10 potravin, které pomohou vyčistit cévy i snížit hladinu cholesterolu

0
(0)

Tomáš , 22. 09. 2021

Při potížích s krevním tlakem, se zanášením cév plakem nebo přímo při ucpání krevních vláken může dojít k životu ohrožujícím situacím. Špatné krevní zásobení okysličenou krví navíc zhoršuje fungování vnitřních orgánů. Nedostatek kyslíku vlivem tukových usazenin v cévách vede ke vzniku infarktu myokardu. Pravidelné lékařské prohlídky jsou možností, jak předcházet potížím. Pomůže ale také změna stravovacích návyků, především zařazení 10 potravin, které pomohou vyčistit cévy i snížit hladinu cholesterolu. Které to jsou?

1.    Jablka

Věděly to už naše babičky a platí to i dnes! Jedno jablko denně napomáhá vyčistit tepny a cévy, navíc velké množství obsažené vlákniny snižuje hladinu cholesterolu. Nedochází k usazování plaku a antioxidanty nadto napomáhají předcházet kardiovaskulárním onemocněním.

2.    Tučné ryby

Omega-3 mastné kyseliny snižují záněty v těle a omezují vznik plaku v cévách. Pomůže konzumace tučných mořských ryb, jako jsou losos, tuňák, sardinky, makrely nebo sledě.

3.    Avokádo

Avokádo obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které pozitivně působí na fungování srdce a kardiovaskulární systém. Fytosteroly navíc snižují hladinu špatného cholesterolu, a naopak kyselina olejová zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu.

4.    Brokolice

Zelenina bohatá na vitamín K zabraňuje vzniku krevních sraženin. Vláknina k tomu snižuje krevní tlak. Není vhodná pro pacienty užívající antikoagulanty, léky snižující krevní srážlivost.

5.    Káva a kofein

Pití kávy s mírou je zdraví prospěšné, kofein a antioxidanty mohou předcházet některým srdečním onemocněním.

6.    Vlašské ořechy

Několik vlašáků denně obohatí organismus o omega-3 mastné kyseliny.

7.    Špenát

Tato zelenina účinně snižuje hladinu homocysteinu v krvi. Tato sloučenina zvyšuje riziko infarktu myokardu. Špenát navíc obsahuje lutein a zeaxanthin, které chrání cévy a krevní kapiláry před účinky volných radikálů.

8.    Vodní meloun

Melouny obsahují aminokyseliny, které přirozeně rozšiřují cévy a upravují hladinu lipidů v krvi. Účinná látka L-citrulin napomáhá k výrobě oxidu dusnatého, který má vazodilatační a antihypertenzní účinky.

9.    Pomeranče

Pravidelná konzumace pomerančů vede ke snížení hladiny špatného cholesterolu vlivem obsaženého pektinu. Obsahují celou řadu antioxidantů, které snižují vazokonstrikci a napomáhají fungování obranyschopnosti organismu.

10.    Chřest

Kyselina listová omezuje kalcifikaci cév, chřest je proto vhodný přidat do jídelníčku. Navíc obsahuje velkou dávku vlákniny, která má vliv na harmonizaci hladiny cholesterolu v krvi a snižuje vysoký krevní tlak.