Mini Velikonoční mazanec trochu jinak

4.8
(72)

Jan , 18. 06. 2024

Velikonoce, to jsou barvená vajíčka, pomlázka, pečení jidášů, mazance a beránek. Co takhle zkusit letos něco netradičního? Inspirujte se v zahraničí a upečte křehký vláčný mazanec s veselou polevou na povrchu – tzv. kulič. Že jste o něm ještě neslyšeli? Tak se na něj pojďme podívat!

Kulič-pochoutka z východu

Kulič pochází z Ruska a je to lahodný sladký dortík z kynutého těsta, který se tradičně peče o Velikonocích stejně jako u nás mazanec. Má podobný tvar a chuť jako panettone. Typický je tím, že je „vyšší než širší“. Je plný voňavého koření (muškátový oříšek, kardamom, skořice), ořechů, sušeného ovoce a citronové kůry. Povrch kuliče se polévá bílkovou polevou, která se zdobí různými cukrátky např. sladkými perličkami, srdíčky, barevnými kuličkami apod. Upečte si tuto velikonoční pochoutkou a překvapte své děti i přátele novým mazancem na svátečním stole.

Speciální forma není třeba

Každá hospodyňka má svůj vlastní originální recept na mazanec neboli kulič, který se dědí z generace na generaci. Pečení této velikonoční dobroty je hotové umění: těsto je nutné hníst pouze s čistými myšlenkami, nešetřit na náplni a lesklou glazurou. Rozhodli jste se kulič vyzkoušet, ale obáváte se, že nemáte speciální formu na jeho pečení? Nevadí! Jako forma spolehlivě poslouží plechovka z konzervovaných potravin, například od loupaných rajčat nebo od broskvového kompotu.

Co budete potřebovat?

Příprava kuliče neboli mini mazance není zas tolik složitá, ale přesto důrazně doporučujeme, abyste se drželi našeho receptu. Výsledkem bude úžasná pochoutka, která se stane skutečným hitem velikonočních oslav. Připravte si následující ingredience:

  • 350 g polohrubé mouky
  • 110 ml mléka
  • 1 celé vejce
  • 40 g másla
  • 80 g cukru
  • 0,5 lžičky soli
  • 7 g droždí
  • 1 lžičku muškátového oříšku
  • 1 lžičku skořice
  • 200 g sušeného ovoce (rozinky, brusinky apod.)

Jak na pravý kulič

Pokud nemáte formu, začněte tím, že si důkladně vymyjete plechovky (na naše množství ingrediencí asi 5 kusů), vytřete máslem a vyložte je pečícím papírem. Poté postupujte podle následujících kroků:

  1. Mouku, sůl, koření a skořici prosejte do velké mísy a konečky prstů vpracujte máslo. Uprostřed směsi udělejte jamku a přidejte cukr a droždí.
  2. Přidejte rozšlehané vejce a vlažné mléko a vše promíchejte dohromady, abyste vytvořili měkké, vláčné těsto.
  3. Těsto vyklopte na lehce pomoučněnou pracovní plochu. Do těsta opatrně zapracujte sušené ovoce. Hněťte těsto asi 5 minut, dokud není hladké a pružné.
  4. Těsto vytvarujte do bochánku a vložte jej do mísy vymazané máslem, přikryjte čistou utěrkou a uložte na 1 hodinu na teplé místo.
  5. Vykynuté těsto vyklopte na lehce pomoučněný vál a lehce ho promněte. Znovu vytvarujte do bochánku, vložte do mísy přikryté utěrkou a nechte odpočívat ještě 30 minut.
  6. Poté těsto vyndejte na pomoučněnou pracovní plochu a rozdělte na 5 stejných kusů. Z každého kousku udělejte kuličku a z té vytvarujte váleček, který vložte do plechovky s pečícím papírem. Plechovky přikryjte utěrkou a nechte 25-30 minut kynout.
  7. Předehřejte troubu na 240 ℃.
  8. Jakmile těsto v plechovkách vykyne do ¾ plechovky, umístěte je na plech a pečte asi 25-35 minut nebo dokud nebude mít těsto zlatohnědou barvu.
  9. Vyklopte kulič z plechovky na chladící mřížku a nechte vychladnout.

Nechte promluvit svou fantazii

Nakonec přijde na řadu zdobení polevou. Na tu si připravte:

  • 100 g moučkového cukru
  • Citronovou šťávu za půlky citronu
  • Mandlové lupínky
  • Posypky dle vaší fantazie

Abyste vytvořili polevu, přidávejte citronovou šťávu do moučkového cukru lžíci po lžíci, dokud nevznikne hustá, ale stále tekutá poleva. Polévejte mini mazanec a polevu nechte stékat i po stranách a navrch nasypte mandlové lupínky, barevné posypky a perličky. Na pomoc si přivolejte děti, uvidíte, že zdobení bude zábava!