15 osvědčených způsobů, jak přírodními prostředky ošetřit štípance od komárů

0
(0)

Tomáš , 23. 07. 2021

Komáři útočí a v letošním vlhkém létě více než kdy jindy. Jakými prostředky ošetřit bolestivé štípance a zamezit zarudnutí pokožky nebo svědění? Přírodní prostředky jsou vhodné pro ošetření dětské, citlivé nebo ekzematické pokožky poté, co vznikne otok, takzvaný štípanec, který je naplněný komářím hlenem a naplní se i krví. Běžně dostupné přípravky jsou navíc takřka zadarmo, neutratíte za ně majlant jako za marketingově propagované produkty! A co použít?

1.    Jedlá soda

Co použít na zarudnuté místo a svědivý otok, který vzniká přirozenou reakcí organismu? Jednoznačně jedlou sodu, která zmírňuje svědění v daném místě. Postačí smíchat sodu s vodou tak, aby vznikla pasta, kterou potřete štípanec a jeho okolí. Po několika minutách působení stačí omýt vlažnou vodou.

2.    Jablečný ocet

Protijed na bodnutí komárem nebo jiným hmyzem? Jablečný ocet, který namočte do vaty a tlačte na místo štípnutí, poté opláchněte.

3.    Ovesné vločky

Ovesné vločky smíchejte s vodou tak, aby vznikla kaše, pasta, kterou naneste na štípanec a jeho okolí. Zmírní svědění po několika minutách, poté stačí opláchnout vlažnou vodou.

4.    Mořská sůl

Rozmíchejte 2 lžíce mořské soli ve sklenici vody, namočte do něj pruh látky a omotejte okolo štípance, za pár minut bude po bolestivosti a svědění.

5.    Med

Účinným prostředkem pro zmírnění bolestivosti štípanců nejen od komárů je domácí med, stačí jím potřít postižené místo a nechat působit, poté omýt vlažnou vodou.

6.    Led

Co použít ke zmírnění otoků? Jednoznačně led, který zklidní pokožku a zmenší otok po bodnutí. Nechte přiložený sáček s ledem zabaleným v utěrce asi 10-15 minut na místě bodnutí.

7.    Esenciální oleje

Pro zmírnění otoků i svědění můžete nejen na komáří štípanec použít esenciální oleje z levandule, čajovníku, aloe vera nebo oregana. Postačí zakápnout dané místo.

8.    Arašídová pasta

Protizánětlivě působí také arašídová pasta vyrobená z drcených arašídů smíchaných s vodou. Po aplikaci dojde k uklidnění podrážděné pokožky.

9.    Aloe vera

Všelék na dermatologické potíže si poradí i při štípancích, které stačí ošetřit gelem z aloe vera. Má protizánětlivé účinky, navíc zmírňuje svědění a hojí pokožku.

10.    Citronová nebo limetková šťáva

Dalším všelékem je citronová šťáva, lze použít také limetku. Postačí nakapat šťávu přímo na místo bodnutí a rozetřít kolem, šťáva efektivně zamezí rozvinutí infekce.

11.    Plátky brambor, cibule nebo česneku

Otoky zmírní také přiložení plátku brambory, cibule nebo česneku na místo vpichu na dobu asi 10 minut.

12.    Banánová slupka

Obsahuje kromě hořčíku celou řadu minerálů, proto je vhodné vnitřkem banánové slupky potřít postiženou část kůže a po několika minutách dojde k úlevě od bolesti i svědění.

13.    Bylinky

Pro ošetření štípanců se hodí také různé bylinky s protizánětlivými účinky, jako jsou jitrocel, kopřiva, heřmánek, měsíček nebo máta. Stačí je zalít horkou vodou a nechat louhovat 10 minut, poté potírat místo bodnutí a jeho okolí.

14.    Mýdlo

Pro rychlé odstranění svědění stačí pokožku potřít suchým nebo lehce navlhčeným mýdlem a počkat do odeznění příznaků a poté spláchnout vodou.

15.    Zubní pasta

Obdobně funguje zubní pasta, která zmírní otok a odstraní svědění.