11 čajů, které jsou na hubnutí lepší než 1 hodina v tělocvičně

0
(0)

Dalibor , 10. 02. 2020

Po vodě je čaj druhý nejvíce konzumovaný nápoj na světě. Nejčastěji se konzumuje černý a zelený čaj, které pocházejí z listů asijské rostliny Camelia sinensis.

Konzumace čaje se spojuje s mnoha zdravotními přínosy, včetně ochrany červených krvinek před poškozením či předcházení kardiovaskulárním onemocněním.

Některé studie prokázaly, že konzumace různých druhů čajů pomáhá při hubnutí. Některé z nich jsou pro tento účel vhodnější než jiné.

Dnes si řekneme blíže o 11 druzích čaje, které jsou na hubnutí nejlepší a také způsobech, kterými ztrátě nadměrných tělesných tuků pomáhají.

1. Zelený čaj
Zelený čaj je snad ze všech čajů nejznámější a pro hubnutí jeden z nejlepších.

Obsahuje katechiny, které jsou silné přírodní antioxidanty zlepšující metabolismus a zrychlující spalování tuků, zvláště v oblasti břicha a pasu.

Obsahuje také bioaktivní látky EGCG, která má na váš metabolismus mocné účinky. Kromě toho zelený čajzvyšuje hladinu hormonů, které pomáhají spalovat tuky.

2. Pu Erh čaj
Jde o výjimečný čaj pojmenovaný po městě Pu-erh v čínské provincii Yunnan. Patří do rodiny černých čajů, které se suší na slunci a fermentují za pomoci prospěšných bakterií.

Má zemitou aroma, které se v ústech rozvíjí postupně. Je vhodné ho pít po jídle. Čím déle se skladuje, tím je aroma výraznější.

Studie ukázaly, že tento čaj dokáže zlepšovat proces hubnutí. Funguje tak, že potlačuje syntézu mastných kyselin. To brání akumulaci tuku v tukových tkáních. Také snižuje hladinu krevního cukru a triglyceridů v krvi.

3. Černý čaj
Černý čaj obsahuje složky, které se částečně liší od zeleného nebo bílého čaje, ale podobně jako zelený čaj pomáhá při hubnutí.

Je bohatý na antioxidanty známé jako flavonoidy či polyfenoly. Ty pomáhají produkovat v těle mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které zrychlují metabolismus.

Pomáhá také s krevním cukrem. Pokud pijete kávu a černý čaj, výrazně tím snižujete riziko cukrovky typu 2. Už 3 šálky černého čaje nebo kávy denně snižují toto riziko až o 42%.

4. Oolong čaj
Oolong je klasický čínský čaj, který byl částečně zoxidovaný. Často mívá ovocnou, silné aroma a netypickou chuť.

Podle několika studií podporuje hubnutí tím, že zlepšuje spalování tuků a zrychluje metabolismus.


Polyfonoly v oolong čaji udržují metabolismus na vysoké úrovni i tehdy, když už člověk zhubne, čímž pomáhají udržovat si zdravou váhu.

5. Bílý čaj
Bílý čaj pochází ze stejné rostliny jako zelený a černý čaj, lístky se však sklízejí ještě mladé a je zpracován jen lehce.

Má jemnou až sladkou chuť lišící se od ostatních čajů. Jeho přínosy se zkoumají už celé roky a zahrnují od zlepšení celkového zdraví až po ničení rakovinových buněk.

Bílý čaj brání formování nových tukových buněk, známých jako adipocyty a tím pomáhá při hubnutí. Navíc stimuluje lipolýzu, čili spalování existujících tuků.

6. Čaj rooibos
Čaj rooibos se vyrábí z květů a stonků jihoafrické rostliny Aspalathus linearis. Odpradávna se používá na různé zdravotní problémy. Později k nim přibylo i hubnutí.

Je bohatý na antioxidanty aspalatin a notofagín, které chrání před škodlivými kyslíkovými radikály poškozujícími DNA.

Kromě toho pomáhají vyrovnávat hladinu krevního cukru a snižují rezistenci buněk na inzulin. Tento čaj má nasládlou chuť, ale nemá téměř žádné kalorie. Je výborný na potlačování chuti k jídlu.

7. Matcha čaj
Matcha čaj je práškový čaj a získává se z téže rostliny jako zelený čaj. Je však mnohem silnější a hlavně, pokud se to týká hubnutí, je účinnější než zelený čaj.Vďačí za to rozdílnému způsobu zpracování.

Obsahuje také množství prospěšných antioxidantů, které vyplavují z těla toxiny, zlepšují imunitu a snižují v těle záněty.

Navíc zrychluje poškozený metabolismus a to tak klidový, jakož i během cvičení.

8. Čaj z meduňky lékařské (lemon balm)
Meduňka je známá svými uklidňujícími vlastnostmi a je nejvíce doporučená pro zlepšení celkového zdraví. Patří do stejné skupiny bylin jako máta.

Snižuje stres, podporuje spánek, zlepšuje kvalitu pokožky a vlasů a také podporuje trávení.

Trávení zrychlí a navíc zlepší přechod potravy střevy. Její antioxidanty čistí krev, detoxikují tělo a kontrolují úroveň hormonů, které vyvolávají hlad a tím podporují omezování příjmu kalorií.

9. Skořicový čaj
Skořice je známá svou sladkou vůní a také tím, že dodává bohatost různým jídlům. Má málo kalorií a výborně kontroluje hladinu cukru v krvi, což brání tloustnutí.

Pravidelná konzumace skořice nebo pití skořicového čaje stimuluje trávení, metabolismus a dělá doslova zázraky když dojde na hubnutí, hlavně v oblasti břicha.

Směs skořice a medu dokáže zastavit akumulaci tuků v těle a zrychlit metabolismus. Ze všech koření mě skořice třetí největší obsah antioxidantů, které brání nežádoucí oxidaci lipidů.

Důležité je však pořídit si cejlonský skořici, ne čínskou, která má vysoký obsah kumarinu. Ten ve vyšších dávkách totiž poškozuje játra.

10. Čaj z kurkumy
Kurkuma je žluté indické koření přidávané do kari omáček. Pro člověka má obrovské množství zdravotních přínosů, o kterých se podrobněji píše v tomto článku.

Hlavním antioxidantem v kurkumě je kurkumin, který se v čínské a indické medicíně používá k léčení již po staletí. Pomáhá i při hubnutí a zbavování se obezity tím, že léčí mnohé metabolické poruchy.

Kurkumin potlačuje v těle záněty, včetně buněk pankreatu, tukových buněk a v buňkách svalů. Omezuje rezistenci na inzulín, snižuje vysoký krevní cukr a další metabolické problémy.

Když tělo nebojuje se záněty, mnohem snadněji se tehdy hubne.

Doporučuje se konzumovat kurkumu spolu se špetkou pepře, které zlepšuje vstřebávání kurkuminu ve střevech.

11. Zázvor a citron
Kombinace citrónu a zázvorumá několik zdravotních přínosů. Kromě zlepšování metabolismu, zvyšuje energii až 3 násobně více než káva a cukr.

Tyto potraviny jsou bohaté na vitamin C a antioxidanty, proto výborně posilují imunitu. Také vyrovnávají hladinu cukru v krvi, který vede k žádostivosti po jídle.

Zlepšují také absorpci živin a brání ukládání tuků v těle. Prospívají i játrech, stimulují tvorbu žluči a tím zlepšují trávení.