10 varovných příznaků, že jste chronicky dehydratovaní a ani jste si to nevšimli

0
(0)

Dalibor , 23. 02. 2020

Dehydratace je stav, kdy váš organismus nemá takové množství tekutin, kolik na své optimální fungování potřebuje.

Voda tvoří 60 až 80% celkové hmotnosti našeho těla. Je proto pochopitelné, že její nedostatek se nutně projeví vznikem různých problémů.


Konzumace adekvátního množství tekutin je kritické i na to, aby vaše tělo podávalo optimální výkon. Pokud se tak neděje, vyšle vám pár příznaků, kterým je dobré porozumět.

Ne vždy totiž se dehydratace projevuje pouze žízní. Žízeň je až ten poslední příznak, kdy už množství věcí je v těle narušených. No a tomu je třeba předejít.

Zde je 10 varovných příznaků, že vašemu tělu chronicky chybí voda:

1. Točení nebo bolesti hlavy


Vaše tělo nevyužívá pouze vodu, ale i minerály a jiné látky, které jsou v ní rozpuštěné. Při nedostatku tekutin nastávají v krvi chemické reakce, na které je váš mozek obzvlášť citlivý.

Obvykle nejprve nastupuje mírné točení hlavy, které se postupně přetaví do bolesti. Čím více vody vám chybí, tím je bolest silnější.

Je to proto, že s nedostatkem vody v krvi se mozek horší prokrvuje, dochází k rozšiřování cév a otokům, čim se bolest ještě více zesiluje.

2. Ucpávání střev a zácpa
Voda pomáhá potravě hladký přechod trávicím traktem. Pokud je jí v těle málo, potrava ve střevech se zahušťuje a tím i zpomaluje její přechod.

Pravidelná stolice znamená minimálně 1 krát za 24 hodin. Pokud míváte stolici vzácněji, jde o jasný signál, že trpíte chronickou dehydratací.

3. Když se náhle postavíte, zatočí se vám hlava
Bez dostatku tekutin v těle, dochází k poklesu krevního tlaku a vám se pak z toho může začít točit hlava, zejména při náhlé změně polohy těla.


Obzvláště nebezpečné je to, pokud míváte i za normálních okolností nízký krevní tlak. Tehdy budou vaše závratě o to intenzivněji.

4. Pociťována hladu místo žízně


Časné příznaky dehydratace se zvyknou maskovat i jako hlad namísto žízně. Je to důsledek změn ve vašem metabolismu.

 

Pokud jste během dne jedli normální, ale přesto cítíte mírný hlad, hlavně po potravinách obsahujících vodu jako je ovoce, tak zkuste se namísto pojídání pochutin napít sklenice vody.

5. Váš moč je příliš žlutý nebo tmavý
Obvyklým příznakem dehydratace je také to, když se váš moč zbarví více do žluta, případně až tmava. Znamená to, že v moči je vysoká koncentrace odpadních látek.

Když jste adekvátně hydratováni, moč obsahuje vyšší množství vody, je světlejší a Curan je snazší. Při dehydrataci může vyprazdňování močového měchýře občas způsobovat až pálení.

6. Jediné, na co myslíte, je spánek
Když se nedokážete zbavit pocitů únavy ani po vypití kávy či procházce na čerstvém vzduchu, zkuste vypít více vody.

Dostatek tekutin zajistí, že vaše krev bude dostatečně řídká a pod správným tlakem na to, aby bez problémů proudila v cévách a zásobovala buňky kyslíkem.

Dehydratace zhoršuje okysličení buněk a ochromuje činnost mozku i svalů a my se pak cítíme malátný.

7. Přehřívá se
Vaše tělo potřebuje vodu na to, aby pomocí pocení regulovalo tělesnou teplotu. Odpařování je totiž nejúčinnější způsob chlazení, účinnější než přímá výměna tepla mezi dvěma povrchy o rozdílné teplotě.Pokud máte nedostatek tekutin, pocení se zastavuje a v těle dochází k přehřívání. Proto, když pociťujete návaly horka, zvyšte svůj příjem vody.

 

8. Sucho v ústech a na rtech
Typickým znakem, že vaše tělo zoufale touží po vodě, je vyschnutí v ústech a kolem rtů. Také se může dostavit mírný otok jazyka.

Vaše ústa jsou přirozeně vlhké prostředí, proto pokud vyschnou, je čas na sklenici vody!

9. Začnou se objevovat svalové křeče

Adekvátní hydratace a rovnováha elektrolytů jsou nezbytné pro správnou kontrakci svalů. Když jste dehydratovaní, ovlivněna je i úroveň elektrolytů.

Při nízké hladině sodíku a draslíku se začnou objevovat sporadické, ale bolestivé svalové křeče. Tehdy se může sval nebo jeho část nedobrovolně stáhnout a vyvolat tak křeč.

Dostatečná hydratace tomu dokáže účinně zabránit.

10. Vaše pokožka přestane být pružná
Stalo se vám, že jste si například na vrchní části dlaně natáhli kůži a ona místo toho, aby se rychle vrátila do své výchozí polohy, zůstala pomačkaná?

Jde o typický příznak, že vašemu tělu chybí voda.

Tento jev obvykle nastává při střední až těžké dehydrataci (kdy je 10% až 20% vašeho těla dehydrovaných). Tehdy je nutná urychlená, ale postupná rehydratace těla, abyste předešli šokovému skoku v objemu a tlaku krve.

👍 Tento návod je užitečný