Zpozorovali jste na zahradě tuto rostlinu? Nejedná se o plevel, ale o dokonalou rostlinu z přírodní lékárny!

0
(0)

Tomáš , 18. 06. 2024

Tato rostlina vypadá na první pohled jako obyčejný plevel, ale až zjistíte, co v sobě tato rostlina skrývá, budete ji dokonce vyhledávat. Je to jedna ze zcela nejuznávanějších a nejléčivějších rostlin.

Přeslička rolní

Tato rotslina má velmi specifický zjev, který dokonale zajistí, že si ji zaručeně všimnete jak ve Vaší zahradě, tak i ve volné přírodě. Můžete jí nasbírat kolik budete chtít. Při pravidelném pití čajů a odvarů z přesličky si můžete přivodit samé dobré věci.

Extra léčiva

Přeslička rolní, odborně nazývaná Equisetum arvense, se řadí mezi rostliny s velmi silnými léčivými účinky. Poměrně nápadně vyčnívá, protože dorůstá až do výšky kolem 45 centimetrů a typická je také poměrně vyšší lodyhou. Z té vyrůstají zvláštní přeslenité lístky, které mnohým připomínají jehličí. Léčitelé a sběratelé bylinek a léčivých rostlinek říkají, že přeslička je jednou z nejléčivějších bylin a její účinky označují za božské.

Účinná jako hrom

V přesličce má silné zastoupení více účinných látek, zejména však třísloviny, flavonoidy, kyseliny, vláknina, bílkoviny, sacharidy, pryskyřice a éterické oleje. Její užívání zajišťuje zdraví zvenčí i zevnitř. Vyléčí mnohé nemoci, i vážnějšího charakteru. Připravovat si ji můžete jako čaj na užívání zevnitř, ale i jako odvar na vnější projevy.

# Podporuje imunitní systém, léčí chřipku, rýmu, zmírňuje alergické projevy

# Podporuje metabolismus a hubnutí

# Používá se jako prevence před vznikem onkologických onemocnění

# Odstraňuje bolesti, má antiseptické a také mírně antibiotické účinky

# Pomáhá při kardiovaskulárních onemocněních, jakož i při jejich prevenci, snižuje vysoký krevní tlak

# Má močopudné účinky, bohatě se využívá při léčbě zánětů močového měchýře, odvodňuje, pročišťuje močové cesty a ledviny

# Odstraňuje ledvinové kameny, vyplavuje písek z močových cest, ale také z kloubů

# Snižuje projevy dny, revma, odstraňuje bolesti svalů a kloubů, je účinná při léčbě artritidy

# Podporuje správné dýchání, její inhalací si pomáhají i lidé s plicními onemocněními, podporuje zdravé dýchací cesty, snižuje kašel a tvorbu hlenů

# Zastavuje lokální krvácení, léčí kožní problémy, akné, rány a mírně odstraňuje i povrchové jizvy

# Uklidňuje nervy, napomáhá snižování stresu

Kde ji najít?

Pokud ji náhodou nemáte v zahradě a chtěli byste ji vyzkoušet, nekupujte ji v lékárnách, pokud máte možnost nasbírat si čerstvou. Přesličku najdete bez problémů na polích, loukách, v blízkosti potoků. Roste všude od nížin až po horské části. Pokud ji najdete, sbírejte z ní celé stonky, následně je doma usušte a připravte si čaj na vnitřní, nebo odvar pro venkovní použití.

Přesličkový čaj

2 lžičky sušené přesličky zalijte 250 ml vroucí vody a přiveďte k varu. Vařte alespoň 8-10 minut a potom ji nechte ještě dalších 10-20 minut pod pokličkou louhovat. Čaj sceďte a vypijte, nejlépe na jednou. Čaj z přesličky si připravujte 1-2 krát denně a při nemoci ve slabší verzi i vícekrát.

Odvar z přesličky

Na odvar, který můžete použít k potírání ran či bolavých kloubů, si připravte v hrnci 0,5 litru vody a přidejte 3 polévkové lžíce sušené přesličky. Odvar vařte alespoň půlhodinu a potom odstavte. Rostlinu sceďte a odvar nechte vychladnout. Potírejte problémová místa, nebo si připravte koupel na nohy.