11 varovných signálů o zdraví, které prozrazují vaše nehty

4.1
(37)

Dalibor , 25. 09. 2019

Nemusíte si často podrobně prohlížet nehty, ale věděli jste, že dokážou o vašem zdraví toho poměrně hodně prozradit?

Vaše nehty mají v sobě dokonce zaznamenanou i historii aktuálního zdravotního stavu a různých fyziologických problémů. V diagnostice se používají už od pravěku. Někdy se může jednat o houbovité onemocnění či úraz. Nehty avšak poskytují indicie o možných příčinách i v případě závažnějších onemocnění, jako například u chorob plic, jater či srdce.

Nehty a zdraví

Zdravé nehty mají růžové zabarvení a měsíčky u kořene jsou světle růžové až bílé. Jsou také hladké, bez hřebenů, drážek, skvrn či ztráty pigmentu. Pokud na nehtech zaznamenáte změny v některých z uvedených charakteristik a nevíte, co to může znamenat, měli byste pro jistotu navštívit svého lékaře.

V tomto článku se dozvíte, jak interpretovat signály vysílané vašimi nehty.

1/ Hrudkovité nebo křehké nehty

Hrudkovité nebo křehké nehty mohou být výsledkem stárnutí nebo jejich častého vystavení čistícím prostředkům či laku na nehty. Jindy to zase může být znakem houbovité infekce. Mezi další příčiny patří: plochý planus (onemocnění způsobující svědění na kůži a v ústech), onemocnění štítné žlázy nebo psoriáza. Ve výjimečných případech to může být i projev reaktivní artritidy, která je poměrně bolestivou formou tohoto onemocnění.

2/ Ztráta zabarvení

Žluté nehty – mohou vzniknout dlouhodobým používáním laku na nehty, ale také v důsledku houbovité infekce nebo psoriázy. Kromě toho, v úvahu přicházejí i problémy s játry, záněty nosních dutin, onemocnění štítné žlázy, plicní infekce a lymfademou (hromadění vody v rukou a nohou).

Zeleno-černé nehty – poukazují na bakteriální infekci, která často vzniká pod uvolněným nehtem.

Modrá nebo fialová nehtová lůžka – vznikají při nedostatku kyslíku.

Šedé nehty – mohou být způsobeny některými druhy léků.

Hnědé nehty – indukují onemocnění štítné žlázy a podvýživy. Nehty, které jsou zpola hnědé u konečků a napůl bílé u kořene, mohou znamenat selhání ledvin, AIDS, ale objevují se i po chemoterapii.

Bílé nehty – jsou obvykle projevem stárnutí, houbovité infekce nebo nedostatku železa. Dále to může být cirhóza jater, nedostatečná činnost ledvin nebo srdce, cukrovka, zvýšená funkce štítné žlázy, podvýživa a stav po chemoterapii.

3/ Zhrubnuté nehty

Nejčastěji jsou způsobovány houbovitými infekcemi, ale mohou být také důsledkem psoriázy nebo reaktivní artritidy.  Žluté, ztluštělé a pomalu rostoucí nehty poukazují na onemocnění plic.

4/ Uvolněné nehty

Když se nehty uvolňují a hrozí až jejich oddělení od nehtového lůžka, může to poukazovat na úraz nebo infekci. V úvahu také přichází onemocnění štítné žlázy, psoriáza, špatná cirkulace krve nebo alergická reakce na léky.

5/ Nehty ve tvaru lžičky (koilonychia)

Když se vaše nehty zakřivují směrem dovnitř, může jít o následující příčiny:

 • nedostatek železa (anémii)
 • hemachromatózu (onemocnění jater, vedoucí k přebytku železa)
 • Raynaudova choroba (ovlivňuje krevní zásobení prstů)
 • onemocnění srdce
 • sníženou činnost štítné žlázy

6/ Jamky nebo promáčknutí na nehtech

Jamky nebo drobná promáčknutí indikují lupénku, ekzém, reaktivní artritidu nebo onemocnění zvané alopecia areata (ztráta ochlupení v důsledku autoimunitních onemocnění).

7/ Drážky napříč nehty

Pokud zaznamenáte hluboké rýhy běžící přes celý nehet, ty jsou obvykle důsledkem těchto faktorů:

 • chemoterapie
 • předchozí úraz
 • vystavení nízkým teplotám
 • Raynaudova nemoc (zásobování prstů krví)
 • cukrovka
 • onemocnění cév
 • nedostatek zinku
 • choroby projevující se horečkami

8/ Vypouklé nehty

K tomuto dochází, když se nehty zvětšují a nadýmají směrem vzhůru. Pokud se jedná jen o zvýšený přísun krve, tak je tento stav neškodný. Často jde o dědičný znak. Když se však objeví náhle, příčinou bývá nedostatek kyslíku, který naznačuje onemocnění plic nebo i další onemocnění, například: nemoci srdce, záněty střev, nemocná játra či dokonce AIDS.

9/ Bílé čáry napříč nehty

V tomto případě vedou bílé čáry paralelně s kořenem nehtu. Nezaměňujte to s bílými skvrnami nebo pruhy, které jsou normální.Pokud se však vyskytnou paralelní bílé čáry napříč nehty, jde o znak nízké hladiny bílkovin v krvi. Ten je důsledkem podvýživy nebo onemocnění jater.

10/ Tmavé pruhy vedou dolů nehty

Tento znak se někdy vyskytuje u černochů a ve většině případů je to normální.  Někdy to však může poukazovat na rakovinu kůže, která postihuje nehtové lůžko. Nazývá se také subunguální melanom. Tento typ rakoviny obvykle postihne jen jeden nehet.

11/ Červené nebo hnědé pruhy pod nehty

Jde o krevní čáry způsobené poškozenými cévami a vlásečnicemi. Není to nic, čeho byste se měli obávat. Pokud však postihuje několik nehtů najednou, může to indikovat i jiné onemocnění.

Neignorujte své nehty a zdravotní problémy, na které mohou poukazovat. Častěji si je prohlížejte, protože nehty a celkové zdraví jsou úzce provázány. Nabízejí vám okno do vašeho těla a představují tak výbornou diagnostickou pomůcku.