--> --> Zde je tajný trik, který nikdo nezná: takto můžete nakrájet až 100 cibulí bez slz! - iRecept

Zde je tajný trik, který nikdo nezná: takto můžete nakrájet až 100 cibulí bez slz!

-->
-->
0
(0)

Dalibor , 17. 06. 2024
-->

Cibule je základem mnoha jídel. Bohužel je s ní spojena i jedna nepříjemnost, její krájení s sebou přináší pláč. Přes slzy často ani pořádně nevidíme, což nám znemožňuje další přípravu jídla. Dnes pro vás máme několik jednoduchých rad a triků, které vám krájení cibule usnadní, a vy už neuron ano slzu.

Proč při krájení cibule pláčeme?

Pokud vás někdy napadlo, proč vlastně při krájení cibule pláčeme a proč nás pálí oči, tak vězte, že na vině jsou sirné složky, které cibule v hojném množství obsahuje. Když cibuli krájíme, dochází k poškození její buněk, které začnou uvolňovat svůj obsah.

Ten dále reaguje s aminokyselinami, vzniká sulfonová kyselina, která se pak rychle mění na dráždivý plyn. Ten se snadno šíří prostorem a dráždí naše oči a nos. Čím mladší cibule je, tím více nás obvykle dráždí.

Jak při krájení neplakat?

Jeden z triků, který používají šéfkuchaři, spočívá ve správném odkrojenou spodní části cibule, tam, kde má cibule část, z níž vyrůstají kořeny. Ta totiž obsahuje těchto složek nejvíce. Nelze ale tuto část ukrojit vodorovně, jak mnozí z nás dělá, musíme zajít nožem šikmo do hloubky a odstranit část, která má tvar kužele. Pak zbytek cibule oloupeme a nakrájíme tak, že částí s otvorem postavíme cibuli dolů, aby se případné zbylé plyny nepřenášely, pak cibuli bez problémů nakrájíme.

Další možnosti

Existuje i mnoho další rad, jak při krájení cibule předejít pláče. Jednou z těch komičtějších je krájet cibuli v potápěčských či lyžařských brýlích, které vaše oči a nos od dráždivých plynů ochrání. Dalšími známými radami je vložení cibule na několik minut do mrazničky či krájet cibuli u ventilátoru. Pomoci může i studená voda.

Oloupejte cibuli pod proudem studené vody a než ji začnete krájet, cibuli i nůž nechte ve vodě chvilku namáčet. Od pláče nás prý může ochránit i zapálená svíčka, její plamen snižuje proudění vzduchu, a aroma cibule se tak rychle nešíří.

-->