2 důvody, proč jsme dnes tlustší než před 30 lety: Není to stravou ani cvičením ...

0
(0)

Dalibor , 26. 01. 2020

Před 30 lety to byly staré dobré časy, kdy došlo k jídlu, cvičení a hubnutí. Proč?

Jinými slovy, dospělý člověk kolem třicítky, který dnes zkonzumuje denně 2000 kalorií a cvičí 2 hodiny týdně, bude o 10% těžší než stejně starý dospělý v letech 1980.

2 důvody proč dnes přibíráme více než kdysi:

1. Změna střevní mikroflóry

Střevní mikroflóra dnes není tou, čím bývala před 30 lety. Jelikož je známo, že některé bakterie žijící ve střevech mají vliv na tělesnou váhu, jejich změna může být určujícím faktorem.
 
Výzkumný tým předpokládá, že k této změně střevní mikroflóry přispěly tři změny ve stravovacích návycích.
První změnou  je to, že dnes lidé konzumují více masa než před 30 lety a navíc, toto maso obsahuje antibiotika, hormony a steroidy.
Druhou změnou  je zvýšené používání umělých sladidel, které, jak bylo prokázáno, vedou u lidí k obezitě, protože narušují metabolismus, snižují inzulínovou rezistenci těla a vyvolávají další poruchy v organismu.
Třetí změnou  je naše obliba v konzumaci rafinovaných, zpracovaných potravin, které se ukázalo, že dokáží měnit složení naší střevní mikroflóry.
 

2. Vystavení těla chemikáliím

Pesticidy a některé další chemikálie v plastech, potravinách, kosmetice, nábytku a dalších předmětech každodenní potřeby (BPA, ftaláty) přispívají k tloustnutí. Jde hlavně o jejich schopnost narušovat hormonální rovnováhu a metabolismus.

Další příčiny nadměrného přibírání:

  • stres
  • nedostatek spánku
  • elektromagnetická pole

Co můžete proti tomuto dělat?

Závěr výzkumníků tedy není velmi pozitivní:  Abyste si udrželi stejnou váhu jako před lety, musíte jíst méně a cvičit více.
Kromě toho je třeba se zaměřit i na výše uvedené příčiny zvýšeného přibírání.
Konkrétně, výzkumný tým doporučuje následující:
  • Vyhýbejte se škodlivým chemikáliím, kdykoli je to možné a zvláště těm, které narušují hormonální rovnováhu, jako jsou BPH, flaláty, olovo, rtuť a organofosfátů pesticidy.
  • Podporujte zdravou střevní mikroflóru tím, že budete konzumovat potraviny bohaté na probiotika (jogurty, kombucha, kyselé zelí) a upřednostňovat stravu obsahující zápalné (ne polotovary) a syrové potraviny.
  • Pokud užíváte léky jako antidepresiva, kortikosteroidy, léky na cukrovku, beta-blokátory, pak se pokuste zjistit u lékaře, zda k nim neexistují přírodní alternativy (bylinky, speciální potraviny a podobně). I když to nepůjde, stále je dobré, že o těchto faktorech způsobujících přibírání budete vědět a tak můžete učinit jiná protiopatření.