12 příznaků, kterými vám tělo naznačí, že máte poškozenou játra

0
(0)

Dalibor , 04. 01. 2020

Játra jsou významný orgán v lidském těle. Nachází se v pravém horním kvadrantu břišní dutiny a částečně je chráněna žebry.

Játra se podílí na mnoha důležitých tělesných funkcích. Na rozdíl od některých jiných orgánů jako jsou slepé střevo, žlučník či jednoho z párových orgánů, život bez jater není možný.

Včasná léčba nemocné jater je důležitá pro obnovu jejích funkcí. Proto byste měli znát časné příznaky jejího poškození (bolest může, ale nemusí být jedním z nich) a umět se o ni postarat tak důkladně, jak to jen dokážete.

Existuje více než 100 různých onemocnění jater. Každá nemoc má svůj vlastní soubor příznaků.

Mezi nejčastější onemocnění jater patří:

  • alkoholické onemocnění jater
  • hepatitida
  • ztučnění játra
  • cirhóza jater

Časné příznaky onemocnění jater se často snadno přehlíženy nebo se mohou zaměňovat s jinými onemocněními nebo zdravotními problémy.

To, že jde právě o nemocná játra, je možné určit například tak, že se vyskytnou několik z následujících příznaků současně.

12 časných příznaků poškození jater

1. Podrážděný žaludek

Pravděpodobně trpíte nevolností nebo zvracením. Může se to podobat s jinými onemocněními, jako jsou migrény , otrava jídlem, závratě, nemoc z pohybu, rané těhotenství, deprese, zvracení či problémy s ledvinami.

Ti, kteří trpí poškozením jater, často zažívají bolesti nevolnosti, protože jejich játra má sníženou schopnost zbavit tělo toxinů.

 

Nevolnost je způsobena i narušeným metabolismem a změnami v trávení. Pokud vás tyto příznaky trápí už několik dní a vy nevíte příčinu, obraťte se na svého lékaře.

2. Únava a celková slabost

Jedním ze časných a zjevných příznaků poškození jater je neustálá únava a slabost. Když játra není ve výborném stavu, tělo musí pracovat těžší a vy budete potřebovat více odpočinku.

Je to důsledek zvýšení toxinů v krvi, která se nedokáže vyčistit, protože játra se neví zbavovat toxinů.

Pokud příznaky přetrvávají, zejména s dalšími jinými příznaky, vyhledejte lékařskou pomoc včas.

3. Chybějící apetit

Ten nastává v důsledku nedostatku produkované žluči, která pomáhá trávit tuk ve stravě.

Když strava není správně trávená, výsledkem je ztráta chuti k jídlu a výrazný úbytek na váze.

Svého lékaře, pokud zažíváte některé ze zmíněných příznaků delší dobu.

4. Problémy s trávením

Játra hraje důležitou roli při trávení, protože produkuje žluč, která pomáhá lépe zpracovat a vstřebat živiny v tenkém střevě.

Pokud je játra nemocná, mohou se u vás vyvinout trávicí problémy a průjmy. Pokud se žluč netvoří správně, vede to ke vzniku syndromu dráždivého tračníku, intoleranci tuků, intoleranci alkoholu, nadýmání břicha, zácpě a žlučovým kamenům.

Pokud se váš stav stane závažným nebo vás trápí bolesti jater, musíte čím dříve vyhledat lékařskou pomoc.

5. Změny barvy moči

Když si myslíte, že pijete dost tekutin, ale stále máte tmavou barvu moči, může to být jeden ze časných příznaků poškození jater.

Moč tehdy mívá hnědou, jantarovou nebo oranžovou barvu kvůli zvýšené hladině bilirubinu v krvi. Bilirubin je zvýšený, protože se ho játra nedokáže zbavit a vylučuje ho ledvinami.

Tmavý moč může být také způsoben dehydratací, vedlejšími účinky užívání antibiotik, užíváním doplňků s vitaminy skupiny B, infekcí močových cest , nedostatkem enzymů nebo nesprávnou funkcí ledvin.

Lékař obvykle dokáže vyřešit problémy s tmavým zabarvením moči.

6. Změny zbarvení stolice

Protože žluč nevytváří v dostatečném množství v důsledku selhávání jater, mění se i barva stolice. Namísto toho, aby byla hnědá, může být světle žlutá, jílovitá nebo šedá Pokud se to stane příležitostně, není to nebezpečné. Ale pokud se to stává často, vyhledejte pro jistotu svého lékaře, aby vyšetřil vaši játra.

7. Žloutenka

Žloutenka se projevuje žlutým zbarvením kůže, jazyka, prstů a očí. Toto onemocnění vzniká v důsledku zvýšení hladiny bilirubinu v krvi a tělesném tkáni, který se normálně vylučuje žlučí.

Bilirubin se tvoří, když se staré červené krvinky rozkládají v játrech. Výsledkem je pak žloutnutí pokožky.

Žluté zbarvení pokožky vzniká i tehdy, pokud máte problém se slinivkou nebo žlučníkem, proto byste měli vyhledat lékařskou pomoc čím dříve, pokud se u vás projeví tento příznak.

8. Změny v břišní dutině

Pokud zažíváte bolest nebo křeče v dolní části břicha nebo se cítíte zvlášť nafouknutí, může to znamenat, že máte vodu v břiše a trpíte nesprávnou funkcí jater.

Voda v břiše je jedním z prvních časných příznaků poškození jater a v podstatě jde o tvorbu tekutiny v břišní dutině.

K tomuto stavu dochází kdykoliv, kdy dojde k poškození jater nebo při cirhóze jater.

Často dostanete portální hypertenzi, která se projevuje vysokým krevním tlakem v tepnách a žilách břicha v důsledku onemocnění jater.

Voda v břišní dutině se vám může tvořit i v důsledku jiných zdravotních problémů, které nesouvisí s nemocnou játry. Proto opět byste měli vyhledat svého lékaře, pokud se u vás objeví tento příznak.

9. Zadržování tekutin v těle

Jedním z prvních příznaků onemocnění jater je zadržování tekutin, zejména v kotnících a nohách.

Je to podobné jako v případě tvorby vody v břiše, jenže tekutina se tvoří ve vnějších tkáních v dolních končetinách.

Existují mnohé další příčiny zadržování tekutin, jako jsou problémy s ledvinami, hormonální nerovnováha, selhání srdce a lymfatické onemocnění.

Vždy byste měli vyhledat svého lékaře, aby určil příčinu vašeho zdravotního stavu.

10. Zvýšená svědivost pokožky

V důsledku poškození jater se pokožka stává citlivější, často svědí a odlupuje se. Je přecitlivělá na dotek.

Doporučujeme: Přírodní léčba zhoršeného zraku

Můžete také spatřit zvýšenou tvorbu modřin a zvýšenou viditelnost žil v těle.

Vaši pokožku udržíte hydratovanou s pomocí pleťového krému, ale svědění a citlivost pokožky se nezlepší, dokud se správně nediagnostikuje problém s játry.

11. Bolest břicha v místě, kde je játra

Při špatně fungující játrech lidé často pociťují bolest v pravém horním kvadrantu pod žebry, kde se nachází játra.

Když tento orgán selhává, dochází k bolesti nebo zvýšené citlivosti v postižené oblasti.

12. Střevní krvácení, průjem nebo zácpa

Játra vytváří koagulační faktory a bez nich může dojít ke krvácení ve střevech, což je spojeno s průjmem nebo zácpou.

závěr

Toto není úplný seznam časných příznaků poškození jater.

Například nesprávně fungující nemocná játra způsobuje i problémy v hormonální rovnováze. Mužům mohou dokonce narůst prsa. Obě pohlaví také někdy trpí ztrátou libida.

Proto, pokud zjistíte jakékoliv problémy, které přetrvávají déle a necítíte se dobře, vždy je nejlepší se promluvit se svým lékařem.