Rady z receptáře: 10 nápadů, které by mohly být užitečné a efektivní i pro vaši zahradu!

0
(0)

Jan , 06. 05. 2021

Konečně tu máme jaro. Po dlouhé a mrazivé zimě na nás vykoukly první sluneční paprsky a my už se nemůžeme dočkat, až začneme pracovat na zahradě. Aby vám vaše zahrada v létě poskytovala pouze radost a žádný stres, máme pro vás několik zajímavých triků, které by se vám mohly líbit a které byste možná chtěli vyzkoušet.

Ulehčení výsadby semen

Abyste semena zaseli v jedné rovině, nemusíte běhat s latěmi či pravítky. Bude stačit, když namočíte semínka a rovnoměrně je nanesete na toaletní papír. Položte papír se semínky na půdu, a to v závislosti na způsob výsadby konkrétní odrůdy. Můžete nejdřív umístit papír a poté nanést semínka. Tak budete vědět, kam je sázíte a kde vám vyrostou.

Pryč se šneky a slimáky

Nikdo na své zahradě nevidí rád slimáky a hlemýždě! Pojídají rostliny, a to nemluvě o plodinách, které dokáží zničit. Abyste se jich zbavili a nemuseli je ručně sbírat, nalijte do větší ne moc vysoké misky pivo. Pivo by nemělo sahat až po okraje, ale přibližně do třičtvrtě. Slimáci a hlemýždi milují vůni piva a ta je spolehlivě přiláká. Do misky se dostanou, ale z misky už ne. 

Zajímavě vytvořené cesty

Milujete víno? Potom tedy jistě oceníte tento nápad. Dejte skleněné lahve hrdlem do země! Taková improvizovaná cestička není na chození, ale k tomu, aby chránila okraje záhonů. Sklo je jistě krásný a ušlechtilý materiál, takže tento vzhled jistě vyzdobí každou zahradu.

Citron na zahradě či terase?

Nejen na podzim, ale i na jaře potřebují naše těla dostatek vitamínů. A jak jistě víte, nejlepší volbou pro podporu imunity jsou zejména citrony, pomeranče, ale i grapefruity. Stačí je vymačkat, šťávu vypít a zbylou slupku využít pro zasetí sazenic. Kůra se začne vysušovat, a jakmile bude špatná - zvrásnělá, sazenice budou již velké a připravené na zasazení do země. 

Skořápky od vajec se budou ještě hodit

Skořápky obsahují mnoho prospěšných látek, proto se vám jistě na zahradě budou hodit. Stačí, když získané skořápky rozdrtíte a umístíte na záhon kolem rostlin. Například kolem rajčat, okurků, paprik a tak dále. Skořápky rostliny vyživují, ale zároveň chrání před nezvanými hosty, jako jsou hlemýždi a slimáci.

Gumáky na ozdobu

Nevyhazujte gumáky po dětech. Zkuste z nich udělat krásné květináče. Stačí, když gumáčky naplníte až po okraj hlínou a zasadíte do nich květiny. Nezapomeňte vytvořit drenážní otvory, aby měla kam odtékat přebytečná voda. Nyní je můžete zavěsit na plot nebo zeď. To už ale záleží na vás. Pokud máte boty jinak barevné, můžete je našplíchat či natřít nějakou barvou.

Kávová sedlina není odpad!

Při každém kafíčku, které si dopřejete, nevyhazujte kávovou sedlinu. Připravte si vedle kávovaru či dřezu misku, do které vždy sedlinu umístíte. Jakmile ji budete mít víc, šup s ní do záhonu. Jedná se o skvělé přírodní hnojivo, a navíc odpuzovač pro škůdce. Kávovou sedlinu lze také použít pro pokojové rostliny. Stačí trochu sedliny smíchat s horní částí substrátu v květináči. 

Semena namočte před každou výsadbou

I když to není uvedeno na obale, snažte se každé semínko, které se chystáte zasít, namočit. Díky tomuto prvotnímu postupu budou sazenice silnější a odolnější vůči chorobám. A navíc klíčky se objeví mnohem rychleji.

Efektivní značky

Mnohdy zasadíte papriky, rajčata a jiná semena, ale zapomenete si je označit. Nebo si je označíte papírky, ale ty se věčně ztrácí. Aby nedošlo k pochybení či záměně, můžete využít efektivní značky. Udělejte značky z plochých kamínků. Namalujte zeleninu na kámen nebo ozdobným písmem napište název, záleží jen na vás. U tohoto tvoření se můžete zabavit i s dětmi.

Čistič zahradního nářadí

Tento způsob je velmi efektivní. Naplňte nádobu pískem a smíchejte ho s olejem. Stačí rostlinný. Vezměte si zahradnické nůžky, nůž či jiný ostrý nástroj a strčte je do připraveného písku. Párkrát vytáhněte a dejte zpět do písku. Předměty budou naostřené a natřené. Budou tak chráněny před rzí.