16 dalších důvodů, proč je černý kmín "lékem na všechno"

0
(0)

Dalibor , 24. 03. 2020

Známá od dávných dob jako "lék na všechno kromě smrti". Stále větší množství vědeckých výzkumů prozrazuje, že jde opravdu o jeden z nejsilnějších a nejvšestrannějších léčivých přírodních prostředků.

Před nějakým časem jsme napsali článek o rostlině Nigelle sativa (tedy kmínu černém; známém také jako černucha setá), nazývané "lékem na všechno kromě smrti".

Popisoval výzkum na téma mnoha způsobů, jakými je černý kmín (Nigella sativa) potenciálně život zachraňující léčivou potravinou.

Je to jeden z našich nejpopulárnějších článků, s více než 3500 sdílení na sociálních sítích.

Léčivé účinky černého kmínu


Slovy "Toto skromné, ale nesmírně mocné semínko zabíjí MRSA, léčí tělo otrávené chemickými bojovými látkami, stimuluje regeneraci umírajících beta buněk ve slinivce diabetika a přesto příliš málo lidí ví, že existuje," shrnul odborný a publikovaný výzkum o 10 pozoruhodných zdravotních přínosech rostliny :

1. Cukrovka 2. typu:

dva gramy černého kmínu denně vedly u lidských objektů ke snížení hladiny glukózy v krvi nalačno, k snížené inzulinové rezistenci, zvýšené činnosti beta buněk a snížení glykovaného hemoglobinu (HbA1c).

2. Infekce Helicobacterem pylori:

černý kmín má klinicky užitečnou aktivitu proti Helicobacter pylori, srovnatelnou s trojitou eradikační terapií.

3. Epilepsie:

o černé kmínu bylo tradičně známo, že má pozitivní vlastnosti. Studie z roku 2007, zaměřená na děti s epilepsií, jejichž stav vzdoroval konvenční léčbě léky zjistila, že vodný extrakt výrazně snížil křečový činnost.

 

4. Vysoký krevní tlak:

 

bylo zjištěno, že každodenní užívání 100 a 200 mg extraktu černého kmínu dvakrát denně po dobu 2 měsíců, má za účinek snížení krevního tlaku u pacientů s mírnou hypertenzí.

5. Astma:

tymochinón, jedna z hlavních aktivních složek Nigelle sativa, je u pokusného zvířete na astma lepší, než lék Fluticasone (u nás Flixonel). Další studie, tentokrát na lidech, zjistila, že vodní vývar černého kmínu má poměrně silný protiastmaticky účinek na astmatické dýchací cesty.

6. Akutní tonzilofaryngytída:

charakterizovaná zánětem mandlí nebo hltanu (tedy bolavým hrdlem), většinou virového původu. Bylo zjištěno, že kapsle černého kmínu (v kombinaci s Phyllantus niruri) u lidí výrazně zmírňují bolest v krku a snižují potřebu léků proti bolesti.

7. Poranění chemickými zbraněmi:

náhodná, placebem kontrolovaná studie na lidských pacientech, zraněných chemickými zbraněmi, zjistila, že provařené extrakty černého kmínu zmírňovaly respirační syndromy, sípání v hrudi a testované hodnoty plicních funkcí a také snižovaly potřebu léčby léky.

8. Rakovina tlustého střeva:

buněčné studie zjistily, že extrakt černého kmínu vychází příznivě vůči chemickému prostředku 5-fluorouracil v potlačování růstu rakoviny tlustého střeva, ale je mnohem bezpečnější. Výzkum na zvířatech zjistil, že olej z černého kmínu má výrazně potlačující účinky proti rakovině tlustého střeva u potkanů, bez pozorovatelných vedlejších účinků.

9. MRSA:

černý kmín má antibakteriální účinky vůči klinickým izolátům vůči meticilin-rezistentním zlatému stafylokoků.

10. Závislost na opiátech / odvykací léčba:

studie provedená na 35 závislých na opiátech zjistila, že černý kmín je účinnou terapií v dlouhodobé léčbě závislosti na opiátech.

Další léčivé účinky černého kmínu


Od té doby biochemický výzkum černého kmínu dále úspěšně pokračoval, jen za uplynulých 11 měsíců bylo zveřejněných a citovaných v biomedicínské databázi Národní knihovny medicíny MEDLINE 78 dalších studií.

Toto je 16 dalších potenciálních zdravotních přínosů, které si můžete přidat rozrůstajícího se seznamu:

1. Předchází poškození ozářením:

olej Nigelle sativa (NSO) a jeho aktivní složka tymochinón chrání mozkovou tkáň před ozařováním vyvolaným nitrosatívnym stresem.

2. Chrání před poškozením infarktem:

tymochinónový extrakt z Nigellu sativa má ochranný účinek před poškozením souvisejícím s experimentálním infarktem.

3. Předchází závislosti na morfiu / toxicitě:

alkoholový extrakt Nigellu sativa zmírňuje s morfinem spojován podmíněný stav preference místa, indikaci intoxikace, závislosti a tolerance morfinu.

4. Předchází poškození ledvin cukrovkou:

tymochinónový extrakt z Nigellu sativa má ochranné účinky při experimentální diabetické nefropatii.

5. Předchází pooperačním adhezím:

překrytí peritoneálních povrchů olejem Nigelle sativa (NSO) po peritoneální traumatu je u experimentálního pokusného objektu účinné na snížení tvorby peritoneální adheze.

6. Zabraňuje neurotoxicitě související s Alzheimerovou chorobou:

tymochinónový extrakt z Nigellu sativamá ochranné účinky na experimentálního diabetika, předchází neurotoxicitě a Aβ1-40 vyvolané apoptóze v buněčném modelu.

7. Potlačuje růst rakoviny prsu:

tymochinónový extrakt z Nigellu sativa potlačuje růst nádoru a vyvolává programovanou buněčnou smrt (apoptózu) u xenograftového myšího modelu rakoviny prsu.

8. Projevuje antipsoriatickým vlastnosti:

alkoholový extrakt ze semen Nigellu sativa projevuje antipsoriatickým aktivitu, konzistentní s jejím léčivým využitím v tradiční medicíně.

9. Prochází patologii mozku, související s Parkinsonovou chorobou:

tymochinónový extrakt z Nigellu sativa chrání kultivované neurony před αSN-vyvolanou synaptických toxicitou, patologií pozorovanou v mozcích pacientů s Parkinsonovou chorobou a demencí s Lewyho tělísky.

10. Zabíjí vysoce agresivní glioblastómové buňky rakoviny mozku:

tymochinónový extrakt z Nigellu sativa vykazuje aktivitu při zabíjení glioblastómových buněk.

11. Zabíjí buňky leukémie:

tymochinón z Nigellu sativa vyvolává mitochondrie zprostředkovanou apoptózu při akutní lymfoblastické leukémii in vitro.

12. Potlačuje růst rakoviny jater:

tymochinónový extrakt z Nigellu sativa předchází u pokusných potkanů ​​chemicky vyvolané rakovině.

13. Předchází diabetickým nákazám:

voda a alkoholový extrakt z Nigellu sativa v nízkých dávkách mají účinek na snížení krevního cukru a zlepšující účinek na regeneraci pankreatických ostrůvků, což naznačuje její cenu jako léčebného prostředku v managementu diabetes mellitus.

14. Potlačuje růst buněk rakoviny děložního čípku:

tymochinónový extrakt z Nigellu sativa projevuje antiproliferační, apoptický a antinvazívne vlastnosti v buněčné linii rakoviny děložního čípku.

15. Předchází olovem způsobenému poškození mozku:

u Sprague-Dawleyho potkanů ​​zlepšuje tymochinónový extrakt z Nigellu sativa olovem způsobené poškození mozku.

16. Zabíjí buňky rakoviny úst:

tymochinónový extrakt z Nigellu sativa vyvolává programovanou buněčnou smrt (apoptózu) u buněk rakoviny úst.

Proč takové účinné semeno ještě není na radaru většiny zdravotnických a výživových komunit?


Víme, že semeno sezamu dokáže překonat paracetamol ve zmírnění bolesti artritidy.

Dokáže také snížit rizikové faktory kardiovaskulárního onemocnění způsobem, při kterém by statínové léky bledli závistí a víme, že lněné semeno zmenšuje nádory prsu a prostaty, ale přínosy semene černého kmínu jsou stále poměrně neznámé a nevyužité.

Zajímavé je, že i navzdory tomuto hluchému místu, a jakoby na potvrzení nesmírného potenciálu černého kmínu jako léčebného prostředku, globální švýcarský potravinářský gigant Nestlé podal v roce 2010 žádost o patent na využití Nigelle sativaako "prevence proti potravinovými alergiím" (mezinárodní patent Nestlé, přihláška WO2010133574).

Doporučujeme: Přírodní léčba vysokého cholesterolu a ucpaných cév

Tento zřejmý pokus přivlastnit si tradiční znalosti a využití tvrdil, že při použití ve formě potravinové přísady či léku by měly být semena nebo extrakt rostliny duševním vlastnictvím společnosti Nestlé.

Podle Third World Network Briefing Paper z července 2012:

"Tvrzení švýcarského giganta se zdá být neplatné, protože tradiční využití Nigelle sativa jasně předbíhají využití patentu Nestlé a věda rozvojových zemí již tyto tradiční použití potvrdila a současnými vědeckými pojmy blíže popsala samotné léčivé vlastnosti černého kmínu, které Nestlé snaží vydávat za svůj vlastní" vynález ".

 "Nestlé si uplatňuje nárok na jakékoli využití složky stimulující opiátové receptory k léčbě či prevenci alergií, konkrétně tymochinónu a, konkrétněji, podávání tymochinónu ve formě rostlinného materiálu (semen) Nigelle sativa.

Druh potravinové alergie, na který se nejvíce zaměřuje, je podrážděný žaludek a průjem. "

Závěr


Dobrou zprávou je, že žádný takový patent ještě nezískal souhlas a tato potravina je prozatím stále volně dostupná.

Pro informace o aktuálním dalším výzkumu stačí navštívit stránky Pubmed.gov a objednat si automatickou emailovou aktualizaci pro klíčová slova "Nigella sativa".

Jako jedni z prvních se dozvíte o novém výzkumu s touto úžasnou rostlinou přímo ze zdroje biochemického výzkumu.