10 rakovinotvorných potravin, které byste už nikdy více neměli vložit do úst

0
(0)

Dalibor , 13. 02. 2020

Americký institut pro rakovinu (NCI) na své webové stránce uvádí, že většině rakovin se lze vyhnout. Vědci odhadují, že je to 60 až 70% ze všech případů.

Jak? Jednoduše tak, že vědomě učiníme pár rozhodnutí týkajících se naší stravy a životního stylu.


No a v našem dnešním článku se budeme věnovat právě tomuto tématu.

Konkrétně si řekneme o tom, jaké změny ve svém životě musíte udělat, abyste zlepšili své zdraví a vyhnuli se toxinům, které u vás zvyšují riziko rozvoje rakoviny.

1. Plechovky potažené plastem obsahujícím BPA
Bifenol A (BPA) je látka, která se často nachází v plastech, zejména těch, které se používají na vnitřní potah v kovových plechovkách.

Laboratorní studie na buňkách a zvířatech prokázaly, že bifenol A způsobuje rakovinu, neplodnost, cukrovku a obezitu.

BPA se nachází dokonce iv některých kompozitech pro výrobu zubních plomb.

2. Uzené a jinak tepelně zpracované masné výrobky
Při výrobě uzených potravin se používají dusičnany a dusitany jako konzervanty a také jako látky, které ustálí barvu masa.

Avšak během vystavení tepla se mění na takzvané nitrosaminy a nitrosamídy, které již jsou karcinogenní.

Experti doporučují vyhýbat se hlavně slanině, klobásám, uzenky a salámy.

3. Ryby z farmy
Podle Organizace sledující kvalitu potravin a vody (Food and Water Watch) obsahují ryby z farmy mnohem vyšší koncentrace toxinů než divoce žijící ryby.

Jedná se hlavně o polychlorované bifenyly, které jsou známým karcinogenům.

Navíc ryby chované v zajetí mají vyšší riziko onemocnění, proto se jim do stravy přidávají antibiotika, které se pak dostávají i do jejich masa.

Kromě toho jsou tyto chovné ryby ošetřované i pesticidy, neboť častěji se u nich vyskytuje napadení parazity.

4. Grilované maso
Polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH) vznikají při spalování určitých látek, jako například uhlí nebo dřevo.

Problém vzniká, když tuk z masa kápne do grilu a následně vyšlehne vzhůru oheň a kouř, což umožňuje zmiňovaným PAH přilepit se na opékané nebo grilované maso.

PAH jsou známé karcinogeny, kterým byste se měli snažit vyhýbat.

5. Hydrogenované (ztužené) rostlinné oleje
Hydrogenované oleje nejsou přírodní, ale lidmi vytvořené látky. Tyto oleje mají chemicky pozměněnou strukturu, aby se zabránilo jejich oxidaci a prodloužila se jim doba spotřeby.

Harvardská škola veřejného zdraví uvádí, že tyto tuky způsobují nadměrnou aktivitu imunitního systému a záněty, které pak vyvolávají onemocnění srdce, mozkové mrtvice či cukrovku.

Navíc, během průmyslového zpracování se do těchto olejů přidávají další chemikálie, které mají za úkol maskovat jejich nepříjemný pach a zlepšovat chuť.

6. Popkorn z muikrovlnky
Balíčky, ve kterých se prodává popkorn do mikrovlnky jsou pokryty kyselinou perfluorooktánovou (PFOA) a perfluorooktanové sulfonát (PFOS), aby olej neprosákne přes obal.

Při zahřátí však tyto chemikálie pronikají do popkornu. V těle pak působí jako krevní toxiny.

PFOA se ukázalo, že u zvířat způsobuje nádory (převážně ve slinivce břišní, játrech, varlatech a vaječnících). U pracovníků továrny, kde se tyto látky používají, se ve zvýšené míře vyskytuje rakovina prostaty.

7. Ne-bio, silně ošetřenými ovoce a zelenina
V současnosti se při pěstování ovoce a zeleniny ve zvýšené míře používá množství pesticidů, herbicidů, GMO semen a jiných chemikálií, které zvyšují riziko rakoviny.

Snažte se proto kupovat buď bio / organické plodiny nebo se u klasických usilujte z nich před konzumací odstranit co nejvíce uvedených škodlivin.

O tom, jak to udělat, jsme podrobněji psali v tomto článku.

8. Zpracované potraviny
Jak jsme již uvedli v druhém bodě u zpracovaných masných výrobcích, celkově tento druh potravin, nejen maso, obsahují potenciálně nebezpečné množství dusitanů, které zvyšují hlavně riziko rakoviny žaludku.

Navíc jsou zpracované potraviny plné dalších nezdravých přísad jako bílá mouka, cukr, rostlinné oleje bohaté na omega-6 a chudé na omega-3 kyseliny, barviva a jiné nezdravé látky.

9. Rafinovaný cukr a jemu příbuzné sladidla


Výzkumníci prokázali souvislost mezi vysokou konzumací cukru a několika vážnými poruchami. Jde nejen o cukr, ale i příbuzné sladidla jako jsou fruktóza či glukózo-fruktózový sirup.

Mezi rizika cukrů patří hlavně vysoká hladina špatného LDL cholesterolu v krvi, nízká hladina zdravého HDL cholesterolu, zvýšené riziko onemocnění srdce, zvýšená úroveň triglyceridů, obezita, snížená imunita, artritida a mnohé další onemocnění.

10. Mnohé nealkoholické a sportovní nápoje
Nealkoholické a sportovní nápoje nemají téměř žádnou nutriční hodnotu.

Jsou plné cukrů, kukuřičného sirupu, fruktózy, barviv, bromovaných rostlinných olejů (zpomalovače hoření) či aspartamu, který je spojován se zvýšeným rizikem rakoviny mozku.