13 věcí, které vás ani nenapadou, že vám mohou způsobit srdeční infarkt

0
(0)

Dalibor , 03. 12. 2019

Zažili jste už srdeční infarkt? Někdy se vám možná zdá, že okolnosti, které ho mohou způsobit, jsou mimo vaši kontrolu.

Není však tomu zcela tak. K infarktu vede i mnoho špatných rozhodnutí, která děláte každý den. Je proto dobré znát je a vyvarovat se jim.

Nejdůležitější je vědět, že účinně snížit riziko infarktu je plně ve vaší moci.

Níže uvádíme běžné spouštěče srdečního infarktu (které vám nemusí být známé) a tipy, které použijete k tomu, abyste mu předešli.

Následující spouštěče vás mohou ovlivňovat dlouhou dobu nebo postihnout v jediném okamžiku. Tak či onak, jsou to věci, které si potřebujete udržet v paměti.

1. Chladné počasí

Když jdeme ven do zimy, například odhrnovat sníh, naše tepny jsou zvyklé se stáhnout. Když se zmenší, srdce potřebuje pracovat více, aby dokázalo vytlačovat krev do celého těla a udrželo nás tak v teple.

Pokud je nuceno pracovat příliš tvrdě, může to vést k náhlému úmrtí. Doslova.

Řešení: Oblečte si teplé oblečení bez ohledu na to, jak hloupě, nebo směšně byste vypadali v bundě po vaši babičce.

Odhazování sněhu je těžká a únavná práce, která přivádí 11 000 lidí do nemocnice každý rok, z nichž 7 % trpí srdečními problémy (a většinu z nich postihl srdeční infarkt).

2. Onemocnění dásní

Tato infekce může způsobit, že bakterie vstoupí do krevního oběhu. Jakmile se do něj dostanou, zablokují tuková ložiska v krevních cévách, které mohou způsobit sraženiny a vést až k srdečnímu infarktu.

Řešení: Začněte používat zubní nit! Množství jídla uvízne mezi zuby a dásněmi, ale používání zubní nitě pomáhá snížit toto riziko.

Některé domácí přírodní prostředky, jako je kloktání soli nebo oleje, vám dokáží pomoct zničit infekce, které mají potenciál způsobit srdeční infarkt.

3. Nedostatek spánku

V případě, že nemáte dostatek spánku, můžete se cítit unavení, nešťastní, a dokonce si zvýšit riziko srdečního infarktu.

Podle jedné studie, spát méně než 6 hodin denně zdvojnásobuje vaši pravděpodobnost srdečního infarktu ve srovnání s těmi, kteří spí až 8 hodin.

Řešení: Lidé mají různě náročné denní rozvrhy, tak může být náročné najít takový režim spánku, který by fungoval pro vás.

Ale pokuste se najít nějakou aktivitu (např. jógu), která vám pomůže lépe spát. Nedostatek totiž vede ke zvýšení krevního tlaku a k zánětům v těle, včetně zánětů cév.

4. Neočekávaná nebo intenzivní fyzická námaha

Není pochyb o tom, že cvičení je prospěšné pro celkové zdraví. Ale vrhnout se do nereálných cvičebních cílů s malou fyzickou nebo duševní přípravou může vyústit do zcela tvrdého probuzení.

Náhlá a namáhavá fyzická aktivita nejednou vede k infarktu. Vyzkoušejte například sportovní hry, jako jsou běh, myslivost, nebo i sex.

Řešení: Vaše ambice jsou úžasné a doufáme, že je nikdy neztratíte! Ale když jde o vaše zdraví, bezpečnost je vždy na prvním místě.

Ať už si hrajete se svými dětmi nebo chcete začít znovu cvičit, dělejte to pravidelně a s mírou. Dostaňte se tam s trpělivostí a vytrvalostí.

5. Znečištěný vzduch a výfuky z aut

Výfukové plyny z našich aut uvolňují drobné částečky, které dokáží způsobit škody na našich srdcích.

Například ohledně naftového paliva vědci zjistili, že jeho částice zvyšují riziko srážení krve a tvorby krevních sraženin, které pak zvyšují riziko spuštění srdečního infarktu.

Řešení: Řešení je jednoduché v teorii, ale mnohem složitější v praxi.

Využívání alternativní (nebo zelené) energie v dopravě by bylo fantastické pro naši planetu a nás.

Některé věci, které však víte udělat, je být spolujezdec, použít kolo nebo veřejnou dopravu.
Rostliny a květiny mohou stejně pomoct pročistit vzduch od toxinů a rozzářit váš domov.

6. Silné emoce (pozitivní nebo negativní)

Protichůdné emoce vědí negativně ovlivnit vaše elektrické srdeční impulzy. Toto nedobrovolné zvýšení srdeční frekvence a krevního tlaku má pak potenciál vést poměrně rychle k infarktu.

Nedávný výzkum o žalu zjistil, že riziko srdečního infarktu u člověka je nejvyšší během prvních 24 hodin od prožití velké ztráty.

Řešení: Procvičujte hluboké dýchání, protože pomáhá uklidnit váš srdeční tep v době intenzivních emocí.

Chápeme, že někdy okolnosti mohou vyústit do okamžitých, nevědomých nervových reakcí.

V těchto časech pomůže spolehlivá podpora (rodina, přátelé, advokáti …) skutečně pomoct dostat se přes tyto intenzivní pocity.

7. Konzervované nebo zpracované jídlo

Při těchto potravinách byste si měli dávat pozor hlavně na sodík. Obsah sodíku je v zpracovaných potravinách totiž dost vysoký.

Pokud budete často a hodně jíst zpracované nebo balené potraviny, sami sebe vystavíte riziku vysokého krevního tlaku. Ten pak může vést k mozkové mrtvici nebo srdečnímu infarktu.

Řešení: Odpozorujte množství tuků, kalorií, sacharidů a soli ve vašem jídle. Nepřestávejte to dělat a vytrvejte v tom.

8. Migrény

Pokud jste obětí bolestí hlavy nebo migrén již v raném věku, máte vyšší pravděpodobnost vzniku srdečního infarktu v pozdějším v životě.

Výzkumníci naznačují, že lidé, kteří dostávají migrenózní aury (zrakové, sluchové nebo pocitové vnímání jevů společně s bolestmi hlavy) mají silnější vazbu na srdeční problémy.

Řešení: K dispozici jsou přírodní prostředky, jako jsou esenciální oleje nebo domácí nápoje, které vám pomohou bojovat proti migrénám.

Vyzkoušejte také nějaký strečink, kterými zmírníte bolesti hlavy.

9. Vstávání

Zní to děsivě, protože je to něco, co děláme každý den – něco, co musíme dělat každé ráno. Infarkty se ale vyskytují spíše v dopoledních hodinách než někdy jindy během dne.

Když vstáváme, náš mozek nás zaplaví hormony. I když je to přirozená reakce těla, existuje riziko, že vyvolá stres v našich srdcích.

Po celé noci se navíc budíme dehydratovaní, což zase zvyšuje zátěž na srdce.

Řešení: Ujistěte se, že budete mít dobrý spánek, abyste když ráno vstanete, nebyli naštvaní a vystresovaní.

Další skvělou věcí, kterou dokážete udělat, je vypít sklenici vody před spaním.

Další pohár si naplňte vodou a umístěte si ho na svém nočním stolku, abyste si doplnili tekutiny hned ráno, když vstanete.

10. Nachlazení nebo chřipka

Pokud trpíte nachlazením nebo chřipkou, váš citlivý imunitní systém dokáže dost těžko bojovat proti patogenům. Bohužel to může vést až k zánětu, který poškozuje vaše tepny a srdce.

Podle jednoho výzkumu, pokud máte infekci dýchacích cest, vaše pravděpodobnost dostat infarkt se zvýší dvojnásobně.

Nicméně poté, co se vyléčíte z nachlazení nebo chřipky, se vaše riziko opět sníží. Takže měli byste být moudří a starat se o své tělo a posílit svůj imunitní systém, jak jen nejlépe umíte.

Řešení: Využijte domácí přírodní prostředky, jako jsou skořice a med, nebo nejlépe česnekovo-zázvorovou polévku, které vám pomohou bojovat proti těmto onemocněním rychle a přirozeně.

11. Alkohol

Pohár červeného vína má úžasné zdravotní přínosy nejen pro srdce. Pokud ho však pijete ve velkém množství, dokáže vaše srdce poškodit.

Nadměrné pití alkoholu dlouhodobě zvyšuje váš krevní tlak, cholesterol a hmotnost. Pokud nedohlédnete na tyto tři věci, výsledkem bude poškození srdce a možný srdeční infarkt.

Jiná studie pozorovala krátkodobé účinky nadměrného pití, například o víkendu nebo na oslavách a zjistila, že to zvyšuje vaše šance dostat srdeční infarkt během celého následujícího týdne.

Řešení: Jednoduchá odpověď? Pijte méně alkoholu. Vyberte si nějaký nealkoholický nápoj, který je stejně úžasný.

12. Příliš mnoho těžkého jídla

Představte si, že 26 hodin poté, co sníte své oblíbené jídlo, se vaše srdce zastaví.

Studie ukazují, že srdeční infarkt může nastat i na druhý den poté, co sníte hodně těžkého jídla.

Říkají, že by to mohlo být v důsledku zvýšení hladin noradrenalinu, hormonu, který zvyšuje riziko srdečního infarktu a krevní tlak.

Řešení: Nejezte tak mnoho, a tak rychle! Na začátek se pokuste začlenit zdravější porce do vašeho každodenního stravování.

A pokud jste někdo, kdo se zdravě již stravuje, vždy je zde prostor, jako byste jedli ještě zdravěji.

13. Astma

Výzkum naznačuje, že lidé, kteří trpí astma a užívají léky každý den, mají vyšší riziko srdečního infarktu.

Faktory, které zvyšují riziko astma jsou podobné těm, které zvyšují vaši šanci dostat srdeční infarkt. Patří mezi ně kouření a znečištěné ovzduší.

Řešení: Nekouřit je pravděpodobně to nejlepší, jak můžete předejít astma, srdečnímu infarktu a rakovině. Snažte se nevystavovat se kouři, jedům ve vzduchu a jiným znečišťujícím látkám.