Zábal, který léčí i nejhorší kašel a snižuje horečku za pár hodin: Toto je recept!

0
(0)

Jan , 16. 09. 2024

Paralen je v mnoha lékárnách beznadějně vyprodán . Účinných bojovníků proti horečce však najdeme iv přírodě a sehnat jejich v lékárně by neměl být problém. Tyto domácí metody můžete použít jako SOS pomoc, pokud vám chybí potřebné léky.

Zábaly na sražení teploty - odzkoušena domácí pomoc

Velmi účinný medový zábal - na kašel a při stoupající teplotě

Ti, kteří zábal vyzkoušeli, nedají na něj dopustit. Účinkuje velmi rychle. Tato přírodní "medicína" je vhodná jak pro děti, tak pro dospělé. Účinkuje rychle a při zánětech průdušek, stoupající horečce a kašli je to velká pomoc.

Jak připravit medový zábal?

Potřebujeme na to med, mouku (nebo bramborový škrob) a rostlinný olej . Kromě toho ještě budeme potřebovat gázu nebo bavlněnou plenku a leukoplast.

Smíchejte si mouku s trochou medu pokud směsi přidáme i rostlinný olej - vytvoříme jednotnou směs. Když je směs hladká, ale ne lepkavá, přidáme znovu mouku. Množství dávejte dle vlastního odhadu, měla by vám vzniknout hmota podobná masti, kterou pak naneseme na gázu a zabalíme.

Teď už zbývá jen jediné - připravený léčivý zábal připevníme pomocí leukoplasti na průdušky (na oblast nad srdcem. Dítěti oblečte tílko nebo bavlněné tričko a až na to pyžamko, protože zábal zvlhne.

Dětem zábal nenechávejte přiložen déle než 2 - 3 hodiny , u dospělých může působit i celou noc, resp. celý den, podle toho, kdy si ho přiložíte. Medový zábal lze aplikovat dětem od šesti měsíců, u menších ho nepoužívejte.

Připravte se na to, že po zábalu se dítě bude více potit , zejména poprvé. Pokud se vám i bude zdát, že kašel ustává a hlenů je také méně, vhodné je zopakovat ho vícekrát. Pokud se ale přidruží i teplota, či jiné komplikace, neváhejte vyhledat lékaře.

Základní zábal na sražení teploty

Zábaly pomáhají tělu bojovat s nadměrnou tělesnou teplotou, kterou je třeba snížit rychle tak, aby nezanechala na zdraví negativní stopy. Snižovat teplotu takovýmto způsobem je třeba tehdy, když teplota dosáhne 39 - 39,5 stupňů Celsia a nemůžeme čekat na účinek léků na sražení teploty.

Stačí vám plachta, plenka nebo obyčejný tenčí ručník. Tkaninu namočíme do vlažné (nikdy ne ledové vody). Optimální teplota by měla být asi 22 stupňů Celsia . Tkaninu vyždímáme a obtočíme kolem trupu, třísel nebo stehen či ramen. Zábal překryjeme jen velmi tenkou přikrývkou , je třeba, aby mohlo teplo volně sálat z rozpáleného organismu. Zábal necháme působit 10 minut a opakovat podle potřeby, dokud teplota neklesne. Stejně pomáhá přikládání zábalů na čelo, které se kombinuje s tělovými zábaly. Také necháme působit 10 minut .

Octový obklad

V misce smíchejte jablečný ocet s vodou v poměru 1: 3. Následně do vytvořeného jablečného roztoku ponořte ručník a ten přiložte na čelo, zápěstí, hrudník a kotníky. Až se ručník zahřeje, tak nově namočte do roztoku.

Citron a citrónový zábal

Neuvěřitelné, ale ano, citron skutečně pomáhá av tomto případě ho můžete využít hned dvojím. V prvním případě ho můžete nakrájet na kolečka a vložit do dlaně a na spodek chodidel, a to po jednom kolečku do dlaně a 2 kolečka na chodidla. Popřípadě můžete využít druhou možnost a citron odšťavnit, no a do samotné šťávy ponořit bavlněné ponožky. Ty si natáhněte na chodidla a na ně ještě další suché bavlněné ponožky.

Zábaly lítek

Lýtkové zábaly ze studené vody snižuje horečku u a pomáhají uvolnit nepříjemný tlak v hlavě. Používáme je při zvýšené horečce do 38,5 stupně Celsia . Lýtkový zábal by měl sahat od lýtek až po holeň.

Připravíme si ho tak, že si napustíme studenou vodu, přidáme do ní trošku octa nebo citrónové šťávy. Do vody namočíme 2 bavlněné pleny , vyždímáme, pevně je ovineme kolem lýtka a připevníme ručníky. Necháme 15 minut působit a zopakujeme 3krát po sobě.

Postupná sprcha

V případě opravdu vysoké horečky nám může pomoci i sprcha. Sprchujte se asi 10 minut, přičemž začněte vlažnou vodou a přejděte postupně až k studené.

Nejlepší bylinky na snížení teploty

bez černý

Tato bylinka má přímo zázračnou moc a je dobré ji mít vždy po ruce. Kromě toho, že z jejích květů připravíte chutný sirup je i skvělým pomocníkem při snižování horečky. Sušené květiny můžeme použít na přípravu čaje, nebo si připravte tuto zázračnou domácí medicínu.

potřebujeme:

  • zavařeninový pohár
  • květy bezu
  • ocet
  • vodu

postup:

Zavařeninový pohár naplníme až po vrch květy bezu. Ocet smícháme s vodou v poměru 1: 1 a nalijeme do sklenice. Necháme v lednici av případě vysoké horečky namočíme do tohoto roztoku ponožky, které použijeme jako zábal na nohy. Totéž můžeme dát i na ruce. V chladničce vám tato medicína vydrží až 1 rok.

heřmánek

Heřmánek je jednou z nejoblíbenějších, běžně dostupných bylin. Pomůže vám z různými obtížemi například proti zánětům, posiluje imunitu a také snižuje horečku. Stačí jen zalít sušené květy heřmánku vařící vodou, nechat vyluhovat 15 minut a po scezení pít tento čaj 3x denně.

lípa

Lípu během kvetení určitě v přírodě nepřehlédnete. Přiláká vás k ní nasládlá vůně jejích květů. Ty kromě toho, že příjemně voní, poslouží jako účinní pomocníci při různých zdravotních potížích.

- působí jako prevence proti nachlazení

- posiluje obranyschopnost organismu

- napomáhá při léčbě chřipky a snižuje horečku

- urychluje léčbu zánětu průdušek

- zmírňuje bolesti v krku

- působí močopudně a pomáhá vyplavit z těla škodlivé látky

- snižuje žaludeční křeče

- pomáhá při infekčních chorobách

- působí proti nespavosti

Příprava čaje: Hrst sušených listů lípy zalijte půl litrem vroucí vody a nechte přikryté louhovat 10 - 15 minut. Čaj můžete pít samotný, nebo si ho dochutit medem a citrónem.

Upozornění: Při horečce nad 39 ° C lipový čaj není vhodný, protože může zatížit krevní oběh!

sedmikráska

Tato rozšířená bylinka má roztomilé kytičky, které vypadají skromně, ale skrývá se v nich mnoho léčivých účinků. Její květy je nejlépe sklízet na jaře a sušené vám budou sloužit po celý rok. Sušit ji třeba v dobře větrané místnosti a skladovat v uzavřeném sáčku na tmavém místě. Využívá se zejména při onemocněních horních cest dýchacích proti kašli, působí protizánětlivě a snižuje horečku.

Příprava čaje: Hrst sušených květů zalijeme vařící vodou a necháme 15 minut louhovat. Pijeme 3x denně, dokud horečka neustoupí.

Sirup ze sedmikrásky: 500 g květů zalijeme vařící vodou (750 ml), přidáme na kolečka nakrájený citron a necháme 24 hodin naložené v chladničce. Potom scedíme, přidáme 750 g třtinového cukru a vaříme dokud sirup nezhoustne.

malinové listy

Plody malin jsou díky své chuti a vůni velmi oblíbeným drobným ovocem. Věděli jste však, že i malinové listy najdou své využití a dokonce pomohou při zdravotních potížích? Léčivé účinky mají především listy lesních malin, takže se vyplatí vybrat se na procházku lesní pěšinkou nejen kvůli čerstvému vzduchu. Sbírat třeba především nové mladé listy a sušit je v tenké vrstvě, aby se nezapařily. Čaj pomáhá během třetího trimestru těhotenství, protože následně usnadňuje porod. Čaj však výborně poslouží i při bolestech hrdla, zánětech ústní dutiny, při menstruačních bolestech ale i při chřipce a horečce.

Příprava čaje: 1-2 lžíce sušených nebo čerstvých umytých listů zalijeme 2-3 dcl vroucí vody a necháme přikryté louhovat asi 10 - 20 minut. Malinové listy lze smíchat is jinými bylinami.

černý rybíz

Další rostlinou, která dokáže účinně snižovat horečku je černý rybíz, resp. její plody. Jsou skvělým antioxidantem a šťáva z plodů obsahuje vysokou koncentraci potřebných látek jako je vitamin C a flavonoidy. Bez nich by náš organismus neuměl správně fungovat. Mimo jiné nám pomáhají posilovat obranyschopnost organismu, při zánětech i pro zdravé srdce.

Účinný čaj na snížení horečky

Čaj je vynikající na vypocení se, jehož následkem je snížení teploty. Potřebujeme: 1 díl květu lípy a 1 díl květu bezu.
Postup: Bylinky promícháme, čaj si připravíme tak, že 1 polévkovou lžíci směsi přelijeme půllitrem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Pak přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme po doušcích. Můžeme přisladit medem.

Pro děti používáme následující ředění:

do 2 let věku - 1 čajovou lžičku již hotového čaje zředíme s 2 dl čisté vody
od 3 do 5 let - 2 čajové lžičky již hotového čaje zředíme s 2 dl čisté vody
Potom už ředit nemusíme.