků proti migréně s kávou
Podle Národní nadace bolesti hlavy, užívání léků proti bolesti spolu s kávou zvyšuje jejich účinnost na migrénu o 40%.

Vysvětlují to tím, že kofein efektivněji a rychleji stimuluje vstřebávání léků proti bolesti.

16. Bojujte proti bolesti prsů se lnem
Nedávná studie prokázala, že přidání 3 lžic mletého lnu do vašeho jídla pomáhá zmírnit bolesti prsů již za 12 týdnů.

Len obsahuje fytoestrogeny, látky, které potlačují bolesti prsou.


Pokud chcete využít jeho zdravotní přínosy, nasypte si ho na ovesné vločky, do jogurtu, zeleninových omáček nebo smoothies.

17. Vylečte si vředy v ústech s medem
Podle odborníků ze Specializovaného zdravotního centra v Dubaji, pokud si budete natírat studené opary s medem 4 krát denně, vyléčíte si je o 43% rychleji než kdybyste používali krémy na lékařský předpis.

Med obsahuje enzymy, které ničí viry, snižují zánět a urychlují proces hojení.

18. Vylečte si infekce močového měchýře s borůvkami
Jak uvádějí odborníci z Univerzity Rutgers v New Jersey, denní konzumace jednoho šálku borůvek snižuje riziko infekcí močových cest až o 60%.

Borůvky jsou plné tříslovin, které bojují proti bakteriím a předcházejí infekcím.

19. Vylečte si problémy s dutinami s křenem
Zánět vedlejších nosních dutin je poměrně vyčerpávající stav, který způsobuje ucpávání dutin a bolesti obličeje.

Dobrou zprávou je, že křen zlepšuje průtok krve do dutin a pomáhá dutiny odvodnit. Užívejte lžičku křenu dvakrát denně, dokud příznaky odezní.

20. Zmírněte bolesti ze zranění s vodou
Pití 3 dcl vody denně pomáhá léčit bolesti ze zranění. Odborníci vysvětlují, že voda napomáhá odplavovat sloučeniny způsobující bolest z tkání.

"Navíc je voda klíčovým stavebním prvkem chrupavky, která chrání kosti, mazivo v kloubech a měkké ploténky v páteři.", Dodává Susan M. Kleiner, PhD., Autorka knihy The Good Mood Diet.

"Pokud jsou tyto tkáně dobře hydratované, umožňují kloubem pohybovat se a klouzat po sobě bez bolesti."