Obsah článku
Zadržování vody a s tím související otoky je onemocnění, při kterém se v tělesných tkáních a dutinách akumuluje přebytečná voda. Jde o poměrně častý stav i během těhotenství, kdy zvyknou otékat nohy, kotníky a chodidla. Občas se to týká i rukou.
Kromě těhotenství jsou zadržování vody a otoky typické i pro neaktivní osoby, lidi dlouhodobě užívající léky či osoby se sedavým způsobem života.
Sice se nejedná o život ohrožující stav, ale může dojít k závažnějším zdravotním problémům, jako jsou srdeční selhání nebo onemocnění ledvin. Přitom většině případů zadržování vody se dá předejít, vyléčit či alespoň zmírnit projevy.
Nejčastější příčiny zadržování vody
Když se vám podaří zjistit příčinu, která otoky vyvolala, budete vědět, jak je vyléčit. Nejčastěji se jedná o následující důvody:
1. Nadměrný příjem sodíku
Pokud konzumujete potraviny s vysokým obsahem sodíku, případně hodně solíte a zároveň nepijete dostatek tekutin, tělo přepne do rezervního módu a začne shromažďovat vodu. Buňky se tehdy snaží rozředit vysokou koncentraci soli a dokáží zvětšit svůj objem až dvacetkrát.
Nezapomínejte, že sůl není jediným zdrojem sodíku. Vysoký obsah sodíku mají i potraviny z plechovky, zpracované maso (salámy, šunka, klobásy) a některé druhy koření.
Namísto běžné soli je vhodnější mořská nebo himálajská sůl. Ještě lepší volbou je chlorid draselný, který se ale běžně prodává jako směs s chloridem sodným.
2. Nedostatek vitamínu B6
Vitamín B6 zajišťuje rovnováhu vody v těle. Pokud chybí, mohou nastat poruchy hospodaření s tekutinami. Studie publikovaná v Journal of Caring Science zjistila, že ženy s premenstruačním syndromem dosáhly výrazného zlepšení právě při užívání vitamínu B6, který zmírnil symptomy lépe než jiné doplňky.
Mezi potraviny s vysokým obsahem vitamínu B6 patří kuřecí maso, tuňák, krůta, hovězí maso bez tuku, slunečnicová semena, sušené ovoce, pistácie, brambory se slupkou a banány.
3. Nedostatek draslíku
Draslík je klíčový elektrolyt pro rovnováhu tekutin. Konzumace potravin s vysokým obsahem sodíku, nadměrné pocení nebo nízký příjem potravin s draslíkem vede k jeho nedostatku a tím i k otokům. Nedostatek draslíku navíc způsobuje přibírání, křeče a bolesti svalů.
Zvýšení příjmu draslíku pomáhá vyplavovat sodík močí, čímž se otoky zmírní. Draslík najdete hlavně v melounech, bramborách a banánech.
4. Nedostatečný pitný režim
Dehydratace vede k tomu, že tělo začne vodu zadržovat. Pravidelné pití vody nebo šťáv bohatých na draslík pomáhá odstranit dehydrataci i otoky. Vyhýbejte se kávě, protože má dehydratační účinky.
5. Nedostatek hořčíku
Zadržování vody bývá i projevem nízké hladiny hořčíku. Podle jedné studie příjem 200 mg hořčíku denně snížil zadržování vody u žen s premenstruačními symptomy.
Mezi potraviny bohaté na hořčík patří čokoláda, listová zelenina, avokádo, ořechy, celozrnné obiloviny, hrách, špenát, jogurt a sušené ovoce.
Další důležité tipy
Zpracované potraviny často obsahují vysoký podíl sodíku a cukru, umělá sladidla, barviva a toxiny, které zatěžují játra a ledviny. Umělá sladidla mohou způsobit výkyvy inzulínu a tím i zadržování vody prostřednictvím ledvin.
Proto omezte průmyslově zpracované potraviny a pravidelně detoxikujte organismus čerstvými zeleninovými a ovocnými džusy. Dbejte na zdraví jater a ledvin, protože hrají klíčovou roli při odstraňování přebytečných tekutin.
Bylinky proti zadržování vody
Existují i bylinky s přírodními diuretickými účinky, které pomáhají tělu zbavit se nadbytečné vody. Patří mezi ně:
- pampeliška
- kopřiva
- ibišek
- česnek
- fenykl
- petržel
Dodržováním těchto doporučení se vám podaří zmírnit zdravotní potíže spojené se zadržováním vody a podpoříte tak celkové zdraví.