Velký pozor: pokud neovládáte těchto 5 předpisů ježdění měli byste vrátit svůj řidičák!

0
(0)

Dalibor , 06. 05. 2024

Na "dnešních" cestách si musíte dávat z ohledně pozor téměř na všechno. I přes uzákonění pravidlům jejich mnoho lidí nedodržuje nebo na nich jaksi zapomíná. Proto dnes ani tak nejde o to zda tyto zákony ovládáte ale jestli jste dostatečně předvídavý.

Na cestách tak jezdí mnoho frajery, pro jejichž zákon nic neznamená nebo lidé, kterým dal řidičák snad veterinář. Znáte a dodržujete svědomitě i Vy těchto 5 předpisů?

1 Dávání směrových signálů i když pokračujete po hlavní silnici

Ano, zní to divně, dávat signál o změně směru jízdy, když pokračujete po hlavní. Ale co když hlavní silnice mění svůj směr? V autoškole jsme se všichni jasně učili, že když vybočí se svého směru jízdy je o tom třeba vyrozumět ostatní účastníky provozu.

Přesto si někteří lidé myslí, že pokud pokračují po hlavní silnici, znamení o směru jízdy není nutné ale jsou na omylu.

"Porušením tohoto ustanovení nejen riskujete sankci, která Vám může být za toto jednání uložena ale také riskujete kolizi s ostatními účastníky silničního provozu," vysvětluje Policie ČR ve svém videu na Facebooku .

2 Má přednost autobus?

V dalším videu, které zveřejnila Policie ČR se jednou provždy vyřeší polemika řidičů o tom zda jsou povinen umožnit vozidlům pravidelné veřejné dopravy osob v obci vyjití ze zastávky nebo zastávkového pruhu.

Tak co myslíte, jak to vlastně v zákoně je? Zákon tak hovoří o povinnosti umožnit takovým vozidlům v obci vyjití ze zastávky či zastávkového pruhu.

Řidiči jsou tak povinen snížit rychlost popřípadě zastavit vozidlo. Přitom však nesmí ohrozit řidiče jedoucí ve stejném směru. Takže pokud budete příště vidět autobus s rozsvícenou "směrovkou" od zastávky, nezapomeňte mu dát přednost!

3 Jak jezdit v pěší, obytné a školní zóně

V těchto zónách "smí chodci využívat cestu v celé její šíři, přičemž hry dětí jsou na cestě povoleno" .

Ale jaké zákony platí pro řidiče? Ve všech třech zónách smějí jet řidiči rychlostí nejvýše 20 km / h. V obytné i pěší zóně platí zákaz stání vozidel pouze pokud dopravní značka neurčuje jinak.

Jak rychle jste v těchto zónách dosud jezdili Vy?

4 Co dělat když se na semaforu rozsvítí oranžová?

Tato otázka se zdá být zcela zbytečná ale určitě jste už nejednou zažili, když ostatní řidiči toto znamení vůbec nerespektovali. Pokud svítí žluté světlo současně s červeným, pro řidiče to znamená aby se připravili na jízdu.

No pokud svítí pouze žluté světlo samostatně "řidič musí zastavit před křižovatkou, přičemž pokud je při rozsvícení tohoto signálu již tak blízko, že nemůže zastavit bezpečně smí pokračovat v jízdě" .

Ruku na srdce, kolik z Vás tuto výjimku již někdy zneužili a navzdory velkému risku srážky přešli na oranžovou, nebodaj červenou?

5 Povinné "zapisování" platné od března 2020

Věděli jste o tom, že od 1. března 2020 se upravil zákon týkající se střídavého či zipového řazení vozidel? Do toho času platilo, že pokud se chcete přeřadit do druhého pruhu při tom co dáváte znamení o změně směru jízdy musíte dát zároveň přednost řidiči jedoucímu v pruhu, do kterého chcete přejít. Stejně tomu bylo i při sbíhání dvou pruhů, z nichž nebylo patrné, kteří z nich je průběžný.

V tom případě musel řidič z levého pruhu dát přednost řidiči v pruhu pravém pouze za okolností pokud při cestě nebyla značka přikazující střídavé / zipové řazení.

Od dubna tak platí, že zipové řazení se aplikuje při souběžné jízdě před překážkou ale i při sbíhání pruhů. "Podmínkou takzvaného zipsovanie je souběžná jízda," ozřejmili ve videu . Kdo by měl s pojmem souběžná jízda problém, laicky je to prostě dopravní zácpa.