10 varovných příznaků, které mohou znamenat přítomnost krevní sraženiny ve vašem těle

0
(0)

Dalibor , 15. 10. 2020

Krevní sraženiny jsou shluky krve, která zhoustne. Obvykle nijak nepoškozují vaše zdraví, naopak: chrání tělo před krvácením. Když se však krevní sraženiny objeví v žilách, mohou být extrémně nebezpečné. Nebezpečný druh sraženiny se nazývá hluboká žilní trombóza (DVT) a může způsobit „dopravní zácpy" v krevním oběhu. Pokud se krevní sraženina oddělí od místa svého výskytu a dostane se do plic nebo srdce, může to mít fatální následky.

Jak se krevní sraženina promítne do chování vašeho těla?

Pokud máte krevní sraženinu v plicích, můžete cítit chvění v hrudníku. To je způsobeno nízkou hladinou kyslíku v plicích. V důsledku toho se vaše srdce snaží nahradit nedostatek a začíná bít rychleji. Jestliže zjistíte, že je pro vás velmi obtížné zhluboka dýchat, může se jednat o příznak krevní sraženiny v plicích, které se říká plicní embolie. Tu mohou značit i záchvaty suchého kašle, dušnost a bolest na hrudi. Také můžete vykašlávat hleny či krev. Jedním z příznaků plicní embolie je také bolest na hrudi při hlubokém nádechu. Bolest je obvykle ostrá a bodavá. V každém případě byste měli okamžitě zavolat 112, protože následky mohou být fatální.

Příznaky neignorujte, může jít o minuty

Zvracení může být známkou krevní sraženiny v břiše. Tento stav se nazývá mezenterická ischemie a obvykle je spojen se silnými bolestmi v oblasti břicha. Bezbolestná ztráta zraku v jednom z očí je obvykle příznakem okluze centrální sítnicové tepny. Považuje se vážný zdravotní problém, zejména pokud máte další příznaky, jako je závrať a problémy s udržením rovnováhy. Dalšími ukazateli krevní sraženiny mohou být tyto problémy:

  • červené nebo tmavé skvrny na kůži, které se objeví bezdůvodně,
  • bolesti rukou nebo nohou,
  • otok některé končetiny (často se jedná o kotník),
  • červené a horké pruhy na kůži.

Jedná se o velmi závazný zdravotní problém, který vyžaduje okamžitý zásah. Pokud se u vás objeví jeden nebo více výše uvedených příznaků, neprodleně přivolejte pomoc.