20 časných příznaků rakoviny, které téměř každý ignoruje

0
(0)

Jan , 18. 01. 2020

Pokud vás nebo někoho z vašich blízkých postihne rakovina, je vhodné být na ni připraven. Budete tak vědět, co můžete od tohoto onemocnění očekávat, abyste nad ním snadněji zvítězili.

V tomto článku najdete vše - od základních informací o rakovině a její příčinách, až po hloubkové informace o konkrétních typech rakoviny, včetně rizikových faktorů, včasného zjištění, diagnostiky a možností léčby.

Co je rakovina?


Rakovina může v těle propuknout kdykoliv. Začíná v momentě, kdy rakovinné buňky nekontrolovatelně rostou a vytlačují normální zdravé buňky.

Takto tělo nedokáže fungovat způsobem, jak by mělo.

Navzdory své hrůzné reputaci, rakovina se dá celkem snadno vyléčit u většiny lidí. Ve skutečnosti více lidí vedlo plnohodnotný život až po tom, jak se vyléčili z rakoviny.

V tomto článku vám vysvětlíme, co je rakovina a jak ji můžete vyléčit.

Základní údaje o rakovině


Rakovina není jen jedno onemocnění. Existují mnohé typy rakoviny. Není to jen jedna nemoc.

Může začít v plicích, prsou, tlustém střevě nebo dokonce v krvi.

Rakoviny jsou si sice podobné v mnoha ohledech, ale odlišují se v způsobech, jak rostou a rozšiřují se.

Čím jsou rakoviny podobné?


Buňky v našem těle vykonávají určité úkoly. Normální buňky se rozdělují uspořádaně. Zemřou, když se opotřebují nebo poškodí a nové buňky zaujmou jejich místo.

Rakovina nastává, když buňky začnou nekontrolovatelně růst. Rakovinné buňky dále rostou a vytvářejí nové buňky. Vytlačují tak normální zdravé buňky.

Způsobuje to problémy v té části těla, kde rakovina začala. Rakovinné buňky se občas rozšíří i do jiných částí těla. Například rakovinné buňky v plicích mohou projít do kostí a tam dále růst.

Když se rakovinné takovýmto způsobem buňky rozšiřují, nazývá se to metastazování. Pokud se rakovina plic rozšíří do kostí, stále se nazývá rakovinou plic.

Pro lékaře vypadají rakovinné buňky v kostech přesně jako ty v plicích. Nenazývají to rakovinou kostí, pokud rakovina nezačala v kostech.

Čím se rakoviny liší?


Některé rakoviny rostou a rozšiřují se rychle. Jiné rostou pomaleji. Reagují také na léčbu jiným způsobem.

Některé druhy rakoviny se nejlépe léčí chirurgickým zákrokem, jiné reagují lépe na léky, nazývané chemoterapie.

Ta však obvykle funguje pouze dočasně, protože podobně jako si bakterie vytvářejí rezistenci na antibiotika, tak si rakovinné buňky vytvářejí rezistenci na chemoterapii.

Po nasazení chemoterapie rakovina obvykle ustoupí, ale pak se vrátí v mnohem větší síle, kdy už na chemoterapii nereaguje a pacient umírá (pokud dosud nezemřel na toxické účinky chemoterapie).

Pro dosažení nejlepších výsledků se využívají dvě nebo více léčby. Když má někdo rakovinu, lékař bude chtít zjistit, o jaký druh rakoviny jde.

Onkologičtí pacienti potřebují léčbu, která funguje pro jejich druh rakoviny. Podle názoru, který zastává naše stránka, rakovina se nejlépe léčí přírodními prostředky a změnou životního stylu.

Co jsou nádory?


Většina druhů rakoviny vytváří bulku nazývanou nádor nebo výrůstek. Ale ne všechny bulky jsou výsledkem rakoviny.

Lékaři vyberou kousek bulky, aby zjistili, zda jde o rakovinu. Bulky, které nejsou příznakem rakoviny, se nazývají "nezhoubné".

Naopak ty, které jsou rakovinotvorné, se nazývají "zhoubné".

Existují některé druhy rakoviny, jako je leukémie (rakovina krve), která nevytváří nádory. Ty se týkají krevních buněk nebo buněk lymfatického systému.

"Když vám diagnostikují rakovinu, obvykle se u vás projeví strach. Na začátku je pro vás těžké přemýšlet nad něčím jiným, než je vaše diagnóza. Je to první věc, o níž přemýšlíte každé ráno.

Chci, aby onkologičtí pacienti věděli, že se to dá zlepšit. Vyprávět o rakovině vám pomůže vyrovnat se se všemi novými emocemi, které cítíte.

Pamatujte, je normální, že se trápíte. "- Delores, bývalá onkologická pacientka

V jakém stádiu jde o rakovinu?


Lékař také potřebuje vědět, zda a jak daleko se rakovina rozšířila od místa, kde vypukla. Toto se nazývá stádium rakoviny.

Možná jste již slyšeli lidi mluvit o tom, že jejich rakovina byla v 1. nebo ve 2. stádiu. Rozpoznání stádia rakoviny pomůže lékaři rozhodnout, jaký typ léčby je nejlepší.

Pro každý typ rakoviny existují testy, které se mohou provést, aby vypočítali stádium rakoviny. Zpravidla, nižší stadium (jako 1. a 2. stádium) znamená, že rakovina se velmi nerozšířila.

Vyšší číslo (jako stadium 3 nebo 4) znamená, že rakovina se rozšířila více. 4. stádium je nejvyšší. Zeptejte se svého lékaře, aby vám vysvětlil stádium vaší rakoviny a co to pro vás znamená.

Nedělejte jen rutinní kontroly teď a potom. Hledejte také zvláštní příznaky na těle a zjistěte zvláštní nebo odlišné detaily nebo změny.Zde jsou některé skutečnosti, které zvykneme ignorovat:

20 příznaků rakoviny


1. funěním / krátké nádechy - typické pro rakovinu plic.

2. Kašel a bolest hrudníku - některé druhy rakoviny, jako jsou rakovina plic a leukémie, způsobují často kašel. Podobá se to kašli nebo bronchitidě, ale je to závažnější. Může se také vyskytnout bolest v hrudníku, která vyúsťuje do ramene a pokračuje dolů rukou.

3. Horečka a infekce - mohou být příznakem leukémie, protože krevní buňky jsou postiženy v samotné kostní dřeni. Leukémie způsobuje, že kostní dřeň tvoří nemocné krevní buňky, které narušují vaši imunitu, která napadá i zdravé buňky v těle.

4. Problémy s polykáním - souvisí s rakovinou jícnu nebo rakovinou plic.

5. Bulky v lymfatických uzlinách nebo na krku / podpaží / tříslech - zvětšené lymfatické uzliny poukazují na to, že lymfatický systém by mohl být napaden rakovinou.

6. Více modřin / krvácení jako obvykle - mohlo by to znamenat, že červené krvinky a krevní destičky jsou postiženy a jde o leukémii. Leukémie časem přejde do stádia, při kterém červené krvinky nezajišťují dostatečný přívod kyslíku pro tělesné tkáně a orgány.

7. Slabost / únava - mohou být příznakem různých běžných onemocnění, ale i rakoviny. Viz další příznaky. Pokud jste spali dost, ale stále se cítíte unavení, vyhledejte lékaře.

8. Otoky a přibývání na břiše - ženy s rakovinou vaječníku mívají oteklé břicho delší dobu.

9. Sytost a ztráta chuti k jídlu - jde o další příznak rakoviny vaječníků. Hlavně ženy jedí méně, protože nepociťují hlad a potřebu jíst.

10. Bolest pánve a břicha - potenciálně znamená rakovinu vaječníků, jak jsme zmiňovali. Může to způsobovat i leukémie kvůli zvětšené slezině.

11. Krev ve stolici / konečníku - jde jednoznačně o kolorektální karcinom a znamená, že potřebujete bezodkladné lékařské vyšetření.

12. Neobvyklá ztráta na váze - mohlo by to být příznakem rakoviny tlustého střeva nebo rakoviny trávicího systému. Vyskytuje se i když se rakovina dostala do jater a chuť k jídlu je narušena tím, že tělo nedokáže řídit odpadový materiál správně.

13. Podrážděný žaludek - křeče, bolesti nebo nevolnosti mohou být příznakem rakoviny žaludku.

14. Červené, oteklé a bolestivé prsa - samozřejmě jde o jasný příznak rakoviny prsu.

15. Změny bradavek - běžný příznak rakoviny prsu. Bradavky jsou obrácené, ploché nebo vybočují do stran.

16. Silná a bolestivá menstruace nebo abnormální výkyvy v cyklu - jde pravděpodobně o rakovinu dělohy, takže je potřebný ultrazvuk (transvaginální).

17. oteklý obličej - někteří pacienti s rakovinou plic říkali, že měli oteklou nebo červenou tvář. To znamená, že malé nádory na plicích blokují průtok krve v hrudníku a obličeji.

18. Zapálená pokožka a bolest - mohou být příznakem rakoviny kůže, obvykle karcinom bazálních buněk, melanom nebo karcinom dlaždicových buněk. Zkontrolujte si celé tělo a nehty.

19. Změny nehtů - mohou být příznakem rakoviny plic (na špičkách nehtů) nebo rakoviny kůže se skvrnami nebo hnědými či černými rýhami pod nehty. Bledé až bílé nehty jsou znakem rakoviny jater.

20. Bolest v dolní části zad a na pravé straně - jde o častý