10 počátečních příznaků onemocnění ledvin, které neignorujte. Čím dříve je objevíte, tím lépe!

0
(0)

Dalibor , 23. 09. 2022

Ledviny jsou párový orgán, který nám pomáhá zbavovat se přebytečné tekutiny a škodlivých látek. Obvykle jsou jakýmsi filtrem krve a vytvářejí moč.
Kromě toho si ledviny udržují minerální rovnováhu v těle, produkují hormony a hrají velkou roli při regulaci krevního tlaku.

Ledviny a důležitost prevence


Pokud jsou ledviny poškozené, vaše tělo ztrácí schopnost likvidovat škodlivé látky a tekutiny. Ve většině případů je to způsobeno skutečností, že lidé trpí chronickým onemocněním ledvin.
Odborníci tvrdí, že lidé s cukrovkou, hypertenzí a srdečními chorobami jsou vystaveni většímu riziku. Pokud jsou ve vaší rodině lidé, které ledviny selhávají, zvyšuje se tím i pravděpodobnost těchto onemocnění.

Pokud však objevíte problémy ještě v počátečním stadiu, měli byste je vyřešit co nejdříve.

Toto jsou symptomy, které poukazují na dysfunkci ledvin:

Únava

Pokud jste neustále unaveni a máte problémy s koncentrací, může to být důsledek nahromaděných toxinů. Kromě toho, selhání ledvin často vede k anémii a právě ta je příčinou nadměrného vyčerpání.

Zvýšená potřeba močení

Všimli jste si, že musíte chodit na toaletu častěji než dříve? Může to naznačovat narušenou funkci ledvin.

Nespavost

Pokud vaše tělo nedokáže odstranit toxiny z krve, usínání bude pro vás těžké.

Oteklé oči

Nemocné ledviny začínají vylučovat abnormální množství bílkovin. To vede k zadržování tekutin v těle a neustálému otoku očí.

Suchá pokožka

Nerovnováha minerálů a tekutin způsobuje kožní problémy - stává se suchou, objevuje se svědění.

Moč s krví

Pokud krevní filtr nefunguje dobře, krevní buňky obvykle vstupují do moči. Tento příznak však může naznačovat i ledvinové kameny, infekce nebo dokonce rakovinu.

Oteklé nohy

Zhoršení funkce ledvin vede k zadržování sodíku a tekutin v těle. Pacienti si často stěžují na otoky kotníků a nohou, což je zvláště patrné zejména ráno.

Svalové křeče

Nerovnováha vápníku a fosforu často vede k svalovým křečím.

Nechutenství

Četné příčiny, včetně chronického onemocnění ledvin, mohou způsobit ztrátu chuti k jídlu.

Pěna v moči

Lidé s onemocněním ledvin také zaznamenali, že jejich moč je pěny.

Jak zabránit rozvoji onemocnění ledvin?

Strava

Lékaři doporučují omezit množství nasycených tuků, cukru a alkoholu. Je to důležité, protože to může eliminovat škodlivé účinky na ledviny. Do jídelníčku přidejte libové maso, listovou zeleninu, celozrnné potraviny a ovoce.

Fyzická aktivita

Cvičte alespoň 30 minut denně. Pomůže to zlepšit vaši vnitřní pohodu a udržet zdravou váhu, což také hraje velkou roli při ochraně ledvin.

Zvládání stresu

Nepokoušejte se kompenzovat negativní emoce alkoholem a cigaretami. Meditace, jóga, hluboké dýchání a další relaxační techniky vám pomohou překonat stres.

Léčba hypertenze

Je velmi důležité mít pod kontrolou krevního tlaku. Nekonečná hypertenze může nakonec vést k poškození ledvin.