--> --> Zapálila doma obyčejný bobkový list. Až uvidíte, co se stalo během 10 minut, uděláte to ihned také! - iRecept

Zapálila doma obyčejný bobkový list. Až uvidíte, co se stalo během 10 minut, uděláte to ihned také!

-->
-->
0
(0)

Dalibor , 18. 06. 2024
-->

Bobkový list, známý také jako vavřín vznešený (Laurus nobilis), je aromatická bylina, která se používá v kuchyních po celém světě. Pochází ze Středomoří a jeho listy jsou hojně využívány k ochucení polévek, omáček, dušených pokrmů a dalších kulinářských specialit. Ale bobkový list není jen o chuti; jeho historie a vlastnosti jsou fascinující a stojí za to je prozkoumat.

-->

Historie a Symbolika

Bobkový list má dlouhou historii a kulturní význam. Ve starověkém Řecku a Římě byl symbolem vítězství a úspěchu. Vítězové olympijských her a slavní básníci byli korunováni vavřínovými věnci, což symbolizovalo jejich úspěchy a ctnosti. Tento zvyk dal vzniknout frázi "sklízet vavříny", což znamená těžit z úspěchů.

Kulinářské Využití

V kuchyni je bobkový list ceněn pro svou schopnost zlepšovat chuť pokrmů. Přidává se do jídel během vaření, aby uvolnil své aroma a obohatil chuť základních ingrediencí. Při vaření je důležité listy před podáváním pokrmu odstranit, protože jsou tvrdé a nepoživatelné.

-->

Zajímavosti o Bobkovém Listu

Léčivé Vlastnosti: Bobkový list má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. V tradiční medicíně se používá k léčbě různých zdravotních problémů, včetně zažívacích potíží a dýchacích obtíží.

Esenciální Oleje: Listy obsahují esenciální oleje, které mají uklidňující účinky a používají se v aromaterapii. Výtažky z bobkového listu mohou pomoci zmírnit stres a úzkost.

Odpuzovač Hmyzu: Sušené listy se někdy používají jako přírodní odpuzovač hmyzu. Položte několik listů do skříně nebo šatníku, aby se zabránilo výskytu molů.

Trvanlivost: Bobkový list si zachovává své aroma po dlouhou dobu. Sušené listy mohou být skladovány až jeden rok, pokud jsou uchovávány na chladném a suchém místě.

Pomáhá při stresu a napětí

Pokud jste vystresovaný z práce a trápí vás časté napětí, bobkové listy vám mohou pomoci.

Uvolní každodenní stres a zbaví vás úzkosti. Stačí vzít suchý list a v nehořlavé nádobě ho zapálit. Potom opusťte místnost alespoň na deset minut. Když se vrátíte zpět, místnost bude celá provoněná aromatickou bylinou a vnese do místnosti novou atmosféru. Při spalování totiž bobkový list uvolňuje specifické látky, které nám pomáhají uvolnit se.

Stačí pak jen v místnosti sedět, dýchat a hluboce relaxovat – zbavíte se stresu a navíc se vám srovná krevní tlak.
Někteří léčitelé dokonce hovoří o zlepšení dýchání a procházení epileptickým záchvatům.

-->

Video

-->