10 rakovinotvorných věcí, které byste měli odstranit z vaší ložnice

0
(0)

Dalibor , 08. 03. 2020

Nejlepším způsobem, jak předejít vzniku rakoviny je vést zdravý životní styl vyznačující se dostatkem pohybu a zdravé stravy.

To však bohužel v dnešní přechemizovaná době nemusí stačit. Karcinogenní na vás číhají doslova všude. Zaměřit byste se proto měli na ta místa, kde trávíte během dne nejvíce času.

I když vám to možná tak nepřijde, ale místem, na kterém se každý z nás zdržuje jednoznačně nejvíce, je naše ložnice. Tam trávíme minimálně 7 až 8 hodin denně, případě i více, pokud se v ní pobýváte i mimo spánku.

Rakovinotvorné látky se zvyknou ukrývat hlavně v nábytku, podlahách, textiliích či jiných místech, na které jste dosud zřejmě ani nepomysleli.

Pojďme se nyní podívat na to, na kterých 10 věcí ve vaší ložnici si dávejte největší pozor.

1. Syntetické tkaniny

Syntetické tkaniny se vyrábějí za pomoci různých toxických plynů a uhlí.

Během jejich výroby se také používají škodlivé a rakovinotvorné substance jako PFC, které při reakci se vzduchem tuhnou, z čeho se vytárovat umělá vlákna.

Vyměňte proto ve vaší ložnici všechny textilie z umělých vláken za přírodní jako jsou bavlna, len, vlna, konopné textilie a podobně.

2. Umělé polštáře a přikrývky

Podobně jako u textiliích, dnes většina přikrývek a polštářů se také vyrábí z umělých materiálů.

Ty sice není přímo vidět, ale během spánku se karcinogenní látky z nich mohou uvolňovat a vy je pak dýcháte nebo vstřebáváte přes pokožku.

Vyměňte proto všechny přikrývky a polštáře vyrobené z umělých materiálů za přírodní.

3. Nábytek z dřevotřísky

Nábytek vyrobený z dřevotřísky je pro vaše zdraví obzvlášť nebezpečný. Při jeho výrobě se používají různé chemické lepidla a také karcinogeny jako formaldehyd, který způsobuje několik druhů nádorových onemocnění.

Formaldehyd se z nábytku uvolňuje dlouhá léta po jeho vyrobení. Časem jeho koncentrace sice klesá a to zhruba o 25% ročně oproti předešlému roku, ale obvykle trvá až 10 let, než se stane takový nábytek bezpečný.

Nejsou to 4 roky, jak byste si na první pohled možná mysleli, protože 25% pokles není absolutní, ale relativní - vždy oproti předešlému roku.

4. Koženkový nábytek

Pod lepenkovým nábytkem se rozumět převážně židle, křesla, gauče, náhlavní čalouněná deska postele, nepromokavé polštářky a jiné předměty, které obsahují takzvanou umělou kůži - koženku.

Koženka se vyrábí z plastů, které jsou mocnými narúšačmi endokrinního systému a vědí tělu způsobit velké škody.

Navíc, tento druh nábytku je často ještě stříkaný formaldehydem a amoniakem - známými karcinogenními látkami.

5. Koberce

Koberce ve vaší ložnici jsou vyrobeny z nebezpečných syntetických materiálů, které mohou vážně ohrozit vaše zdraví. Jde hlavně o bromidy a jiné zpomalovače hoření.

Nejlépe uděláte, pokud se jejich čím dříve zbavíte. Pokud je nechcete vyhodit úplně, tak je alespoň nemějte přímo v ložnici, ale přemístěte do jiných pokojů.

6. Barvy s těkavými organickými sloučeninami

Když budete příště malovat svůj dům či byt, ujistěte se, že používáte barvy, které neobsahují těkavé organické sloučeniny.

Mnoho běžných barev uvedené chemikálie stále obsahuje. Po natření barvy na stěnu se z ní tyto látky uvolňují a poškozují váš dýchací systém.

Některé barvy navíc produkují ozon, který se spojuje se zvýšeným rizikem astmatu, bolestmi hlavy a dýchacími potížemi.

7. Elektrická zařízení

V ložnici byste neměli mít žádné elektrická zařízení jako jsou televizory, počítače, mobily, elektrické budíky (ty co jdou do zástrčky), wifi routeru či jiné elektronické zařízení.

Nejlepší je jejich z ložnice dát úplně pryč.

Pokud to nejde, tak je alespoň na noc zcela odpojte od elektřiny. Nestačí je jen vypnout, neboť i tehdy stále produkují elektromagnetická pole, ale vyberte je přímo ze zástrčky.

8. Ložní matrace

Ložní matrace, podobně jako polštáře a přikrývky, se dnes vyrábějí z množství syntetických materiálů jako jsou houby, gumy, plasty, syntetická vlákna a zpomalovače hoření.

Abyste se vyhnuli riziku rakoviny, sežeňte si matrace vyrobené z přírodních materiálů.

Pokud to není možné, tak se je snažte dostatečně zakrýt plachtami a povlečením vyrobenými z přírodních materiálů.

9. Sežeňte si čistič vzduchu

Čističe vzduchu s HEPA filtry jsou dnes již poměrně cenově dostupné. Jejich velkou výhodou je, že udržují vzduch ve vaší domácnosti čistý a bez toxinů.

Kupte si jeden a pár hodin před spaním vaši ložnici dobře vyvětrejte a potom zapněte čistič vzduchu. Během noci ho už mějte (tak jako jiné elektrické přístroje) vypnutý.

10. Záclony a závěsy

Stejně jako jiné tkaniny, i záclony a hlavně závěsy, jsou často ošetřovány chemikáliemi.

Navíc se v nich zachycuje množství prachu a pylu, což představuje další problém, zejména pro možný vznik alergií a astmatu.

Nejlepší bude pokud se takových syntetických závěsů zbavíte, případně jejich nahradíte dřevěnými, které byly ošetřeny ekologickými přípravky.