12 přírodních zdrojů vitaminů a antibiotik, na které pomalu zapomínáme + RECEPTY

0
(0)

Dalibor , 25. 03. 2020

V zimním období a v době různých virových onemocnění je vhodné pravidelně doplňovat vitamíny z ovoce, zeleniny a jiných přírodních produktů, které nám příroda nabízí.

 

V dnešní době najdeme v lékárnách různé vitaminové doplňky, ale na přírodní léčiva bychom v žádném případě neměli zapomínat.

1. Česnek


Česnek, už jako všichni známe, je přírodní antibiotikum, které pomáhá zejména během chřipkového období, pomáhá při zánětech a také pomáhá i při bolesti zubů. Působí nejen antibakteriálně, ale působí proti vysokému krevního tlaku. Proto by měli být lidé s nízkým tlakem při konzumaci česneku velmi opatrní. Česnek obsahuje mnoho vitamínů, například vitamín A, C, vitamin D a mnoho dalších.

2. Červená řepa


Červená řepa je bohatá na velké množství vitamínů a to hlavně na vitamíny C, E, obsahuje železo, hořčík, draslík a zinek. Obsahuje také vysoký obsah kyseliny listové a proto se červená řepa doporučuje i těhotným ženám, aby se plod příznivě vyvíjel. Červená řepa také snižuje vysoký cholesterol a krevní tlak, posiluje vlasy a nehty, podporuje funkci jater, bojuje proti únavě a pomáhá i v boji proti různým alergiím.

Pomáhá unaveným očím a zmírňuje bolestivou menstruaci. Je bohatá na jód, proto je velmi důležitá i při léčbě štítné žlázy.

3. Kysané zelí

Kysané zelí je velmi důležitým zdrojem vitamínů. Kysané zelí je bohaté na vitamin C, B3, B5, B6 a B12, minerály a stopové prvky, zejména draslík, železo, hořčík, zinek a fluor. Kromě toho je to jedno z nejlepších přírodních probiotik, protože obsahuje laktobacily. Je také dobrým antioxidantem. Pro všechny své blahodárné účinky se kysané zelí už dávno zařadilo na vrchol nejzdravějších potravin vůbec. Dodává organismu hodnotné bioaktivní látky a dokonale pročistí organismus od všech škodlivin.

4. Tymián

Bylinky patří mezi léčivé rostliny už od starověku. Mezi vynikající bylinku se řadí i tymián, který pomáhá proti kaši a bolesti hrdla. Hlavní látkou tymiánu je tymol, který má silné dezinfekční účinky a skvěle působí proti bakteriím a virům. Vynikající je tymiánový čaj, který si můžete připravit následovně:

  • 2 lžičky sušeného tymiánu zalijeme 250 ml vroucí vody.
  • Necháme louhovat 5 - 10 minut a pijeme po doušcích.
  • Nezapomínejte, že všeho moc škodí.
  • Denní dávka tymiánového čaje by neměla přesáhnout 0,5 l.

5. Rakytník

Rakytník je zdrojů vitamínů A, D, E, K a dalších. Vitamín A, který obsahuje i mrkev má silné antioxidační účinky a díky vitamínu D podporuje růst kostí a při vnějším použití má i protizánětlivé účinky. Zároveň také čaj z rakytník působí zevnitř protizánětlivě a většina lidí ho pije jako prevenci vůči různým virózám.

6. Zázvor

Zázvor patří mezi nejčastěji využívané suroviny (koření), po kterých člověk sáhne, pokud se cítí špatně. Zázvor působí proti infekcím dýchacích cest. Obsahuje látku Ginger, která má silný protizánětlivý a antioxidační účinek. Výborně snižuje bolest svalů.


7. Med

Med patří spolu se zázvorem mezi nejlepší přírodní antibiotikum. Je to vynikající bojovník při boji s bakteriemi.

Když se cítíme špatně, lžička medu do sklenice s čajem dokáže zázraky. Zabírá na bolesti v krku, pomáhá při kašli a zároveň chutná super.

8. Cibule

Už naše babičky při problémech s různými viry sáhli po cibuli. Vyvařili ji ve vodě a tento vývar popíjeli před spaním. Cibule působí jako česnek. Uvolňuje hleny a pomáhá při zánětech dutím. Osvědčený cibulový čaj, který pomůže při prvních příznacích nachlazení:

  • 300 ml vroucí vody + nakrájená čerstvá cibule.
  • Cibuli necháme louhovat ve vroucí vodě asi půl hodinu.
  • Po půl hodině přecedíme a ohřejeme.
  • Pijeme mírně teplé, ne horké.

9. Křen

Další surovina, která dokáže eliminovat infekce v těle je křen. Je aromatický a pikantní. Při rýmě potlačuje množení bakterií a uvolňuje hleny. Klasicky ho nastrouhejte na jemném struhadle a přidejte například do salátu.

10. Mladá kopřiva

Kopřiva je opravdu léčivá. Naše staré mami ji dokázali využít celou, od lístků až po kořínky. Nejlepší je ta mladá, bez květů. Sbíráme ji nejlépe do poloviny května a hlavně v oblastech mimo cesty. Není prospěšná jen pro naše zdraví, ale je velmi nápomocná i v našich zahradách. Používáme ji jako hnojivo pro jahody, jako přísadu do kompostu a dokonce je i odpudivou rostlinou pro nějaký hmyz. Kopřiva dokáže pomoct při lámavosti vlasů, snižuje hladinu glukózy v krvi, čistí organismus - detoxikuje, proto si ji někdo rád přidává do smoothy nápojů, prospívá krve a krevnímu oběhu, obsahuje velké množství vitamínu C, čistí játra, má močopudné účinky a výrazně zlepšuje stav při různých alergiích.


11. Pampeliška

Pampeliška je univerzální rostlina. Čistí organismus a má močopudné účinky. Používá se také při žaludečních potížích a cukrovce. Odbourává z těla cholesterol a toxiny. Snižuje tlak, podporuje krevní oběh a zlepšuje činnost srdce. Je vhodná při močových kamenech. Pampeliškové listy obsahují vitamín C, vitamíny skupiny B a provitamin A, minerály draslík, sodík, hliník, měď, železo, vápník, křemík, síru a fosfor.

👍 Tento návod je užitečný