Vědci potvrdili, že psi opravdu dokážou odhalit zlého člověka!

0
(0)

Dalibor , 26. 06. 2024

Dávejte si pozor na to, zda svého pejska lžete. Není to nejvhodnější chování a on to dokáže odhalit.

Kočka nebo pes? Někdo v tom má jasno, jiný si neumí vybrat a rozhodnout se. Tyto dvě zvířata, i když s námi žijí v domácnosti, mají svá tajemství. Lidé se všemožně snaží jim porozumět a postupně přicházejí s novými zjištěními.

Nejnovější se podařilo odhalit další psí tajemství. Psi jsou totiž skutečnými detektivy a vědí odhalit to, zda vám mohou důvěřovat nebo ne. Odpověď se podařilo dosáhnout při provedení studie na kjótské univerzitě v Japonsku. Vědec Akiko Takaoka a jeho kolegové chtěli vědět, zda pes bude důvěřovat tomu, kdo ho oklamal. Výzkumníci tedy rozdělili experiment na tři části.

Nelžete a nezavádějte

Během experimentu majitelé psů poukázali na kontejner s jídlem. Pes se k němu automaticky rozběhl. Majitel mu však po otevření ukázal, že se tam žádné jídlo neskrývá. Pejsek byl podveden. Již před touto zkouškou bylo známo, že psi budou na základě majitelova gesta, běžet za objektem. To je důkaz toho, že jim věří a že vědí porozumět lidským gestům. Když jsou však gesta nejasné, pes může být nervózní a vystresovaný. Zkusíte tento "trik" poprvé, podruhé, ale již potřetí vám pes nevěří a vaše gesto ignoruje. Jednoduše jste lhář a lhářem nevěří.

Experimentu se zúčastnilo 34 psů a všichni se podle listu Animal Cognition Journal zachovaly stejně. Psi využili své předchozí zkušenosti a jednoduše si v hlavičkách zakódovali, že ten daný člověk je nespolehlivý. Takaoka plánuje v experimentu pokračovat, ovšem nyní si chce vybrat jiné zvíře. Konkrétně vlků, protože jsou nejbližšími příbuznými psů. No a kromě toho, že pes přestává věřit, se při tomto experimentu zjistilo i to, že psi jsou velmi zvědaví, co se týče nových věcí a mají potřebu vše probádat.

Důvěru si nekoupíte

Několik výzkumů také prokazuje, že psi pozorují, jak lidé komunikují s jejich majiteli . V experimentu jejich majitelé požádali cizích lidí o pomoc. Později se tito lidé snažili psů nakrmit a tehdy přišlo překvapení. Psi těch, kteří se k jejich majitelům chovali hrubě, ignorovali a upřednostnili těch lidí, kteří je majitelem pomohli. Hrubí a agresivní lidé si prostě nedokázali získat důvěru psy ani s pamlsky v ruce.

Psi vědí, kdo je váš kamarád a kdo ne

V další studii, kterou publikovali Neuroscience a Biobehavioral Reviews, je uvedeno, že psi jasně dokáží číst komunikaci mezi svým majitelům a cizími lidmi . V experimentu majitelé psů požádali o pomoc dvě skupiny lidí. Psi okamžitě zaregistrovali chování těchto lidí a tím, co nevhodně komunikovali s jejich majiteli, se vyhýbali.

Právě tyto výzkumy slouží jako důkaz, že psi dokáží číst naše gesta a mimiku obličeje. Naši čtyřnozí kamarádi jsou mnohem inteligentnější, než si mnozí dokáží představit. Třeba vědět však jednu věc, psi žijí pro současnost. Nevracejí se prý do minulosti a už vůbec nepřemýšlejí nad budoucností. Je třeba si tedy pamatovat, že svého pejska netřeba lhát, protože se to obrátí proti vám.