10 včasných příznaků rakoviny, při jejichž odhalení máte šanci na uzdravení!

0
(0)

Tomáš , 23. 07. 2021

Rakovina je strašákem lidstva a oprávněně. Podle statistik každý třetí Čech se s tímto onkologickým onemocněním během svého života setká a pro každého tuzemce je rakovina druhým nejčastějším důvodem úmrtí. Vývoj léčby jde však neustále kupředu a přes velké otazníky ohledně vzniku nebo rozvoj choroby lze podle včasných příznaků předejít fatálním následkům. Co je varovným signálem, že s tělem není vše v pořádku? Jaké příznaky jsou pozvánkou k lékaři?

Různé druhy rakoviny

Rakovina je onemocnění, které je typické pro své nádory, což jsou útvary zmutovaných buněk, u nichž dochází k nekontrolovanému růstu a poškozují okolní tkáně a orgány. Existují různé druhy rakoviny, které se liší průběhem i šancí na uzdravení. Nádory mohou také metastázovat do tkání a dalších orgánů a šířit se po celém těle, což mívá pro daného pacienta fatální následky.

Včasné příznaky mohou varovat

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) lze změnou životního stylu a jídelníčku, omezením konzumace alkoholu a kouření a zvýšením fyzických aktivit zabránit takřka polovině případů rakoviny. Roli hraje ale také včasná diagnostika, kdy se významně zvyšuje šance na přežití při rané léčbě, navíc v této fázi není léčba příliš komplikovaná. Jaké včasné příznaky varují před rozvojem rakovinného bujení?

10 příznaků, které mohou být příznakem počínající rakoviny:

  1. neustávají kašel, nepřirozený a dlouhodobý chrapot;
  2. neustálá bolest v určité oblasti bez zjevného důvodu;
  3. potíže s trávením;
  4. problémy s močením;
  5. dlouhodobé potíže s imunitou;
  6. úbytek hmotnosti bez přičinění nebo změny stravovacích návyků;
  7. potíže s polykáním, vředy nebo záněty v dásních a ústní dutině;
  8. hrudky, hrboly, výrůstky nebo jiné novotvary na kůži či těle;
  9. změny barvy nebo velikosti znamének, rozvoj výrůstků;
  10. nevysvětlitelné krvácení z nosu nebo jiné části těla.